Skocz do zawartości
Ratujmy Polską branżę pirotechniczną ×
  • 0

Pokaz fajerwerków - pytanie


gnz87

Pytanie

Witam, pod koniec stycznia organizuję mały, 5 minutowy pokaz z okazji urodzin siostrzeńca. Maluch zapalony jest do fajerwerków niesamowicie, jednak ze względu na swój wiek może jedynie podziwiać - na możliwość osobistego "odpalenia" musi poczekać jeszcze kilka lat.
Na chwilę obecną zaopatrzyłem się w kilka wyrzutni (wyszczególnione według kolejności odpalania):

1. JW10 - Jaguar - 20 sekund
2. SM2126 - MACROCOSMOS III - 16 sekund
3. SM2125 - MACROCOMOS II - 16 sekund
4. SM9807 - TYRANT - 32 sekundy
5. SM2116 - BORA BORA - 20 sekund
6. RSB734 - SAMURAJ - 50 sekund
7. SM2143 - MALACHIT - 25 sekund
8. JW65 - SHOW OF FIREWORKS - 33 sekundy
9. 53901 - JUPITER - 30 sekund
10. JW1112 - SHOW OF FIREWORKS - 40 sekund
11. JW80 - EXCLUSIVE COLLECTION - 25 sekund
12. 3 x 2,5 - SUPER STAR - czas nieokreślony (ktoś miał może styczność? W sylwestra co prawda strzelałem 2,5 Super Star ale nie w głowie mi było liczenie czasu od odpalenia do "odlotu" a to bardzo ważna kwestia w przypadku zakończenia pokazu właśnie tymi rakietami, dodatkowo chciałbym odpalić je tak, aby wszystkie 3 w jednym momencie się uniosły w powietrze i nie wiem jak to zrobić. Czy skrócenie lontu w 2-giej drugiej rakiecie o 2 cm a w 3-iej o 4 cm pomoże?).
--------------------------------------------
Total: 307 sekund (306 strzałów)

Z powyższej listy nie znam SM2125, RSB734, SM2143 oraz 53901.
Mam pytanie, czy kolejność podana powyżej, jest kolejnością w miarę logiczną?
Oczywiście pokaz będzie typowo amatorski, odpalany niestety z ręki (jedna wyrzutnia po drugiej), no chyba że ktoś na forum zna jakiś magiczny sposób odpalenia wyrzutni bez odpowiedniego sprzętu.

Dodatkowo mam pytanie odnośnie dodania do pokazu fontanny FC8002 - SILVER. Jedna sztuka została mi po sylwestrze i za bardzo nie wiem, gdzie bym ją mógł umieścić w tym pokazie. Nie wiem, czy odpalenie jej na samym początku ma sens. Za wszelkie rady z góry dziękuję!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Ja myślę, że zamiast Tyranta dołożyć trochę i kupić JW90 ale dać ją na finał :P SM2125 na początku wylatuje tylko 5 komet czyli coś podobnego jak rzymski ogień... więc za nią wybrałbym Hi-TEC SM9881 :)

Pozdro :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ja myślę, że zamiast Tyranta dołożyć trochę i kupić JW90 ale dać ją na finał :P SM2125 na początku wylatuje tylko 5 komet czyli coś podobnego jak rzymski ogień... więc za nią wybrałbym Hi-TEC SM9881 :)

Pozdro :D

Zamiana Tyranta na JW90 nie wchodzi w grę z prostego powodu - Tyranta już kupiłem. Z SM9881 miałem okazję strzelać, tak samo jak z SM9880 i SM9882 jednak SM2125 kupiłem właśnie ze względu na te komety. Zawsze to jakieś urozmaicenie pokazu.
Odnośnie dokupienia wyrzutni, to zastanawiam się nad JW0880 lub JW403 - oby dwie mi się podobają, jednak mam możliwość zakupu tylko jednej. Do 23-go jeszcze trochę czasu, więc przeanalizuję czy w ogóle ta wyrzutnia (jedna z dwóch) będzie mi potrzebna.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Zamiana Tyranta na JW90 nie wchodzi w grę z prostego powodu - Tyranta już kupiłem. Z SM9881 miałem okazję strzelać, tak samo jak z SM9880 i SM9882 jednak SM2125 kupiłem właśnie ze względu na te komety. Zawsze to jakieś urozmaicenie pokazu.
Odnośnie dokupienia wyrzutni, to zastanawiam się nad JW0880 lub JW403 - oby dwie mi się podobają, jednak mam możliwość zakupu tylko jednej. Do 23-go jeszcze trochę czasu, więc przeanalizuję czy w ogóle ta wyrzutnia (jedna z dwóch) będzie mi potrzebna.

