Jump to content
Sign in to follow this  
fpshooter

25.06.2011 Krakowskie Wianki

Recommended Posts

Data – 25.06.2011
Okazja – Krakowskie Wianki
Miejsce – Zakole Wisły pod Wawelem
Godzina – ok. 23.
Wykonawca – Nakaja Art
Długość pokazu – ok. 11 min.
Program imprezy - LINK
Uwagi - jak co roku największy pokaz sztucznych ogni w południowej Polsce. Jeśli chodzi o materiał to ma być ok 500 bomb kaliber 2-3", 600 szt. 4" i do tego jako wisienka na torcie ok. 350 bomb 5 i 6". Ponad to ok 50 rzymskich ogni kal. 1,5" i ponad 10000 strzałów z wyrzutni kalibru 15-50 mm (w sumie ok 100 kostek), całość podkreślona przez nieco ponad 300 min i singli oraz kilkanaście baterii wodnych.

fps

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znany jest już budżet tegorocznego pokazu. Całkowita wartość zamówienia wynosi 198500,00 zł Szykuje się najlepszy pokaz od 2007 roku. Zapraszam wszystkich do Krakowa na wspaniale zapowiadające się widowisko w wykonaniu Nakaja Art. W tym roku pokaz ma być dużo lepiej zsynchronizowany z muzyką niż to miało miejsce w ostatnich latach.

