Skocz do zawartości

Nazewnictwo fajerwerków


mantis

Rekomendowane odpowiedzi

Wpisujcie tu nazwy i określenia fajerwerków z jakimi spotkaliście się (lub jakie sami używacie). Te, które wydają się wam świetne, nietrafione, dziwne, śmieszne lub po prostu są błędne. Dotyczy to nazw artykułów, rodzajów fajerwerków lub ich efektów.

# Dropsy - tak moja babcia nazwała raz petardy.
# Korki - myślałem, że pewnemu gościowi chodzi o kapiszony. Jednak tak określił petardy.
# Przekrzyłki - jakkolwiek to się pisze, jest to moim zdaniem najbardziej unikatowa nazwa z jaką się spotkałem. Oczywiście błędna. Dotyczy ona petard z draską.
# Petardy mając na myśli ogół fajerwerków. Chyba najbardziej mylone określenia. Tak jak myli się pojęcia: manga i anime.
# Lotki - rakiety.
# Kapelusze - fontanny stożkowe.
# Szelki - tu nie ma wątpliwości, że wzięło się to od angielskiego słowa shell = łuska, pocisk. Moim zdaniem celne zapożyczenie.
# Circoblitz - pachnie trochę niemieckim. Blitz = błyskawica. Circo tu pewnie chodzi o okrąg, koło, które zatacza Circoblitz w locie. Zatem mamy Błyskawiczny Krąg lub spolszczoną wersję Cyrkoblica.
# Rzymskie Ognie, Ognie Bengalskie, Ognie Wrocławskie - od nazw terytorialnych.
# Spawara - złamana i podpalona w połowie petarda. Daje efekt fontanny. Jednak sposób nieco ryzykowny w przypadku większych egzemplarzy.
# Pikolaki / Pikolówki - K0201.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 50
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

# Rzymskie Ognie, Ognie Bengalskie, Ognie Wrocławskie - od nazw terytorialnych.


Różni ludzie różnie tłumaczą te nazwy. Ja częściej spotykam się z Ogniami Bengalskimi u Śmieszka jako określenie zarówno rzymskich ogni jak i fontann i wulkanów. Ognie Wrocławskie to inaczej flary podobne do tych stadionowych.

PS: Nie każdy pirotechnik zrozumie nazwę "szelka". Nie wszyscy posługują się spolszeniami od angielskich nazw, dlatego często możemy spotkać się tylko z nazwą "bomba".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pan Mirosław Krysiak z Mizetu na moździerz mówi "Wyrzutnia pirotechniczna wysoko ciśnieniowa", co jest moim zdaniem bardzo dobrym określeniem :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A według mnie błędnym bo zawsze i przy każdym wystrzale czy to z baterii, moździerza, baterii wodnej rzymskim ogniu czy czymkolwiek innym co wylatuje z tuby/moździerza tworzy się wysokie ciśnienie. Wyrzutnią można określić każdy rodzaj fajerwerków który wynosi = wyrzuca coś w górę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pełni nie mogę się zgodzić z twoją wypowiedzią, co prawda tak jak napisałeś przy każdym wystrzale z baterii,moździerza itd... tworzy się ciśnienie ale nie aż takie wysokie jak w przypadku szelek/bomb powyżej 3".Ale każdy ma swoje zdanie i oczywiście to uszanuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciśnienie akurat ma taką samą wartość :wink: Zmienna jest tylko objętość zgromadzonych gazów. Ciśnienie zależy od tego czy na przykład pomiędzy rurą a pociskiem nie ma żadnych szczelin. Wtedy gazy mogą się przedostać tą szczeliną i dopiero można mówić o mniejszym ciśnieniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ląd - błędne pisanie oraz czytanie słowa lont
Btw. Tak mnie to wkurza jak ktoś tak mówi, że mam ochotę oderwać sobie twarz !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Btw. Tak mnie to wkurza jak ktoś tak mówi, że mam ochotę oderwać sobie twarz !!!

:shock: To nie są oznaki normalności.

Topic:
Tuby, torty - niektórzy tak mówią na wyrzutnie
korsarze - wszystkie petardy ;P Dawniej jak ktoś mi mówił "korsarze" to nie wiedziałem w ogóle ocb ;P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tuby, torty - niektórzy tak mówią na wyrzutnie


Po angielsku na wyrzutnie mówi się 'cakes' - torty.
Choć tez dziwną nazwą może być 'kostka' jeśli mówimy o wyrzutniach - ale ja to używam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, z określeniem "kostka" również się spotkałem.
No i oczywiście Bateria - nazwa często używana.
Jedyne co mi przeszkadza to to, co mantis pisał, że ludzie mówiąc petardy mają na myśli każdy rodzaj fajerwerków, to wprowadza w błąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KLS - określenie używane do wyrzutni wielostrzałowych (spotykane m. in. w kodowaniu produktów importowanych przez Surex),
Jednostrzały - powszechne używane m. in. przez szefa Nakaja Art spolszczenie angielskiego słowa single shot,
Jednorzędówki - baterie jednorzędowe
Zapalniki/detonatory - błędnie używane określenie zespołów zapalczych/ zapłonników
Galanteria pirotechniczna - popularne określenie stosowane na ogół wyrobów typu stroboskopy, fontanny, wodospady itp.
Flash - popularnie zwany stroboskopem (wyraz również spolszczony od ang. strobe - migać)
Pistil - to wszystko co jest we wnętrzu głównego efektu w bombach
Tipsy - popularne określenie zakończenia efektu gwiazdek
litera "w" - używana w opisie szelek - skrót od ang. with - z...
Rzymskie ognie - rzymiaki, świeczki, świece rzymskie, romerysy itp. wszystko wywaodzi się z ang. roman candle dosłownie świeca rzymska
Quick - skrótowe okrsleni quick match dosłownie szybkie połączenie a chodzi o szybkie lonty stosowane m. in. w bombach
Sznurek - czasem używany w znaczeniu lont
Tip - określeni impulsu elektrycznego generowanego przez system odpalania
Time code - określenie cyfrowego zapisu zdarzeń (tipów) a własciwie binarny, czytelny dla komputera zapis pokazu stanowiący podstawę synchronizacji z muzyką
Synchro - popularne określenie zgrania pokazu z muzyką
Linia - zespół zapłonników podłączonych do jednego kanału systemu sterowania ogniem
Sekwencer - urządzenie służące do precyzyjnego odpalania wielu efektów w krótkich odstępach czasu
Visco - popularne określenie wolnego lontu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie mówią ogólnie na fajerwerki petardy. Nie wiem czemu :mad: Jak odpalałem wyrzutnie to po wystrzale moja siostra cioteczna mówiła: fajne petardy miałeś. Normalnie myślałem, że mnie krew zaleje :!: :grin:
Świece dymne wulkan
Wyrzutnie kosteczka
Rakieta kijek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja spotkalem sie z okresleniem rzymskich ogni albo rakiet jako 'RACE'.. Oczywiscie to blad.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Moi koledzy na Circoblitze mówią meteory.
...a moja mama na wszystkie fajerwerki, które lecą w górę - rakiety... jak mnie to wnerwia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 11 miesięcy temu...
  • 2 miesiące temu...

fajerwerki różne się nazywa np bączki rakiety petardy draskowe itp :rolleyes:


No co ty nie powiesz?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...