Skocz do zawartości

Prawo


sainus

Rekomendowane odpowiedzi

Skąd to wytrzasnęłaś? wiadomo, że każdy w sylwestra robi ''pokaz" ale w dni nie 31 grudnia i 1 stycznia tylko te inne, a tak jak powiedział Damian trzeba mieć pozwolenia wojewody i tych innych ludzi co trują nam życie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • Odpowiedzi 76
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Trochę będzie off topiku ale, muszę sie zapytać bo ta sytuacja co mnie spotkała była irytująca.
No wiec ostatnio 19 grudnia bylem w Carrefourze w Arkadii, oglądałem sobie rożne fajerwerki, oczywiście ochroniarz tego działu powiedział mi ze nie kupie fajerwerków, ale o tym wiedziałem. Po około 15 minutach przyszedł jakiś szef tego działu i mi powiedział. Cytuje.
-Czy jest pan z osoba dorosłą
-nie-odpowiedziałem mu
to on ni z grochy ni z pietruchy powiedział mi
-to w takim razie proszę o opuszczenie te go działu
-A dlaczego przecież ja tylko je oglądać
-nie wolno sprzedawać osobom po niżej...., ale tez i oglądać przez osoby niedorosłe bez opieki.
Odpowiedziałbym mu ,,A gdzie ma pan to napisane?" :evil: , ale by mi sie głupio zrobiło ja by mi to pokazał, i tu moje pytanie co mówi prawo?

Uuuuu, ale sie rozpisałem!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy w życiu o takim prawie nie słyszałem, że nie pełnioletnia osoba nie mogła ogladać fajerwerków.Pewnie się bali że podpalisz im jakieś petardy ,czy coś w tym stylu.

Jak ja se stałem przy rakietach w Auchanie to gościu może raz na mnie spojrzał, nawet do mnie nie podchodził żeby patrzeć co robię.Jakbym coś wziął to by pewnie nie zareagował.
Oczywiście mówię o małych rzeczach typu pszczółek, baczków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co wy wyglądacie jak dzieci? :D Czy macie takiego pecha do sprzedawców (w tym wypadku ochroniarzy) ja normalnie sobie biorę i idę do kasy i w większości przypadków mi sprzedają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W większych sklepach to nie sprzedadzą.
ALe w sklepach typu biedra no to pewnie dadzą, bo przecież ich to nie obchodzi kto kupi byle żeby sprzedać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnie jest w różnych sklepach.
Niektóre przestrzegają przepisów inne nie.
W jednych Ci sprzedadzą w jednych nie.

To zalezy od pracowników no i od tego czy przestrzegaja przepisów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ma niemiłą wiadomość dla mieszkańców województwa lubelskiego :neutral:
Informacja została zaczerpnięta ze strony http://www.um.lublin.eu/um/index.php?t=200&id=52227

Rozporządzenie ws. ograniczenia używania petard i fajerwerków
Informujemy, że 24 grudnia 2007 r. wejdzie w życie rozporządzenie porządkowe wojewody lubelskiego w sprawie ograniczenia używania artykułów pirotechnicznych na terenie województwa lubelskiego. Zakaz używania artykułów pirotechnicznych w miejscach publicznych na terenie województwa obowiązywał będzie do 31 stycznia 2008 r. (z wyjątkiem 31 grudnia 2007 r. i 1 stycznia 2008 r.). Używanie wyrobów pirotechnicznych w ww. dniach może nastąpić jedynie z zachowaniem wszelkich wymogów bezpieczeństwa dla życia, zdrowia ludzkiego, mienia i środowiska naturalnego, a w przypadku osób, które nie ukończyły 18 roku życia - jedynie pod bezpośrednim nadzorem osoby sprawującej władzę rodzicielską lub opiekę.

Wszelkie naruszenia zakazu podlegają karze grzywny wymierzonej na zasadzie i trybie określonym w Kodeksie postępowania w prawach o wykroczenia.

