Jump to content

Projekty ustaw ograniczających użycie lub sprzedaż pirotechniki


land75

Recommended Posts

https://bezprawnik.pl/zakaz-sprzedazy-fajerwerkow/

Projekt ustawy o zakazie sprzedaży fajerwerków z 2021

Co wy na to? Ten kraj tylko zakazuje

 

[edit 2024-06-28 by Mantis]:
1. Zamieniam ten temat na temat zbiorczy o różnych planowanych zakazach i ograniczeniach.
2. Scaliłem temat utworzony przez LudziczekR "Projekt ustawy o zakazie fajerwerków trafi pod obrady Sejmu" z tym tematem w jeden.

Link to comment
Share on other sites

Co wy na to -  Nic.. zakażą to zakażą ciężkie czasy idą aż strach pomyśleć co będzie kiedyś.. wszystko to prowadzi do zniewolenia i coraz większej kontroli nad ludzmi i nie wiem czy byłaby taka siła przebicia by można było o to walczyć fajerwerki na ogół nie są zbyt dobrze odbierane przez większość a dużo ludzi reaguje na ten temat obojętnie.. tak ale jak w artykule piszą 5-tka dla zwierząt nie przeszła bo buntowali się rolnicy.. tu sprawa wygląda całkiem inaczej niestety...

 • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 • 2 weeks later...

Tak jak przedmówca napisał: W naszym państwie już coraz trudniej żyć normalnie. Coraz to nowsze podatki, daniny, grzywny i kary. Rząd już nie wie skąd ma kasę wyciągać to jeszcze ciężkie mandaty szykują, wyższe niż na zachodzie. I jeszcze ta cała plandemia z powodu której chorych się nie leczy, a zdrowym wmawia chorobę zakaźną i nachalnie zmusza do przyjęcia nie zbadanej substancji genetycznej. I jeszcze masową akcję stręczenia nastolatków tymi preparatami w szkołach szykują. 

A w Sylwestra strzelałem, strzelam i strzelać będę i guzik mnie interesuje zdanie władzy. 

 • Like 1
 • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

 • 2 months later...

W skrócie, chcą zakazac używania piro na F2 i F3 w ciągu roku, nawet na terenie prywatnym ale nie zakazac go w sylwestra i 1 stycznia oraz nie zakazac sprzedaży w ciągu roku. Ogólnie lipa ale można było się tego w końcu spodziewać. 

Link to comment
Share on other sites

Zabronią strzelania w ciągu roku na swojej posesji ale kwestia czasu kiedy za Sylwestra się zabiorą. Do Sylwestra jeszcze co prawda dwa miesiące więc psiarze, kociarze, miłośnicy zajęcy i borsuczków jeszcze będą mieli okazję się wykazać. Zaś będą internetowe akcje typu "nie strzelam w Sylwestra itp." oraz naciski na włodarzy dużych miast żeby profesjonalnych pokazów nie organizowali. W zamian tańczące fontanny czy lasery i drony mieszkańcom będą oferować. 

Link to comment
Share on other sites

Ale widzę taki trend że niektóre miasta nie chcą im już dronów czy laserków robić bo piro jest dużo tańsze. Także jest jakiś plus. :P

Link to comment
Share on other sites

Niedługo będziemy tylko po grochówce strzelać. A na poważnie to straszni Ci obrońcy zwierząt. Oni walcza o pieski a mnie denerwuje jak szczeka i sra gdzie popadnie. Niech on pomysli jak psa meczy. Np w bloku i idzie do pracy a pies sam zamkniety zero biegania itp. Oby im sie nie udalo zakazania używania fajerwerków. 

Link to comment
Share on other sites

Pół biedy jeśli aktywiści, zieloni, Malwiny Malinowskie i jakieś tam vivy będą swoje działania przeciwko pirotechnice w Sylwestra ograniczać do działalności w internecie. Jedyne co osiągną że ja więcej piro zakupię na Sylwestra i celowo będę poszukiwał najbardziej hukowych fajerwerków. Gorzej jak już takie Malwiny Malinowskie wyruszą z petycją do prezydentów miast (ta Malwina to w Poznaniu działa). A już tragedia będzie jak ci aktywiści wpłyną na działania rządu i ten ustawowo zabroni pokazów i strzelania w Sylwestra. Oby do tego nie doszło. 

Poniżej cytat z "Głosu Wielkopolski" z końca grudnia 2019 roku gdzie lekarz pulmonolog, dyrektor szpitala wypowiedział się wypowiedział o znikomej szkodliwości fajerwerków na układ oddechowy:

 

"...Także specjaliści zajmujący się ochroną przyrody uważają, że odpalanie fajerwerków czy rac szkodzi zdrowiu. Uwalniają one bowiem trujące związki chemiczne, a także emitują dwutlenek siarki, który szkodzi osobom chorym na astmę, osobom starszym i dzieciom.

