Jump to content
Ratujmy Polską branżę pirotechniczną ×

mantis

Administrator
 • Posts

  2,406
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  152

mantis last won the day on May 12

mantis had the most liked content!

About mantis

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd
  Podkarpacie
 • Zainteresowania
  pirotechnika widowiskowa amatorska i profesjonalna, zapalniczki, broń alarmowa (hukowa), oglądanie fajerwerków na YouTube

Recent Profile Visitors

12,419 profile views

mantis's Achievements

Ekspert

Ekspert (7/7)

392

Reputation

 1. Rakiety Exclusive Collection zmieniały kolor obudowy ze srebrnej na złotą, a potem ze złotej na różnokolorową. Za każdym jednak razem była to obudowa metalizowana. Za pierwszym razem jak je odpalałem 18 lat temu (w 2006 roku), to miałem wrażenie, że efekt miał problem wydobyć się z plastikowej obudowy, chociaż pamiętam tylko, że jak na owe czasy był w miarę nowoczesny i prezentował ciekawe ułożenie w powietrzu. Podejrzewam, że po tylu latach efekt zdążył się w nich zmienić kilka razy. Stargazer - tę nazwę kojarzę, ale wydaje mi się, że jeszcze jakieś inne rakiety miały taką nazwę. W każdym razie gabarytowo większe od Exclusive-ów, liczymy również na większe uderzenie. Malta - trzystadiowy kręciołek, uwaga na crackling. Granat trzonkowy niemiecki Handgranate - na pierwszy rzut oka wyglądał na rakieto-rzymiaka, ale dopiero dłużej się przypatrzyłem i zrozumiałem, że to pochodnia.
 2. Drugie posiedzenie komisji antyfajerwerkowej z dnia 24.04.2024. Dotyczyło możliwości wprowadzenie lokalnego zakazu używania pirotechniki przez gminy i miasta. W obronie branży stanął Emil Muciński - reprezentujący Stowarzyszenie Importerów i Dystrybutorów Pirotechniki.
 3. Jak już Suwerenna Polska dołącza do akcji, to robi się groźnie, bo to oznacza kolejne osoby, które będą w stanie te pomysły przegłosować.
 4. Dla mnie też pytanie szczerozłote: czy ten Goliat walnie mocniej niż Thor? Oto jest pytanie na 2024 rok.
 5. Pierwszy na forum zaopatrzony we wznoszące się pytony. Wygrywasz kolejkę. Niedawno przeglądałem stronę Funke i nie znalazłem ich tam w ofercie. Sprawdziłem, teraz już są. Wołają za nie 132 zł za sztukę.
 6. Po latach trochę się zmieniło, więc postuję ponownie. Było kilka sylwków, gdzie Piromaxa było więcej od Jorge w ujęciu kwotowym, choć długoterminowo najczęściej wybierany był Jorge. Dlatego na koniec 2023 roku, biorąc pod uwagę kilka ostatnich sylwków, ranking najcześciej wybieranych kształtuje się następująco: 1. Piromax 2. Jorge 3. Triplex 4-tego i kolejnego miejsca nie jestem w stanie wybrać, bo tu już jest duża rozbieżność w zależności od roku.
 7. Wiele sklepów podciąga efekt cracklingu - czyli takich chrupiących pęknięć, trzeszczącej chmury - pod silent, ale jeśli tylko unikniesz silentów z cracklingiem, to otrzymasz rzeczywiście ciche fajerwerki. Wyrzutnie silentowe robią takie fuknięcie, gdy robi się rozprysk efektu na niebie. Jeśli jakieś psy są blisko, a to usłyszą i zobaczą, to i tak będą szczekać, ale jest szansa, że nie będą się już tego bały ze względu na obniżony poziom hałasu.