Używanie w okresie karnawału powszechnie dostępnych wyrobów pirotechnicznych stwarza zagrożenie dla życia, zdrowia i mienia osób, jak również niesie zagrożenia dla porządku, spokoju i bezpieczeństwa publicznego. Świadczą o tym informacje przekazywane każdego roku, szczególnie w okresie świątecznym i poświątecznym, przez środki masowego przekazu, o poparzeniach i innych sytuacjach zagrażających życiu i zdrowiu.

Zważywszy, że Miasto Lublin jest największym ośrodkiem województwa lubelskiego, zagrożenie to zwiększa się przy stosowaniu wyrobów pirotechnicznych w mieście. Wobec tego należy zapobiec stosowaniu wyrobów pirotechnicznych podczas zabaw, spotkań towarzyskich i organizowanych imprez masowych.
Należy uznać, że celowe jest wprowadzenie zakazu używania wyrobów pirotechnicznych na terenie województwa lubelskiego, ze szczególnym uwzględnieniem największego zbiorowiska osób, tj. Miasta Lublin, na zasadach wskazanych w rozporządzeniu.
Potrzebę wydania rozporządzenia zgłaszali mieszkańcy województwa oraz lokalne media.

Pełny tekst rozporządzenia znajdziecie Państwo na stronie www Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.


Pełną treść rozporządzenia można znaleźć na stronie:
http://www.uw.lublin.pl/index.php?option=z...C/B%3E&m=89

Czyli jednym słowem niema strzelania w ciągu roku. Tylko 31 grudnia 1 stycznia.
Niestety.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brak mi słów.

Uzasadnienie tego zakazu jest po prostu śmieszne. No, ale pociesza mnie fakt że mieszkam na prowincji miasta, gdzie policja jeździ rzadko, a sąsiedzi nie mają nic przeciwko odpalaniu fajerwerków w normalne dni, tak więc o nic się nie boję :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też mieszkam trochę na uboczu Gdańska. Niby na pole można by pójść i puścić fajerwerki ale jednak straż czy policja trochę częściej jeździ.Jednak myslę że niechciałoby im się iść na środek pola, żeby łapać gościa który puszcza fajerwerki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Teraz to już nie wiem co mam myśleć :neutral:
Skontaktowałem się mailowo z Biurem Obsługi Mieszkańców Miasta Lublin.
Zadałem pytanie czy obowiązują lokalne przepisy regulujące § 1, pkt 4, 3)

3) znak literowy <NWP> oznaczający, że wyrób jest ujęty w wykazie wyrobów pirotechnicznych, których nabywanie, przechowywanie i używanie nie wymaga pozwolenia wojewody.

z rozporządzenia ministra gospodarki i pracy z dnia 29 lipca 2005 r. w sprawie wykazu wyrobów pirotechnicznych, na których nabywanie, przechowywanie lub używanie nie jest wymagane uzyskanie pozwolenia.

I oto co otrzymałem
Witam
Po konsultacji telefonicznej z pracownikiem Wydziału Bezpieczeństwa
Mieszkańców i Zarządzania Kryzysowego dowiedziałem się, że gmina
Lublin nie ma oddzielnej regulacji prawnej niż ta okreslona w
cytowanym przez Pana rozporządzeniu.

Pozdrawiam
Jarosław Dudziak
Biuro Obsługi Mieszkańców


Przeczy to z tym rozporządzeniem - http://www.uw.lublin.pl/index.php?option=z...C/B%3E&m=89
( od połowy strony )

Teraz kompletnie nie wiem czy mogę strzelać czy nie.

Ale to były tylko kwestie formalne :razz:
Bo raczej nikt przejmować się nie będzie puszczaniem jakiejś drobiny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepis głupota, ale powiem Wam szczerze że w moim mieście Straż Miejska nie rusza się praktycznie ze swojej ciepłej siedzibki, chyba że samochodem kombi do moich sąsiadów-pewnej hurtowni :P:P:P

Ale to, że mamy w Polsce absurdalne prawo wiadomo od dawna. Tylko poczekać, aż ustanowią karę więzienia za złamanie tego rozporządzenia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem już przysłowiowy "haczyk".
W tym rozporządzeniu -
http://www.uw.lublin.pl/index.php?option=z...C/B%3E&m=89
którym się tak przejmowałem jest pewien zapis.

