Jump to content

Firma Dynamit - Trochę Historii


firawerkoman

Recommended Posts

Witam,

Chcę wam przedstawić petardę Polskiej firmy DYNAMIT.


http://img227.imageshack.us/i/20101125245.jpg/

http://img269.imageshack.us/i/20101125242.jpg/


Na innym forum z branży pirotechników profesjonalistów można przeczytać:

Była sobie kiedyś polska firma pirotechniczna „Dynamit” w Płocku.. Jej flagowym produktem były petardy o takiej samej nazwie. Piękne petardy pakowane po 50 szt., wielkości dzisiejszych tropicowskich K0208 – tyle, że tektura tych petard była zalana jakąś żywicą poliestrową. Huk niesamowity, siła eksplozji sporo większa od K0208. Doskonale pamiętam ten produkt bo wybuchł mi w palcach po jakiejś 0,3 sek. Masa zapalna tej jednej sztuki petardy wraz z jej eksplozywną zawartością stanowiła chyba jedność, bądź lont łączący był „szybki” Od utraty palców uratował mnie tylko znany mi poprawny sposób trzymania petard w dłoni przy ich odpalaniu: petarda pomiędzy palcem wskazującym a kciukiem, reszta palców razem, nie obejmujemy petardy tylko trzymamy ją za samo zakończenie gdzie nie ma już ładunku pirotechnicznego. Po eksplozji przez dwa dni miałem problemy ze słuchem, a ręka wyglądała jak odbita, przekrwiona masa mięsna – bez czucia, za to z resztkami petardy pod skórą. Do dzisiaj (a minęło chyba 11 lat) na mrozie mam niemiłe odczucia w tej dłoni. Słowem „Die Leiden des jungen Werthers“ przy moich to bułka z masłem ;-)
Ten typ petardy po kilku miesiącach został wycofany ze sprzedaży z powodu wadliwości – informowały o tym ogólnopolskie media.
A co się stało potem z Firmą „Dynamit”?
Otóż wydarzyła się tragedia, w czasie produkcji petard firma po prostu wybuchła.
Kosztowało to życie trzech osób. Z powodu pirotechniki, i to tej profesjonalnej straciło w Polsce życie trochę osób.Trochę od mnie, petarda pomimo wieku trzyma się bardzo dobrze. Zamierzam ją odpalić uprzednio przyczepiając lont visco do draski żeby być pewnym że nie wybuchnie w niechcianym momencie. Dodam tyle że wypadek w firmie DYNAMIT wydarzył się w 1997 roku. Czyli petarda ma co najmniej 13 lat. Bardzo szkoda mi będzie się z nią żegnać ale w końcu do tego przeznaczona jest.


Oczywiście film będzie ale odpalę dopiero w sylwestra.

I jeszcze na koniec ciekawy artykuł http://www.wprost.pl/ar/?O=1647&C=57


Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Na petardzie jest napis "z gwizdem". Sam fakt, że ma gwizd (o ile go ma) powinien przedłużyć zwłokę od momentu odpalenia do wybuchu. Możliwe, że Dynamit to ostatnia firma produkująca fajerwerki w Polsce. Chyba, że się mylę...

Link to comment
Share on other sites


Szkoda odpalać tą historyczną petarde. Gdzie twój sentymetn :)


Dokładnie, mam identyczne zdanie. Nie warto odpalać, teraz już petarda jest taka naprawdę ciekawym unikalnym eksponatem, jeszcze 15 lat i to będzie zabytek. Warto sobie zachować takie ciekawe elementy pirotechniczne. :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites


Na petardzie jest napis "z gwizdem". Sam fakt, że ma gwizd (o ile go ma) powinien przedłużyć zwłokę od momentu odpalenia do wybuchu. Możliwe, że Dynamit to ostatnia firma produkująca fajerwerki w Polsce. Chyba, że się mylę...Myllisz się:)

Jest jeszcze fabryczka produkująca bomby włoskie w Pionkach:)
I napewnno cos innego zwiazanego z pirotechnika tez by sie znalazlo.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 year later...
  • 12 years later...

Ciekawy temat odkopałeś, może ktoś z forumowiczów wie czy znajde gdzieś filmik z prezentacji szelek cylindrycznych z fabryki basile?  Fabryka co ciekawe nadal działa ale teraz robią w niej meble. A zaraz obok fabryki jest ul. czarnego prochu🤯

Edited by Pjetrek
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...