fps

Share this post


Link to post
Share on other sites

Co tu dużo mówic,przepiękny pokaz,super bombki.szkoda tylko że nie widzialem wachlarzy bo ogladałem pokaz z dębowskiego i zaslanial mi bilboard transformersów 3 :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zgodnie z obietnica postaram się teraz nieco szerzej opisać pokaz, który został odpalony na tegorocznych Wiankach w Krakowie.
Zacznę może od tego, że w tym roku organizatorzy nie skąpili pieniędzy na widowisko pirotechniczne, dzięki czemu moje oczekiwania co do pokazu były ogromne, tym bardziej, że Wianki w zeszłym roku mimo wielkich planów z racji na klęskę powodzi organizatorzy zdecydowali się odwołać imprezę.
Tegoroczne widowisko pirotechniczne zostało zaplanowane i wykonane tradycyjnie przez firmę Nakaja Art z Krakowa. Za całokształt scenariusza i choreografii odpowiadał jeden z najlepszych rodzimych pirotechników, czyli Paweł Zyguła. W tym roku z racji na rozmach widowiska strefa pokazu na ziemi sięgała 300m, a na niebie w trakcie wieczornego show osiągała 450m. Na planie pokazu zlokalizowanych było 6 stanowisk z bombami oraz 12 stanowisk z bateriami.
Na bulwarach wiślanych zjawiłem się wraz z moimi znajomymi w okolicy godz. 20. i zająłem miejsce na przeciw hotelu Poleski, czyli w okolicy środka strefy pirotechnicznej. Słuchając gwiazdy wieczoru wieczoru (Wyclef Jean) dyskutowaliśmy właśnie na temat możliwego poślizgu, gdy punktualnie o godzinie 23:00 niespodziewanie w niebo poszybowały pierwsze single shoty, a artysta wykrzyczał do zgromadzonej publiczności "Are you ready for the fireworks?!". W tym momencie stało się już jasne, że to nie żaden falstart a sprytnie zaplanowana niespodzianka dla publiczności. Z głośników popłynęła muzyka z filmu Matrix Rewolucje i widowisko zaczęło się na dobre.
W tym roku cały pokaz od początku do końca był niezwykle dynamiczny. Pierwsza minuta to wstęp z użyciem stroboskopów, 6 szt. baterii z przeraźliwym gwizdem oraz sekwencją z bomb golden corolla w green strobe a całość dopełniły 2 sekwencje z min 4" golden corolla w red strobe. Pierwszą minutę pokazu zakończyła salwa z 6 szt. bomb 5" o efekcie green strobe. A potem... potem było tylko lepiej. Początek pokazu to dominacja koloru złotego. Na niebie można było podziwiać m. in. bomby o efekta BC oraz hiszpańskie kamuro. Właśnie sekwencja z bomb kamuro podparta na dole wachlarzami szczególnie zapadła mi w pamięci z tej części pokazu.
W kolejnej części pokazu dominowały bomby o efekcie kolorowych peonii oraz włoskie farfalle. Co warte podkreślenia na dole cały czas pojawiały się sekwencje z baterii odpalanych po 6 lub 12 szt. A od 4 min. pojawiły się baterie wodne w 2 sekwencja. Szczególnie ta 2 była wspaniała, środkiem efekt golden corolla a po bokach kolorowe krozety o ogromnym rozrzucie - po prostu cudo.
W kolejnych odsłonach pokazu pojawiło się mnóstwo ciekawych bomb, których efekty możecie podziwiać na zamieszczonych wyżej filmach. Warto zauważyć, ze newralgiczne akcenty muzyczne były podkreślane przez doskonale zsynchronizowane salwy z single shotów i sekwencję min. Dynamika poakazu stopniowo wzrastała by na ok. 1 min. przed końcem przeobrazić niebo w istną feerię barw. Finałowa sekwencja, trawjąca 30s to coś czego do tej pory w Polsce nie było. Setki kolorowych peoni, ringów, fal i chryzantem eksplodujących niczym na pokazach najlepszych włoskich czy hiszpańskich mistrzów i ogromne złote korony z craclingiem jako przysłowiowa kropka nad "i". Po zakończonym pokazie publiczność oszalała ze szczęścia.
Jedynym minusem w czasie widowiska było nagłośnienie. Niestety w tym roku organizatorzy nie popisali się w tym zakresie i jak ktoś chiał być w "centrum wydarzeń" niestety nie był w stanie komfortowo słyszeć podkładu.
Podsumowując, był to najpiękniejszy pokaz jaki widziałem do tej pory w Polsce. Jego różnorodność, dynamika oraz synchronizacja stały na najwyższym światowym poziomie. Zastosowany materiał był najwyższej jakości co dodatkowo wpływało na podniesienie walorów wizualnych całości. Warto podkreślić, że ponad połowa użytych bomb pochodziła z fabryk włoskich i hiszpańskich. Dodatkowo ponad 60% użytych bomb miało kaliber 4" wzwyż.
Gratulacje dla pirotechników Nakaja Art bo wykonali świetną robotę, o czy świadczy 100% odpalonego materiału (odeszły wszystkie z prawie 1000 zapałów) i to odpalonego zgodnie z planem. Poniżej umieszczam oceny szczegółowe:

Różnorodność efektów: 10/10 (doskonały styl zbliżony do włoskiego i hiszpańskiego)
Dobór efektów: 10/10 (świetny dobór efektów zgodnie z charakterem muzyki, dało się odczuć wyraźne przejścia pomiędzy kolejnymi sekwencjami)
Podkład muzyczny: 10/10 (Właściwe balans pomiędzy częściami dający możliwość wzrostu dynamiki widowiska w czasie)
Synchronizacja z podkładem: 9/10 (trochę zabrakło większej ilości sekwencji z min i ss, poza tym niektóre sekwencje bomb minimalnie się rozjeżdżały)
Finał: 10+/10 (Najlepszy finał jaki w życiu widziałem :))
Całość: 9,5/10 (Wspaniały pokaz, ale zawsze da się coś poprawić)

Na koniec 3/10 dla organizatorów za nagłośnienie.

fps

Share this post


Link to post
Share on other sites

Odkopię temat, bo dzisiaj ktoś wrzucił na yt film, na którym widać ten pokaz w pełnej krasie. Niezapomniane wrażenia, ehh szkoda, że w tym roku nie ma Wianków w Krk.:fps

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...