 8. Niezwykle okazałe wielkanocne 3 minuty nieprzerwanego ognia, upamiętniające dwie dekady istnienia tego forum dyskusyjnego. Spotkała się większość spośród najbardziej wyjazdowych forumowiczów, którzy często widzą się w Łodzi, Toruniu lub Bydgoszczy. Ostatnia salwa salutowa musiała dać na żywo niezłą falę basu, sądząc po wielkości tytanowej poświaty i wybijającej się głośności na tle innych efektów. Pióropusz z niebieskimi minami od 03:03 do 03:04 przypomina mi niegdysiejszy awatar na jednym z profili Mpiwowskiego (chyba był kiedyś na forum, jak i na koncie facebookowym).
 9. Obie funkowskie mnie o tyle intrygują, że wydają się strzelać na nagraniach w spowolnionym tempie, co dodaje im dodatkowej powagi , jak gdyby chciały ogłosić: "właśnie wszedł boss". Zmusza to niejako widza do analizowania jak to się dzieje, że ogień rozchodzi się w ich efektach z prędkością inną niż w typowych marketowych kostkach. Osobiście lubię, gdy wyrzutnia nie odklepuje minimum, tylko zaczyna opowiadać narrację, bo wolne tempo rozchodzenia się efektów w połączeniu z nisko opadającymi rozpryskami, dają uczucie nieustannie tworzącego się malowidła. Wcześniejsza aktualka wygląda mi na tą słynną Pantę salutową, o której chwilę było głośno na chatboxie, jako o wyrzutni o potencjalnie dużej mocy. Czy ktoś do tej pory z osób niepowiązanych z handlem sprawdzał towar? Ktoś wkrótce podniesie rękę i zgłosi się do relacji, na to czekamy. Życzę, aby weszła kolejna kadencja. Wyniki poznamy tydzień po dyngusie : )
 10. Nawet poluję na coś niebieskiego, fioletowego. Funkenweide Violett uraczy nas fioletem, chociaż w praktyce dominować będzie iskrowe złoto ramion/liści palmy. Warto dodać, że są to palmy dotykające liśćmi ziemi
 11. Mądre posunięcie ze sposobem montażu przewlekanego (THT), bo nie każdy ma tajwańską maszynę do SMT lub na tyle cierpliwości, wprawy i ogłady do ręcznego SMT. Rozumiem, że wizualizacja sporządzona w 3D Viewer będącym częścią KiCad? Powiem, że jestem pod wrażeniem możliwości obecnych programów, czy też ich wtyczek (pluginów, add-on'ów) do wizualizacji. Miło widzieć, że na forum pojawiają kolejni śmiałkowie do odtworzenia projektu open-source we własnych warsztatach. Jeszcze milszy widok autora tematu konsekwentnie od ponad 12 lat publikującego aktualizacje w temacie.
 12. Ależ kolekcja, bardzo niestandardowa jak na te czasy, można powiedzieć, że powrót do złotej ery pirotechniki. No tak, jaki powrót...? Pewne rzeczy widzę pierwszy raz na oczy, a szczególnie te sygnowane logiem z piracką banderą.
 13. Na początku nie poznałem silenta JW4082, pewnie dlatego, że był odwrócony etykietą lub po prostu odświeżyli w nim poligrafię. Ładne one-rowy, dopiero na zoomie da się je zidentyfikować. Razem z tymi wcześniej kupionymi stanowią już całkiem pokaźną kolekcję. Pewien "CB" Combound Box od Jorge, którego omal nie kupiłem rok temu, gdyby nie przedwcześnie odwołana promocja z FajerwerkiGorzów. Znamienicie prezentuje się połysk laminowanego kartonu stanowiącego wieko i pewnie też resztę obudowy. Efekt jak dla mnie quality.
 14. Miałem na celowniku Scalę 100A, ale teraz wiadomo komu ona przypadła. Pierwszy update i jest bardzo okazale. Dużo kątówek, rzeczy z serii pokazowej Tropic Pro.
 15. Fajny ten pomysł z wystrzałową kasą. Nie znałem tego wcześniej. Wydawało mi się na początku, że to będą pomniejszone banknoty, bo w rzeczywistym rozmiarze by się zapchała rura przy wystrzale, ale wygląda to na zbliżony rozmiar banknotów do rzeczywistego.
×
×
 • Create New...