Chyba, że już kupiłeś to zmienia postać rzeczy :P Bardzie ci polecam jednak JW403 jest po prostu lepsza :P
Jeśli chodzi o całość to może być :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Mam kolejne pytanie odnośnie pokazu. W związku z użyciem JW80 nie mam możliwości odpalenia tej wyrzutni na terenie prywatnym (sąsiedztwo linii średniego napięcia oraz drzew). 40 metrów od mojej posesji znajduje się boisko szkolne. Dyrektorem szkoły jest moja ciotka. Czy w przypadku uzyskania pozwolenia na piśmie od dyrekcji szkoły oraz odpowiednim przygotowaniu miejsca pokazu (ogrodzenie terenu taśmą ostrzegawczą, posiadanie gaśnicy) mogę śmiało zorganizować pokaz? Czy jeżeli uzyskam zgodę od dyrekcji to czy mogę o tym fakcie poinformować Komendę Miejską Policji?
Wszystkie materiały wykorzystane w pokazie są NWP, pokaz miałby się odbyć 21 stycznia (piątek) o godzinie 19:00.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jasne, że możesz w po uzgodnieniu z właścicielem terenu (czytaj dyrekcją szkoły) zorganizować tam pokaz. Ogrodzenie terenu jak i gaśnica to Twoja dobra wola i zdrowy rozsądek, jeżeli chcesz czuć, że wszystko jest zrobione w najbezpieczniejszy z Twojej strony sposób, to tak zrób. To samo tyczy się powiadomienia policji o fakcie pokazu. Na pewno możesz i nie zaszkodzi. Pamiętaj, że przezornego Pan Bóg strzeże (a może strzyże biggrin.gif ). Dobrze, że myślisz o bezpieczeństwie i dajesz prawidłowy przykład innym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Poki, dziękuję za odpowiedź.
Nawiązując do kwestii bezpieczeństwa - małe wyrzutnie mają to do siebie, że potrafią się wywrócić. Zimą ten problem nie jest aż tak odczuwalny - wystarczy ów wyrzutnie mocno "obsypać" śniegiem. Niestety, w chwili obecnej śniegu zabrakło i jestem w kropce. Najprostszym rozwiązaniem które mi przyszło do głowy jest wkopanie wyrzutni w ziemię. Mówię tutaj tylko o małych wyrzutniach - JW10, SM2125, SM2126, SM9807, SM2116, RSB734 i JW65. Teren na którym planuję pokaz jest w miarę piaszczysty, wyrzutnię wkopał bym w ziemię na 3/4 wysokości. Nie chcę próbować z cegłówkami, pustakami i innymi cudami bo kilkakrotnie widziałem jak takie konstrukcję lecą na bok. Czy mój pomysł jest w miarę logiczny?

Jeszcze wracając do tematu pozwolenia. Największy komfort psychiczny miałbym w momencie posiadania pisemnego pozwolenia na pokaz od dyrekcji szkoły. Co powinno się znaleźć w treści takowego pozwolenia? Czy jest sens wyszczególnienia wszystkich materiałów pirotechnicznych użytych w pokazie? O wzmiance dotyczącej tego, że materiały użyte w pokazie są NWP nawet nie pytam, bo to chyba najistotniejszy element tego dokumentu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Poki, dziękuję za odpowiedź.
Nawiązując do kwestii bezpieczeństwa - małe wyrzutnie mają to do siebie, że potrafią się wywrócić. Zimą ten problem nie jest aż tak odczuwalny - wystarczy ów wyrzutnie mocno "obsypać" śniegiem. Niestety, w chwili obecnej śniegu zabrakło i jestem w kropce. Najprostszym rozwiązaniem które mi przyszło do głowy jest wkopanie wyrzutni w ziemię. Mówię tutaj tylko o małych wyrzutniach - JW10, SM2125, SM2126, SM9807, SM2116, RSB734 i JW65. Teren na którym planuję pokaz jest w miarę piaszczysty, wyrzutnię wkopał bym w ziemię na 3/4 wysokości. Nie chcę próbować z cegłówkami, pustakami i innymi cudami bo kilkakrotnie widziałem jak takie konstrukcję lecą na bok. Czy mój pomysł jest w miarę logiczny?