- Wytworzony dym oraz szkodliwe pyły, długo utrzymując się nad miastami, współtworzą smog i stanowią zagrożenie między innymi dla osób cierpiących na astmę. Same fajerwerki zawierają między innymi szkodliwe chlorany i azotany oraz negatywnie wpływają na drogi oddechowe - uważają twórcy petycji.

Z kolei dr Szczepan Cofta, pneumolog, dyrektor Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego w Poznaniu uważa, że nie należy demonizować fajerwerków. - Śladowe ilości niebezpiecznych substancji trafiają do naszych płuc. Fajerwerki nie są dużym, realnym zagrożeniem dla naszego organizmu - twierdzi ..."

https://gloswielkopolski.pl/poznan-aktywisci-nie-chca-sztucznych-ogni-na-miejskim-sylwestrze-zabijaja-zwierzeta-zanieczyszczaja-srodowisko-i-truja-nas/ar/c1-14685251

Ale takie Malwiny podobnie jak Greta Thunberg zaledwie po ukończeniu szkół podstawowych (lub nie) mają odmienne zdanie. 

 

Link to comment
Share on other sites

 • 4 weeks later...

na razie nie ma terminu zajęcia się projektem na obu komisjach. W tym roku już raczej nie uda się zająć tym. Obie fundacje szczegółowo monitorują postęp prac, czekają także na konsultacje z nami (branżą)

Link to comment
Share on other sites

Od tego roku maja zacząć lepiej rejestrować i zgłaszać przypadki wypadków spowodowanych pirotechniką. To tak wygląda trochę, że UE chce mieć do wglądu w rzeczywiste liczby i trochę mieć pretekst do usunięcia F3(może i F2) z krajów reszty krajów członkowskich. A z drugiej strony, można tego użyć, jako argument że Polacy potrafią się bezpiecznie bawić i mocna pirotechnika jest dla ludzi. To są tylko spekulacje odnośnie wprowadzenia lepszej rejestracji incydentów pirotechnicznych.

Link to comment
Share on other sites

Dla mnie bardzo trafny argument z tym że my jako Polacy potrafimy się bawić bezpiecznie,choć to może za dużo powiedziane ale na pewno bezpieczniej niż nasi zachodni sąsiedzi. Przecież tam o północy to na ulicach miast jest istny armageddon. Wygląda to tak jakby specjalnie strzelali bo blokach i autach ? Potem płacz bo fajerwerki złe i niebezpieczne. Wcale się nie dziwię że u nich piro w ciągu roku jest zakazane no bo bez jaj,co weekend Adolfy po 15 piwach by wojny robili. Inną kwestią pozostaje jaką pirotechnikę oni kupują i potem cyk do internetu "Polenböller unboxing" ,wszystko koncesjonowane,popakowane w gazety,majtki ciotki i śmieci. 

Link to comment
Share on other sites

 • mantis changed the title to Projekt ustawy o zakazie sprzedaży fajerwerków kategorii F2 i F3
 • 2 weeks later...

Wcześniej czy później jestem bardziej niż pewien ,że będą chcieli to uregulować na niekorzyść dla nas. Ta swoboda te fajerwerki dostępne to musi się skończyć...Wszystko co jest fajne zawsze znajdzie jakiś śmieć co mu się to nie podoba i chce to popsuć innym.

Rozwiązanie jest takie by robić jakiekolwiek drobne zapasy. Ważność jest dość długa. Taniej na pewno nie będzie. Warto mieć coś na czarną godzinę i co roku z tego coś brać i jednocześnie dokładać by nie ubywało póki jest dostępne. Wiadomo tez ,że nie będzie to jakieś super rozwiązanie ,ale zawsze coś...

Z szelkami było podobnie niektórzy porobili dość spore zapasy i strzelali nimi jeszcze po.

Link to comment
Share on other sites

 • 4 months later...
 • 1 year later...

To jest granda a nie realne posiedzenie i próba rozwiązania jakiegoś problemu (problemu wyimaginowanego oczywiście).

Link to comment
Share on other sites

 • 2 months later...

Witam drogich fanów fajerwerków i pirotechniki.

Jako że mamy nieco sezon ogórkowy w fajerwerkach i wielu z nas gromadzi zapasy na najbliższego Sylwestra. Jednak pokazów i strzelań jakiś większych w obecnym czasie jakoś nie urządzamy. Ale niestety po wyborach samorządowych temat fajerwerków wśród polskojęzycznych politykierów przeciwnych naszemu hobby zaś odżył. Dane mi było usłyszeć w telewuizji regionalnej na ten temat i w internecie też pojawiła się wzmianka o planach rządzącej kasty. 

U nas trwa sezon ogórkowy ale ekolodzy, odmieńcy wszelkiej maści oraz lewizna nadal walczy z nami i naszą pasją. I projekt ustwy trafi pod obrady sejmu. I być może nie tylko będą zagrożone publiczne pokazy organizowane przez włodzarzy miast na różne imprezy ale wręcz mogą zakazać strzelania również osobom prywatnym - czyli nam. 

