Skocz do zawartości

[FILMY] Sylwester 2009/2010 - Velibrum


velibrum

Rekomendowane odpowiedzi

Czekaliście, czekaliście i w końcu się doczekaliście :)
Film z Sylwestra 2009/2010
Na wstępie kilka słów o tym, dlaczego tak długo trwało zmontowanie tego filmu. Na początku stycznia kamera odmówiła mi wszelakiej współpracy i wyciągnęła kopyta na dobre 5 miesięcy. Później, gdy już zacząłem się z nią dogadywać, było dużo pracy z materiałami z pokazów i festiwali. Władcy Ognia, Ogień i Woda, PyroMagic + okoliczne pokazy – praktycznie nie miałem wolnego weekendu. Dopiero w sierpniu mogłem pomyśleć o powrocie do projektu i jakimś cudem nie zabrakło mi ( jak to zwykło bywać ) zapału do pracy i tym razem już na dobre go ukończyłem. W serwisie YouTube widoczny będzie tylko ułamek pracy, jaki trzeba było włożyć w zgrywanie surowego materiału, załadowywanie go do Sony Vegas 9.0, dobieranie odpowiedniego kodeka, rozdzielczości finalnej, czy wreszcie dobór muzyki, filmów, korekty dźwiękowe ( trzeba było wyciszać niektóre momenty, żeby niczyje wrażliwe na przekleństwa uszy nie ucierpiały :P ) itp.
Kontynuując wątek aspektów niesprzyjających, należy do nich dołączyć to, co mi najbardziej przeszkadzało w gotowym filmie. Okropny kolor nieba. Jasno-bordowy nie należy do spełniającego dobrze rolę tła dla fajerwerków. Szczególnie ucierpiał na tym wizerunek głównego pokazu, gdzie pomimo usilnych starań przetwornika 3CCD sprzętu nagrywającego, nie wszystkie kolory wyszły tak atrakcyjnie, jak wyszłyby na niebie czarnym.
Więcej zastrzeżeń przed obejrzeniem części 1 nie mam, ale znajdzie się kilka przed przystąpieniem do zachwycania się częścią 2. Przez moje niedopatrzenie, fajerwerki dotarły dopiero 28 grudnia, a zostały spakowane i wysłane w pośpiechu 27 grudnia ( ogromne podziękowania dla sklepu fajerwerkimarket.pl, za stawienie się na wysokości zadania i przygotowanie i wysłanie tak dużego zamówienia w 1 poranek, ale o tym opowiem jeszcze później ). Przez to w widowisku nie było za dużo najefektowniejszego z efektów, czyli brokatowych koron. Zapewnienie zaspokojenia rządnych brokatu oczu widzów spoczywało na 4 x JRC31 Bazooka 3 i JW401, których niestety już nie było ( były uwzględnione w zamówieniu, ale z pewnych przyczyn zabrakło ich u mnie w domu ). Więc proszę o nie krytykowanie za brak różnorodności efektów i kolorów, bo niestety wykupiłem wszystkie możliwe wyrzutnie ( których jeszcze nie miałem ), a które były poniżej 50 zł i na stanie fajerwerkimarket.pl, a to i tak nie wyczerpało hipotetycznie możliwych kombinacji kolorów i kształtów. 29 grudnia poświęciłem na komponowanie scenariusza, podkładu muzycznego oraz wstępne łączenie pirotechniki. 30 grudnia od samego rana zaiwaniałem aż do 23 razem z kolegą Piotrkiem ( fps i mpi go dobrze znają :D ) przy fajerwerkach i starałem się je ułożyć jako tako, aby chociaż po części spełniły zamysł choreografii. W międzyczasie zabrakło opasek samozaciskowych ( 200 szt. okazało się być zbyt małą liczbą ) i musiałem improwizować. Zbliżała się noc 30 grudnia, w który to czas pogoda postanowiła rzucić mi pod nogi kolejną kłodę. Zaczęła się zamieć śnieżna, która ucichła dopiero ok. godz. 16 następnego dnia. Biały puch przewijał się przez eter na tyle niezłomnie, że sposobność odpalenia czegoś w dzień była mocno ograniczona. Zaległości mogłem nadrobić z przybyłymi kolegami dopiero koło 17, odpalając drobnicę „aż do stracenia czucia w palcach”. O 24 tradycyjnie obejrzałem wysiłki ekipy strzelającej na placu Litewskim i mocno zawiedziony zaprezentowanym poziomem udałem się wynosić arsenał pokazowy na miejsce strzelania. Tutaj pojawiła się kolejna przykra niespodzianka, a mianowicie grubość warstwy śniegu. Miała ze 20 cm i nie było możliwości odgarnięcia wszystkiego i zabezpieczenia kostką brukową całości sprzętu. W konsekwencji miałem małe „ground fireworks show”, ale na szczęście zły kierunek obrało w sumie tylko ze 2 małe kostki. Wszystko byłoby ok, gdyby nie fakt, że część kolegów mająca pomagać w pracach wykończeniowych pokazu lekko się wstawiła i musiałem wszystko montować sam. W rezultacie w trakcie trwania pokazu musiałem mocno improwizować i planowane 3 odpalenia lontu zamieniły się w 30. Kilka produktów „rozlazło się”, co spowodowało parę kilkusekundowych przerw. NIE ODESZŁA CAŁA ŚRODKOWA SEKCJA FINAŁOWA, w rezultacie czego część od 8:30 to TYLKO 66% PLANOWANEGO ZUŻYCIA MATERIAŁU na „mały finał”. Strach pomyśleć, jaką masakrę na niebie wyrządziłoby 100 % :D Przez te nieplanowane opóźnienia pokaz rozpoczął się o 2.30 nad ranem. Urządziłem ulicy niezłą pobudkę, no ale widoki jakie dzięki temu mieli zaszczyt podziwiać wszystko wynagradzały.
Montując film musiałem zdublować podkład muzyczny. Ten, grany na żywo był za cichy przy wybuchach, więc musiałem podłożyć go 2 raz w Sony Vegasie. Przez to momentami dźwięk będzie leciutko podwojony ( jakby było echo ), ale na szczęście to tylko kilka chwil. Z synchronizacji jestem ( jak na visco i ograniczony czas montażu ) WYJĄTKOWO ZADOWOLONY. W większości fajerwerki idealnie zgrywały się z muzyką ( jedynie TXB475 strzeliły poza podkładem ). Szczerze mówiąc, to trudno byłoby coś lepszego wymodzić. Sorry za zdublowany widok w 9:20, gdzie zapomniałem podzielić i usunąć widoku z aparatu, ale nie chciałem od nowa wszystkiego renderować. Crazy whistling comets i NG11 są również nagrane nie kamerą, ale dalej ustawionym aparatem, gdyż kamera nie łapała za dobrze tych wyrzutni.

