Skocz do zawartości
Ratujmy Polską branżę pirotechniczną ×

Firma Dynamit - Trochę Historii


firawerkoman

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Chcę wam przedstawić petardę Polskiej firmy DYNAMIT.


http://img227.imageshack.us/i/20101125245.jpg/

http://img269.imageshack.us/i/20101125242.jpg/


Na innym forum z branży pirotechników profesjonalistów można przeczytać:

Była sobie kiedyś polska firma pirotechniczna „Dynamit” w Płocku.. Jej flagowym produktem były petardy o takiej samej nazwie. Piękne petardy pakowane po 50 szt., wielkości dzisiejszych tropicowskich K0208 – tyle, że tektura tych petard była zalana jakąś żywicą poliestrową. Huk niesamowity, siła eksplozji sporo większa od K0208. Doskonale pamiętam ten produkt bo wybuchł mi w palcach po jakiejś 0,3 sek. Masa zapalna tej jednej sztuki petardy wraz z jej eksplozywną zawartością stanowiła chyba jedność, bądź lont łączący był „szybki” Od utraty palców uratował mnie tylko znany mi poprawny sposób trzymania petard w dłoni przy ich odpalaniu: petarda pomiędzy palcem wskazującym a kciukiem, reszta palców razem, nie obejmujemy petardy tylko trzymamy ją za samo zakończenie gdzie nie ma już ładunku pirotechnicznego. Po eksplozji przez dwa dni miałem problemy ze słuchem, a ręka wyglądała jak odbita, przekrwiona masa mięsna – bez czucia, za to z resztkami petardy pod skórą. Do dzisiaj (a minęło chyba 11 lat) na mrozie mam niemiłe odczucia w tej dłoni. Słowem „Die Leiden des jungen Werthers“ przy moich to bułka z masłem ;-)
Ten typ petardy po kilku miesiącach został wycofany ze sprzedaży z powodu wadliwości – informowały o tym ogólnopolskie media.
A co się stało potem z Firmą „Dynamit”?
Otóż wydarzyła się tragedia, w czasie produkcji petard firma po prostu wybuchła.
Kosztowało to życie trzech osób. Z powodu pirotechniki, i to tej profesjonalnej straciło w Polsce życie trochę osób.



Trochę od mnie, petarda pomimo wieku trzyma się bardzo dobrze. Zamierzam ją odpalić uprzednio przyczepiając lont visco do draski żeby być pewnym że nie wybuchnie w niechcianym momencie. Dodam tyle że wypadek w firmie DYNAMIT wydarzył się w 1997 roku. Czyli petarda ma co najmniej 13 lat. Bardzo szkoda mi będzie się z nią żegnać ale w końcu do tego przeznaczona jest.


Oczywiście film będzie ale odpalę dopiero w sylwestra.

I jeszcze na koniec ciekawy artykuł http://www.wprost.pl/ar/?O=1647&C=57


Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na petardzie jest napis "z gwizdem". Sam fakt, że ma gwizd (o ile go ma) powinien przedłużyć zwłokę od momentu odpalenia do wybuchu. Możliwe, że Dynamit to ostatnia firma produkująca fajerwerki w Polsce. Chyba, że się mylę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Szkoda odpalać tą historyczną petarde. Gdzie twój sentymetn :)


Dokładnie, mam identyczne zdanie. Nie warto odpalać, teraz już petarda jest taka naprawdę ciekawym unikalnym eksponatem, jeszcze 15 lat i to będzie zabytek. Warto sobie zachować takie ciekawe elementy pirotechniczne. :rolleyes:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Na petardzie jest napis "z gwizdem". Sam fakt, że ma gwizd (o ile go ma) powinien przedłużyć zwłokę od momentu odpalenia do wybuchu. Możliwe, że Dynamit to ostatnia firma produkująca fajerwerki w Polsce. Chyba, że się mylę...



Myllisz się:)

Jest jeszcze fabryczka produkująca bomby włoskie w Pionkach:)
I napewnno cos innego zwiazanego z pirotechnika tez by sie znalazlo.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 1 rok później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...