Jeszcze wracając do tematu pozwolenia. Największy komfort psychiczny miałbym w momencie posiadania pisemnego pozwolenia na pokaz od dyrekcji szkoły. Co powinno się znaleźć w treści takowego pozwolenia? Czy jest sens wyszczególnienia wszystkich materiałów pirotechnicznych użytych w pokazie? O wzmiance dotyczącej tego, że materiały użyte w pokazie są NWP nawet nie pytam, bo to chyba najistotniejszy element tego dokumentu.



Pomysl jest w miare logiczny jesli tego boiska nie rozkopiesz za bardzo, bo bylyby klopoty. Z ceglami itp jest taki problem ze trzeba je przeniesc. W przypadku gdy na takim boisku robisz pokaz to koniecznie odgrodz tasma. Gasnica-jesli chcesz... W pozwoleniu musi byc ze wyraza zgode na uzycie terenu nalezacego do szkoly do celow pokazu itp, itd, ale napewno jest ktos kto bedzie o takiej tresci wiecej ode mnie wiedzial.

Pozdro JMJ

PS: pytanie poza tematem: ile lat ma ten siostrzeniec ze tak pasionuje sie fajerwerkami? :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

PS: pytanie poza tematem: ile lat ma ten siostrzeniec ze tak pasionuje sie fajerwerkami? :)

Ku zdziwieniu - pokaz robię na 3 urodziny siostrzeńca :) jak na swój wiek nie boi się eksplozji ładunku w powietrzu a uśmiech na jego twarzy jest nie do opisania!
W wolnej chwili przygotuję tekst pozwolenia i pozwolę go sobie tutaj zamieścić. Być może ktoś doda coś od siebie.

Jeszcze jedno pytanie techniczne - tak się zastanawiam czy JW80 jest odpowiednią wyrzutnią na finał? Czy jednak zamienić kolejność i JW80 dać przed JW1112?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jeszcze jedno pytanie techniczne - tak się zastanawiam czy JW80 jest odpowiednią wyrzutnią na finał? Czy jednak zamienić kolejność i JW80 dać przed JW1112?

Żadna z tych wyrzutni nie zaakcentuje idealnie finału,ale jw80 jest zdecydowanie za słaba,aby dac ją na sam koniec ! Więc oczywistą sprawą jest wybranie jw1112
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Sprawdź najpierw czy w Twoim województwie nie ma zakazu używania materiałów pirotechnicznych po za 31.12 i 01.01, jeżeli ów zakaz jest to sprawa wygląda nieciekawie bo możesz dostać mandat w wysokości do 500pln. nawet mając pozwolenie właściciela terenu.

Z jakiego województwa jesteś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Co do obkopywania kostek to może je poprostu złączysz taśmą w jedną większą całość, tj. grupki po 3-4 kostki. Możesz je też włożyć do skrzynki co uniemożliwi im wywrotke. Co do JW1112 to jest to naprawde doskonała wyrzutnia na finał, tym bardziej, że końcowe 10 strzałów przyśpiesza, tworząc doskonały efekt. O nią możesz być spokojny, spełni swoje zadanie w 100%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Poki, łączenie taśmą nie wchodzi w grę. Wyrzutnie odpalam z ręki także dla własnego bezpieczeństwa rozstawiam je co 2 metry. Być może źle określiłem miejsce wkopania ich - boisko to zbyt szumnie powiedziane. Pokaz odbędzie się na wsi, na terenie szkoły, samo miejsce strzelania to piaszczysty nieużytek który spokojnie mogę rozkopać a potem ładnie po sobie posprzątać. W przyszłym tygodniu muszę odwiedzić Castoramę w celu zakupienia materiałów pod stojak do rakiet 2,5".

