Skocz do zawartości

[ZDJĘCIA] Stojaki


kameleon

Rekomendowane odpowiedzi

A właśnie trzeba czasem sporej siły, żeby sprowadzić kulkę na dno. Skoro się nie uważało na lekcjach fizyki to tłumaczę prostą zależność wynikającą z III prawa dynamiki Newtona. Siłę "lepkości" kulki skierowaną w górę równoważy skierowana w dół siła odrzutu, w związku z czym nawet dopchnięta na siłę bomba nie pociągnie za sobą rury. Zjawisko powszechnie znane dla osób obytych z bronią palną, gdzie daje się odczuć charakterystyczne "kopnięcie" przy strzale. Tak samo zachowuje się rura moździerza i jak znajdzie się na sprężystym podłożu to zostaje wypchnięta do góry właśnie przez odkształcenie sprężyste ośrodka podstawy, który w czasie relaksacji działa skierowaną do góry siłą, nie równoważoną przez inne siły.

fps

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Prawda jest taka, ze rurę wypycha ze stojaka jak stoi na sprężystym podłożu, albo dno stojaka się ugina.


No tak, wszystko na trawie stało, a ziemia miękka , wręcz błotnista była, czyli mamy winowajcę
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


A właśnie trzeba czasem sporej siły, żeby sprowadzić kulkę na dno. Skoro się nie uważało na lekcjach fizyki to tłumaczę prostą zależność wynikającą z III prawa dynamiki Newtona. Siłę "lepkości" kulki skierowaną w górę równoważy skierowana w dół siła odrzutu, w związku z czym nawet dopchnięta na siłę bomba nie pociągnie za sobą rury. Zjawisko powszechnie znane dla osób obytych z bronią palną, gdzie daje się odczuć charakterystyczne "kopnięcie" przy strzale. Tak samo zachowuje się rura moździerza i jak znajdzie się na sprężystym podłożu to zostaje wypchnięta do góry właśnie przez odkształcenie sprężyste ośrodka podstawy, który w czasie relaksacji działa skierowaną do góry siłą, nie równoważoną przez inne siły.

fps


Czyli po prostu bombka wbiła rurę w dół, a ta się jakby odbiła , tak?

(możecie scalić te 2 posty? pliss)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


No tak, wszystko na trawie stało, a ziemia miękka , wręcz błotnista była, czyli mamy winowajcę


Dziękuję za wypowiedź. To powinno uciąć spekulacje

PS Capensis dokładnie tak jest. Siła odrzutu powoduje ugięcie podstawy stojaka, która po strzale wracając do stanu początkowego wypycha rurę. Jest to powszechnie obserwowane zjawisko, zwłaszcza jak rury są dobrze dopasowane do stojak i nie mogą opaść na dno pod wpływam siły grawitacji. Zjawisko to nie wpływa negatywnie na bezpieczeństwo strzelania w przeciwieństwie do źle upchniętej bomby.

fps
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, to ja nie wiem czemu rury na włosich festiwalach nie fruwają na 5m gdy odpalają 8"-12" bomby i też cylindryczne. I również stoją na takich podłożach opisanych przez cape :P

I bądź tak miły, nie zwracać się do mnie przy każdym poście w sposób szyderczy. To nie piaskownica...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Jest to powszechnie obserwowane zjawisko, zwłaszcza jak rury są dobrze dopasowane do stojak i nie mogą opaść na dno pod wpływam siły grawitacji.

fps


Czyli tak jak u mnie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Ok, to ja nie wiem czemu rury na włosich festiwalach nie fruwają na 5m gdy odpalają 8"-12" bomby i też cylindryczne. I również stoją na podłożu opisanym przez cape :P

I bądź tak miły, nie zwracać się do mnie w sposób szyderczy. To nie piaskownica...


Ależ latają tylko tego nie widzisz. Poza tym są zakopane w ziemi, albo łączone w grupy, tworzące stabilną konstrukcję, ot cała filozofia.

fps
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie widziałem żadnej rury po pokazie, która wypadłaby ze stojaka pomimo tego, że większość z nich jest luźno w nich ułożona, a podłoże było trawiaste.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Nigdy nie widziałem żadnej rury po pokazie, która wypadłaby ze stojaka pomimo tego, że większość z nich jest luźno w nich ułożona, a podłoże było trawiaste.