SUMMA SUMARUM, REZULTATY MOŻECIE OBEJRZEĆ PONIŻEJ:
- cz. 1


- cz.2


Oceniajcie i komentujcie :)

Uprzedzając pytania o widoczną w 1 części filmu zapalniczkę, informuję, że był to Micro Blazer. Zamówiłem go na początku grudnia, podziałał 2 dni i się zepsuł. Na całe szczęście miałem jeszcze czas, aby go odesłać w nadziei na otrzymanie działającego egzemplarza i na szczęście 28 grudnia dotarł do mnie nowy Micro Blazer. Jakimś cudem działał przez cały 31.12 i zepsuł się już 1 stycznia :D

Jeszcze słowo o podziękowaniu dla fajerwerkimarket.pl, za uratowanie mi planów sylwestrowych. Okazało się, że moja przeglądarka nie wysłała polecenia do systemu sklepowego i nieświadomie wyczekiwałem przesyłki ( o wielkości lodówki z zamrażarką :D ). Zaniepokojony zadzwoniłem do sklepu 27 grudnia i wszystko się wyjaśniło. Układałem w pośpiechu zestawienie z resztek magazynowych i zapakowane późnym popołudniem duże 3 kartony wyszły do mnie tego samego dnia. Opek na szczęście się również spisał i przywiózł zamówienie rano 28 grudnia.

Uf, udało się. Chociaż nie bez trudów i porażek, to jednak ogólnie Sylwestra zaliczam do udanych. Nikt nie zginął, samochód z car audio odgrywającym podkład podczas pokazu wyszedł z wszystkimi szybami całymi, a pobliska kamienica dostała ładunkami tylko jakieś 5 razy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy film jak dla mnie bomba, aż czuć ten klimat sylwestra.
W tym roku po sylwestrze mało co obchodziły mnie fajerwerki ale po obejrzeniu twojego filmu naprawdę mi tego brakuje ;)
No a drugi film to po prostu profeska i więcej pisać nie musze, kawał dobrej roboty, jak zobaczyłem te wypalone wyrzutnie to mi się aż smutno zrobiło ;d

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko ładnie zsynchronizowane z muzyką,dynamicznie i świetnie dobrane efekty oraz połączenie wyrzutni.Były chwile dynamiczne,powolniejsze,wyciszenia(dzięki zastosowaniu stroboskopów).Na niebie można było zobaczyć sporo różnego rodzaju efektów.Jednak moim zdaniem zabrakło więcej wyrzutni o kalibrze 30mm co według mnie urozmaiciłoby na swój sposób pokaz.Cały czas można było podziwiać dużą paletę kolorów na niebie oraz efektów.Z każdą minutą pokazu czułem pewne emocje co się dalej wydarzy.Największe emocje wzbudziły we mnie 2x TXB475 oraz 8x TXB60x,a nawet tak wydające się za banalne...JW01! które odpalone bodajże 6sztuk na raz pięknie się prezentowały.Reasumując mogę powiedzieć że pokaz był bardzo ładny,trzymający w napięciu do ostatniej chwili,lecz mam nadzieję że na następnym Twoim pokazie znajdzie się więcej kostek 30mm oraz kilkanaście sztuk odpalanych jednocześnie typu magik key,bo robią duże wrażenie dynamiką,kolorami,czasem może nawet równie emocjonujące jak sama TXB475!Więc liczę że powtórzysz ten pomysł tylko że jeszcze ze zwiększoną ilością!
Dynamika- 8/10
Różnorodność efektów-9/10
Muzyka-9/10
Wrażenia ogólne-9/10
Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Filmik Super ;) , a mam pytanie co to za petardy odpalane na samym początku? od 1:07 chyba , nie liczącz achtunga z triplexa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1qnBDG - SP0904 Air Bomby Małe firmy SuperPower.