Miałem wolną chwilę, więc napisałem tekst pozwolenia:

WYRAŻENIE ZGODY NA UŻYCIE TERENU

Dyrekcja Szkoły Podstawowej w XXX, wyraża zgodę na wykorzystanie terenu należącego do w/w szkoły w celu przygotowania pokazu pirotechnicznego przez Pana XXX zwanego dalej organizatorem pokazu.
Pokaz pirotechniczny odbędzie się w dniu 21 stycznia 2011 roku o godzinie 19:00. Organizator pokazu zobowiązuje się do zapewnienia środków bezpieczeństwa w postaci zabezpieczenia terenu pokazu taśmą ostrzegawczą koloru biało-czerwonego oraz posiadania gaśnicy a także do zwrócenia terenu w stanie nienaruszonym.
Materiały pirotechniczne wykorzystane w pokazie będą materiałami nie wymagającymi pozwolenia (NWP) o klasie przechowywania 1.3G oraz 1.4G, zgodnymi z poniższym zestawieniem:

W tym miejscu tabela zwierająca kody produktów, ich nazwę, producenta oraz ilość strzałów.

O miejscu i czasie organizacji pokazu poinformowana zostanie Komenda Miejska Policji
w XXX.

Podpis mój oraz dyrekcji.

Czy taki dokument wystarczy? Podejrzewam, że mógłbym zorganizować ten pokaz bez jakichkolwiek zgód i pozwoleń, jednak lubię mieć wszystko czarno na białym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Numer szkoły podstawowej dodan wraz z adresem. I jeżeli już to wpierw zgłosiłbym to policji, a następnie zawarł punkt, że policja została poinformowana i tutaj możesz podać dane przyjmującego zgłoszenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dzisiaj byłem u dyrekcji szkoły. Niestety, okazało się, że teren boiska szkolnego należy do gminy a nie do szkoły. Pojechałem więc z pismem do burmistrza no i się zaczęło... Ostatnia pozycja na liście materiałów pirotechnicznych to 2,5" Super Star o klasie przechowywania 1.3G a na 1.3G wymagana jest koncesja (chociaż Jorge te rakiety ma w zakładce fajerwerki amatorskie, oznaczone na stronie jako NWP (sam tego nie rozumiem)). Generalnie jutro mam dostać odpowiedź, bo jak burmistrz wspomniał, on ma tylko wydać zezwolenie na wykonanie pokazu, a to czym będę strzelał to sprawa moja i co najwyżej policji.
Jednym słowem - byłem za uczciwy, gdybym napisał tylko o 1.4G to wszystkie formalności już miałbym za sobą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dzisiaj byłem u dyrekcji szkoły. Niestety, okazało się, że teren boiska szkolnego należy do gminy a nie do szkoły. Pojechałem więc z pismem do burmistrza no i się zaczęło... Ostatnia pozycja na liście materiałów pirotechnicznych to 2,5" Super Star o klasie przechowywania 1.3G a na 1.3G wymagana jest koncesja (chociaż Jorge te rakiety ma w zakładce fajerwerki amatorskie, oznaczone na stronie jako NWP (sam tego nie rozumiem)). Generalnie jutro mam dostać odpowiedź, bo jak burmistrz wspomniał, on ma tylko wydać zezwolenie na wykonanie pokazu, a to czym będę strzelał to sprawa moja i co najwyżej policji.
Jednym słowem - byłem za uczciwy, gdybym napisał tylko o 1.4G to wszystkie formalności już miałbym za sobą.


Tutaj czegoś nie rozumiem, bo jeżeli oznaczenie na produkcie jest <NWP> to to nie ma znaczenia. Bo oznaczenie 1.3 i 1.4 itd są klasami przewozowymi więc ni jak się mają do produktów WP. Szeroka gama produktów 1.3g jest NWP.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Pojechałem więc z pismem do burmistrza no i się zaczęło... Ostatnia pozycja na liście materiałów pirotechnicznych to 2,5" Super Star o klasie przechowywania 1.3G a na 1.3G wymagana jest koncesja

Skąd burmistrz ma taką wiedzę? U mnie od sprawdzania zgodności materiałów jest znajoma Pan Inspektor, a burmistrz tylko zatwierdza decyzję. Z resztą po co w ogóle pisać o klasach ADR? ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Szeroka gama produktów 1.3g jest NWP.