Otóż to, i ja też nie widziałem. A rury na włoskich festiwalach właśnie głównie stoją w stojaczkach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vel dużo zależy od konstrukcji stojaka. Jak Nakaja miała jeszcze stare statywy to dało się zaobserwować przemieszczenia, poza tym jak napisałem działa też grawitacja i rura sama wpada na swoje miejsce.

fps

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Staram się tylko wypośrodkować Wasz spór - rury trochę mogą się przemieścić pod wpływem strzału, ale na pewno nie skaczą na kilka metrów w górę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja każda szelke popycham kijkiem od szczotki. Teraz po zamocowaniu dodatkowych opasek do moich super skrzyń po piwie ;) żadna ani drgnie. Zawsze wypcham z oporem szelki i czasem ledwo co chce zejść na dół.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do upychania bomb to nie raz dało się zaobserwować jak pirotechnicy biorą kija i cisną bomby na samo dno bez skrupułów aby tylko dotykały dna. Ja robiłem kiedyś test na 2" SP z pierwszej powszechnie znanej dostawy (2010) test polegał na tym że bomba za chiny nie chciała wejść do rury. Do upchania jej potrzebowałem sporej siły o wyciągnięciu jej z powrotem można było pomarzyć. Po odpaleniu stwierdziłem że nie widać było różnicy między opadającą na dno a upchaną do rury. Wiadomo że można łatwo skrócić żywotność takiej rury ale nie każda bombę trzeba upychać.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Co do upychania bomb to nie raz dało się zaobserwować jak pirotechnicy biorą kija i cisną bomby na samo dno bez skrupułów aby tylko dotykały dna. Ja robiłem kiedyś test na 2" SP z pierwszej powszechnie znanej dostawy (2010) test polegał na tym że bomba za chiny nie chciała wejść do rury. Do upchania jej potrzebowałem sporej siły o wyciągnięciu jej z powrotem można było pomarzyć. Po odpaleniu stwierdziłem że nie widać było różnicy między opadającą na dno a upchaną do rury. Wiadomo że można łatwo skrócić żywotność takiej rury ale nie każda bombę trzeba upychać.

Pozdrawiam


Firek to bardzo dobrze zaobserwowałeś. Każdy praktyk wie, że wycior (kij/pręt) to podstawa. Służy on nie tylko do upychania bomb, ale i sprawdzenia czy na dnie rury nie ma pozostałości po poprzednim strzelaniu.
Vel jeśli chodzi o latające moździerze to nie o to mi chodziło. W temacie pojawił się problem przemieszczenia rur po strzelaniu. Ja nigdzie nie napisałem, że rury latają w powietrzu na kilka metrów.

fps
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

U mnie w temacie już dawałem, ale do ogólnego o stojakach jeszcze nie :) , więc daje:
Stojaczki, od razu napiszę, że kierowałem się tym aby były wtrzymałe itp, a nie ŁADNE xd:
[boczne] Na SS i miny , dwupiętrowe, dwa różne kąty
(na fotce z rurkami wyglada jakby na dole krzywo było, ale ta rurka po prostu się przekrzywiła, w realu jest równo, kąt jest taki jak ma rurka po prawej)
imag02001.th.jpg
imag0201rs.th.jpg

Na rury 2" , regulowane V i I , jeden zestaw mieści 20szt , czyli w sumie mam na 40szt (+stojaki zeszłoroczne)
musze się przyznać, pomysł z zawiasami i regulacją, ściągnięty z projektu firawerkomana :P

imag0205j.th.jpg
imag0203s.th.jpg


Na dniach gotowe będą jeszcze 2 dodatkowe stojaki na one row (każdy mieszczący 5-7szt) , oraz jeszcze jeden [środkowy] największy na SS , budowany od podstaw , 3 piętrowy z 3 różnymi kątami + I jak dobrze pójdzie , w sumie na 7 rzędów SS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stojak środkowy FAN głównie na SS/MINY lub rury 2" po wzmocnieniu i umocowaniu zipami (oczywiście szelki nie byłyby walone ze wszystkich kątów, tylko ze środkowego \I/ )

stojakrodkowyfan.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Na fotce brakuje tylko deski środkowej trzymającej rurę w ,,I" oraz dziur w deskach :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...