§ 2.1. Zakaz, o którym mowa w § 1, obowiązuje od dnia określonego w § 5 ( czyli 21 grudnia 2007 r. ) do dnia 31 stycznia 2008 r., z wyjątkiem 31 grudnia 2007 r. i 1 stycznia 2008 r.

Mamy już 6 lutego, więc prawnie strzelać można :mrgreen:
Tyle że od dziś jest Wielki Post ( dzisiaj jest Środa Popielcowa ).

Podsumowując z prawnego punktu widzenia strzelać już można.
Pozostają względy etyczno moralne - niektórzy nie chcą słyszeć fajerwerków w okresie Wielkiego Postu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem już przysłowiowy "haczyk".
W tym rozporządzeniu -
http://www.uw.lublin.pl/index.php?option=z...C/B%3E&m=89
którym się tak przejmowałem jest pewien zapis.

§ 2.1. Zakaz, o którym mowa w § 1, obowiązuje od dnia określonego w § 5 ( czyli 21 grudnia 2007 r. ) do dnia 31 stycznia 2008 r., z wyjątkiem 31 grudnia 2007 r. i 1 stycznia 2008 r.

Mamy już 6 lutego, więc prawnie strzelać można :mrgreen:
Tyle że od dziś jest Wielki Post ( dzisiaj jest Środa Popielcowa ).

Podsumowując z prawnego punktu widzenia strzelać już można.
Pozostają względy etyczno moralne - niektórzy nie chcą słyszeć fajerwerków w okresie Wielkiego Postu.


To dobrze, że znalazłeś ten haczyk bo martwiłem się że wszystkie przyszłe stuffy trzeba będzie w całości wystrzelać w sylwestra :)

A co do Wielkiego Postu to prawdopodobnie nie będę teraz nic strzelał :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

To ja sie troche oderwe od tyvh rozporządzeń :
Może będzie troche off topu ale z tematem tak , że będzie związane :
Więc są wakacje , i dowiedziałem sie ,że w sąsiedniej wsi jest odpust no więc wybrałem się z kolegą na rowerach( była niedziela ) .
Przechadzam sie pomiendzy budkami z fajerwerkami i uznałem że w jedniej tanio mają rakietki ...
To podchodze i pytam :

Mnie by pani petard nie sprzedała , nie ?
Ta patrzy na mnie zdiwiona i mówi : Czemu :?:
Ja jej na to : Mam tylko 12 lat :razz:
Ta mi na to : No to co ??
Dobra uznałem że mi sprzeda i poprosiłem o rakietki :???:

Sprzedała , a nie powinna . Tyle sie mówi , żeby dziecią nie sprzedawać a ta rżneła głupa , żeby tylko sprzdać . Moze to głupie ale Nienawidze takich sprzedawców niby sie trzeba cieszyć że sprzedali , a jednak mnie to irytuje . :neutral: .
I kto tu złamał prawo ?? Ja że kupiłem , czy ona że sprzedała :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam dopiero 13 lat ale mi fajerwerki sprzedają wszedzie tylko nie w carefour :???: ale w innych marketach takich jak biedronka i tesco to mi sprzedają a kiedyś przerzyłem szok na odpuscie chiałem kupic paczke picolo a koleś mi powiedzieł żebym przyszedł z ojcem :shock: :neutral: ale żal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a wiecie moze jak jest z prawem strzelania w Zach.Pomorskiem??


prawie wszędzie jest tak samo można strzelać tylko 31 grudnia i 1 stycznia i chyba jeszcze podczas odpustu :wink:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a wiecie moze jak jest z prawem strzelania w Zach.Pomorskiem??


prawie wszędzie jest tak samo można strzelać tylko 31 grudnia i 1 stycznia i chyba jeszcze podczas odpustu :wink:


Czy myślisz, że w polskim prawie istnieje termin ,,odpust"?

Strzelać nie można tylko przez grudzień i styczeń, z wyłączeniem sylwestra i Nowego Roku(zrobili tak dlatego że w lecie ciężko dostać fajerwerki ;)

@down: z mojej wypowiedzi łatwo wywnioskować,że poza miejscami publicznymi można strzelać prawie cały rok(Velibrum to opisywał)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...