Janusz - zdjęcia z przygotowań mam tylko te, które zrobiłem jeszcze w domu.

ss850137.jpg
ss850151.jpg
ss850145.jpg
ss850144.jpg
ss850143.jpg
ss850142.jpg
ss850141.jpg
15747120.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vel w tym roku stanowczo zalecam system do odpalania pokazu. Na tyle kostek, co masz/planujesz mieć to visco to stanowczo zbyt zawodny patent. Myślę, że systemik chociaż na 12 kanałów to dobra inwestycja w przypadku takiego piromaniaka jak Ty. Na tej radiówce z tripla można bodajże podłączyć 4 zapłonniki na kanał więc byłoby w sam raz.
A wracając do tematu to tak jak wyżej zostało już napisane, na filmiku czuć klimat "tej nocy". Aż mi się stare dobre czasy przypomniały. Mam jednak jedną zasadniczą uwagę, postaraj się aby kamerzysta w tym roku był dalej od stuffu i nie miał napadów padaczki podczas kręcenia ;)

fps

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drgnięcia stojąc w 10-stopniowym mrozie bez rękawiczek powodujących wciskanie 5 przycisków na kamerze jednocześnie są raczej nieodłączne, ale w tym roku postaram się jakoś unieruchomić rękę kolegi. Z filmowaniem z większej odległości w tym roku może być różnie, bo nie mam już swojego stałego miejsca sylwestrowego ( jak ktoś wie, jak zlikwidować spawy na bramie to z chęcią przyjmę porady na PW ) i będę musiał przegonić ekipę na jakąś imprezę w innym miejscu. Jeżeli to nie pomoże, to zablokuję ruch w centrum miasta na 3 godziny ;) i będę strzelać na ulicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zdjąć spawy najprościej! Albo z kopa albo z bara, nie no żartuję... (chociaż może...)


Kup sobie brzeszczota i przyczaj się w nocy i po trochu przetniesz. Sory ale nie chciało mi się pisać PW


Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na spawy najlepszy jest mróz, czyli kup sobie spray zamrażający, potem wystarczy lekko młotkiem puknąć. Powinno pójść gładko, a jak nie zawsze można całą bramę z zawiasów wyjąć, tylko jakiś drąg na dźwignię by się przydał, bo siła x gwałt, patrząc na to jaki jesteś przypakowany, raczej nie pomoże ;) Chyba, że postawisz żulowi wino owocowe i Ci pomoże, powiedz mu tylko wcześniej, że złom drożeje od Nowego Roku xd

fps

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brama waży na oko kilkaset kg i jest tak zmyślnie zamontowana, że wyjęcie jej z zawiasów nie wchodzi w grę.

http://sklep.icomarch24.pl/bazyl/spray-zamrazajacy-QUICK-FREEZE-ROTHENBERGER-6-4001%284,529,7323%29.aspx - 104 zł to trochę drogo jak na niepewny efekt ;)

W ostateczności przepiłuję kłódkę z drugiej strony, a po sylwestrze założę nową i wyślę kluczyk do właściciela terenu :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Brama waży na oko kilkaset kg i jest tak zmyślnie zamontowana, że wyjęcie jej z zawiasów nie wchodzi w grę.

http://sklep.icomarch24.pl/bazyl/spray-zamrazajacy-QUICK-FREEZE-ROTHENBERGER-6-4001%284,529,7323%29.aspx - 104 zł to trochę drogo jak na niepewny efekt ;)

W ostateczności przepiłuję kłódkę z drugiej strony, a po sylwestrze założę nową i wyślę kluczyk do właściciela terenu :D


No to jak tak to napisz list do niego z zapytaniem czy jest możliwość otwarcia terenu na sylwestra w zamian za piękne show...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chcesz otworzyć kłódkę to ten sposób byłby dobry :Dhttp://www.spryciarze.pl/zobacz/jak-otworzyc-klodke-imbus-i-wytrych
No chyba że tak jak mówi fps,czyli http://www.spryciarze.pl/zobacz/jak-rozbic-klodke-jednym-uderzeniem
Lub chyba najprostszy i zarazem najszybszy sposób który możesz spróbować xD http://www.spryciarze.pl/zobacz/jak-otworzyc-klodke-elektryczna-maszynka-do-golenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...