Firawekoman, Ty to wiesz, ja to wiem, wielu z nas to wie... Ale Pan Burmistrz ma najwidoczniej większą wiedzę niż my razem wzięci.


Z resztą po co w ogóle pisać o klasach ADR? ;)

Dzisiaj się przekonałem, że większego sensu to nie ma. Chciałem mieć wszystko czarno na białym, żeby móc sobie spokojnie postrzelać przez 5 minut...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

gnz87, napisz co najwyżej o ilości i przybliżonej wadze wyrobów, napisz, że wszystkie są oznaczone jako NWP i tyle. Bynajmniej w moim przypadku to wystarczyło. Pamiętaj o informacji dla policji i straży pożarnej (najlepiej pisemnie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Burmistrz wyraził zgodę, policja została poinformowana, straż miejska także (jak wszyscy to wszyscy), straż pożarna to formalność bo sam jestem członkiem OSP. Jedyne co mi pozostało to załatwić statyw do kamery i pochwalić się rezultatem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Już po pokazie. Szczerze mówiąc, to niestety, nie wszystko poszło tak, jak sobie to zaplanowałem. Małe wyrzutnie poszły idealnie, udało mi się fajnie zsynchronizować odpalanie tak, że wyszło bez przerw. Problem pojawił się przy ostatnich dwóch wyrzutniach. JW80 połączyłem lontem z JW1112 (lonty seryjne, te które wychodzą z wyrzutni) no i niestety JW1112 nie odpaliła. Musiałem ją odpalić z ręki przez co wyszło mi około 30 sekund przerwy. Kolejny problem to to, że zarówno JW80 i JW1112 były chyba wilgotne ponieważ JW80 strzelała bardzo szybko i bardzo dziwnie, natomiast JW1112 poleciało w niebo w... 12 sekund...
Generalnie moja kobieta mnie pocieszyła (i w sumie ma rację), że to mój drugi "pokaz" z taką ilością wyrzutni. Publiczność była zadowolona, także ogólny rachunek sumienia który sobie wystawiam to 7/10...
Film jest, ale bardzo kiepsko nagrany - kamera miała potężne problemy z łapaniem ostrości, na dniach postaram się go wrzucić.

A, i jeszcze jedno. Przez zaskoczenie i niesmak po JW80 i JW1112 odpuściłem sobie odpalanie 3 x 2,5" Super Show. JW1112 zadymiła okolicę tak, że nie było sensu ich odpalać.

Po wczoraj mam jeszcze większą motywację do kupna systemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

1. zasada amatorskich pokazów: NIGDY NIE UFAJ LONTOM FABRYCZNYM ;)

Zawsze trzeba puścić obok wyrzutni zwykły lont visco, zgodny z przewidywanym czasem strzelania + drugi lont zapasowy (na wypadek zagaśnięcia tego pierwszego). Takie rozwiązanie jest znacznie lepsze od strzelania na systemie, bo przy nim trzeba albo rezygnować z oglądania ostatnich strzałów wyrzutni żeby aktywować kolejny kanał, albo mieć świadomość przerwy pomiędzy ostatnimi strzałami poprzedniej kostki, a pierwszymi następnej. Ryzyko wpadki również istnieje, bo znam kilka przypadków, kiedy zwykłe zapały pirotechniczne nie odpalały visco fabrycznego wyrzutni, albo po prostu nie aktywowały któregoś z kanałów. Przy nieprofesjonalnych (zabawkowych) systemach, których ceny w Chinach są mniejsze od filiżanki kawy na rynku w Krakowie, ryzyko błędu jest większe, niż w przypadku czystej chemii i fizyki pod postacią dwóch linii visco puszczonych obok wyrzutni.

http://www.youtube.com/watch?v=jVFfBt-HY2Q

Ponad 100 podłączeń i tylko jeden niewypał (z winy fabrycznego lontu wyrzutni, który nie odpalił pomimo kilkucentymetrowej powierzchni styku z palącym się lontem, więc system i tak by nie pomógł).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...