Czasy nie ciekawe naprawdę się zaczęły 

Tu link do artykułu:

https://oko.press/zakaz-fajerwerkow-projekt

Pozdrawiam wszystkich fanów tego pięknego hobby jakim są fajerwerki oraz pirotechnika. 

Link to comment
Share on other sites

Jak już Suwerenna Polska dołącza do akcji, to robi się groźnie, bo to oznacza kolejne osoby, które będą w stanie te pomysły przegłosować.

Link to comment
Share on other sites

4 godziny temu, mantis napisał(a):

Jak już Suwerenna Polska dołącza do akcji, to robi się groźnie, bo to oznacza kolejne osoby, które będą w stanie te pomysły przegłosować.

Cześć 

I tak będziemy sobie siedzieć bezczynnie i patrzeć na to co obecna władza wyprawia sterowana przez silne loby ekoterrorystów, animalsów, pseudoekologów, tęczowych, wszelkiej maści dewiantów i całą unie europejską? 

Mam pomysł jak wywrzeć wpływ na posłów: Proponuję akcję "zadzwoń do posła". Na wzór jaką propagowało Ordo Juris - choć w tamtym przypadku ta akcja tyczyła nie dawnej sprawy jaka toczyła się w polskim sejmie aborcij - choć tej jako Polak i Katolik jestem kategorycznie przeciwny. Ale podobną akcję możemy przeprowadzić w obronie branży pirotechnicznej i naszej wspólnej pasji. 

Dostaję newslattera od Ordo Juris na meila i tam był sposób jak tą akcję przeprowadzić. Szczegóły mogę opisać w kolejnym poście. Jako że te informację dostwałem na prywatną pocztę, więc nie muszę pytać o zgodę czy fragment korespondencji oraz sam pomysł udostępnić na naszym forum. 

Więc nasze środowisko w którym też nie brak przedsiembiorców zajmujących się branżą pirotechniczną musi zacząć po prostu ostrą walkę o swoje. 

Bo dość już tych absurdalnych wymysłow rządzących. A jak słyszę o ekologii i cierpieniach zwierząt oraz o tym że "ziemia płonie" to zaczyna mnie naprawdę szlag trafiać.

O ile z tęczowymi radykałami spod znaku lewicy oraz animalsami wszelkie argumenty w obronie pirotechniki sensu nie mają, o tyle już z posłami PISu, KO, Hołowni czy Konfederacji już można rzeczowo i sensownie pogadać i przekonać. Listę argumentów jak i całą rozmowę trzeba sobie wcześniej zaplanować i przygotować. 

Edited by LudwiczekR
Link to comment
Share on other sites

Drugie posiedzenie komisji antyfajerwerkowej z dnia 24.04.2024. 

Dotyczyło możliwości wprowadzenie lokalnego zakazu używania pirotechniki przez gminy i miasta.

W obronie branży stanął Emil Muciński - reprezentujący Stowarzyszenie Importerów i Dystrybutorów Pirotechniki.

Link to comment
Share on other sites

8 godzin temu, mantis napisał(a):

Drugie posiedzenie komisji antyfajerwerkowej z dnia 24.04.2024. 

Dotyczyło możliwości wprowadzenie lokalnego zakazu używania pirotechniki przez gminy i miasta.

W obronie branży stanął Emil Muciński - reprezentujący Stowarzyszenie Importerów i Dystrybutorów Pirotechniki.

Jeśli sam przedstawiciel branży pirotechnicznej nic nie wpłynie na tą pseudo komisję to wtedy do działania powinni przystąpić wszyscy fani i zwolennicy pirotechniki, a członkowie naszego forum już w szczególności. Pomysł z dzwonieniem do posłów który zaproponowałem jest może szalony ale jak inaczej zwykły człowiek który lubi fajerwerki ma zaprotestować? Ewentualnie zbieranie podpisów wśród ludności? ?

Link to comment
Share on other sites

 • mantis changed the title to Projekty ustaw ograniczających użycie lub sprzedaż pirotechniki

Obecne projekty mające na celu ograniczyć użycie pirotechniki amatorskiej:

1. Projekt ustawy (z 25 stycznia 2024) o zmianie ustawy o ochronie zwierząt - nadający radzie gminy/miasta możliwość wprowadzenia lokalnego ograniczenia używania pirotechniki amatorskiej o określonej kategorii/kategoriach oraz jej "sprzedaży okrężnej": https://orka.sejm.gov.pl/Druki10ka.nsf/0/B8F728899DF339BDC1258B17002A007C/%24File/350.pdf

2. Projekt ustawy (z 20 czerwca 2024) o zmianie ustawy o ochronie zwierząt - wprowadzający zakaz używania pirotechniki klasy F3 w całym kraju, chyba że rada gminy/miasta zdecyduje się znieść ten zakaz lokalnie w sylwestra (31.12) i w Nowy Rok (01.01): https://orka.sejm.gov.pl/Druki10ka.nsf/Projekty/10-020-163-2024/$file/10-020-163-2024.pdf

 

Konferencja prasowa zorganizowana przez Koalicję Obywatelską (KO) w Sejmie na temat projektów:

 • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
 • Create New...