Skocz do zawartości
  • 0

Czy ta metoda podpinania zapalnika jest bezpieczna?


capensis

Pytanie

Witam! Niedawno jeden z userów podesłał mi filmik pokazujący sposób na łączenie zapałów z kostkami bez QM
http://www.youtube.com/watch?v=uvx6c9dehUw

I teraz pytanie, czy ta metoda jest bezpieczna? Chodzi mi głównie o moment ,,rozwiercania" rurki, czy zawarty w niej proch, nie odpali przez tarcie? Pytam ponieważ sam mam kilka kostek bez QM które chciałbym odpalić w idealnym momencie zapalnikiem. Do rozwiercania używałbym drewnianego kołka, żeby wykluczyć iskrzenie, ale tarcie i tak zostanie....co o tym myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Jakie tarcie, jakie iskry... :facepalm: Podstawowe zasady fizyki się kłaniają, prędzej potkniesz się i nadziejesz na ten śrubokręt, niż on cokolwiek odpali :) A jakby odpalił to na Twoim miejscu niezmiernie bym się cieszył, bo to oznaczałoby, że masz śrubokręt albo dłonie o nadprzyrodzonych mocach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Hahaha dzięki za odp. Pytałem się o iskry , bo na innym filmiku gość robił tak samo tylko mówił że ma ten bolec ze specjalnego nieiskrzącego stopu i stąd moja niepewność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Wiertarki są niebezpieczne, ale z innego powodu - w chińskich bublach iskra z zasilania (która pojawia się przy każdym rozpoczęciu pracy przez wiertarkę/wkrętarkę) może przeskoczyć na inną powierzchnię, dlatego nie zaleca się pracy z nimi przy materiałach wybuchowych. Na niektórych festiwalach jest to nawet ujęte w regulaminach ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ja do tego potrzebuje nożyczek. Wkładam i lekko rozginam w jedną i druga stronę. Tak aby zapalnik wszedł idealnie. Jak na razie udało mi się to z małymi jak i z dużymi kostkami. I nic nei wypaliło ale zawsze jak to robię to mam takie myśli że zaraz wypali :)

Tak samo jak ucinam qm od szelek :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Robiąc dziure w miejscu lontu wyrzutni to ok ale trzeba pamiętać żeby przypadkiem zapalnikiem tzn. główką zapalczą nie potrzeć albo nie zgnieść jej tam. Trzeba pamiętać aby dawać zapalnik w osłonce ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Robiąc dziure w miejscu lontu wyrzutni to ok ale trzeba pamiętać żeby przypadkiem zapalnikiem tzn. główką zapalczą nie potrzeć albo nie zgnieść jej tam. Trzeba pamiętać aby dawać zapalnik w osłonce ;)



Ja nigdy nie daje zapalnika z osłonką do kostek.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ja nigdy nie daje zapalnika z osłonką do kostek.

No ja tak samo,zawsze bez osłonki,do qm też ściągam.Jedynie jak mam qm z konektorem(czy jak to tam nazwać :P) to wtedy zostawiam w osłonce.Jak widać nadal żyję,a robiłem już "gorsze rzeczy".Ale fakt niezbyt lubię ciąć quicka jeśli jest coś jest z nim połączone. :unsure:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Wiertarki są niebezpieczne, ale z innego powodu - w chińskich bublach iskra z zasilania (która pojawia się przy każdym rozpoczęciu pracy przez wiertarkę/wkrętarkę) może przeskoczyć na inną powierzchnię, dlatego nie zaleca się pracy z nimi przy materiałach wybuchowych. Na niektórych festiwalach jest to nawet ujęte w regulaminach ;)


Tak ale musisz przyznać że przy wysokich obrotach mogło by się trochę nagrzać :) ale chyba nie w takim stopniu aby zapaliło chyba że ktoś by rozwiercał nie wiadomo jak długo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Arturo - temperatura zapłonu prochu o ile mnie pamięć nie myli to 300 stopni C, tak więc to wiertło musiałbyś wcześniej chyba w ognisku trzymać, żeby coś odpaliło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Fira - masz tutaj opracowanie, które wydaje się być bardziej wiarygodne ;)

http://chomikuj.pl/mistrzchem/Nauka/Wojsko/Materia*c5*82y+wybuchowe+PL/Pirotechnika,613413856.pdf

Temperatura pobudzenia – temperatura, do której należy ogrzać materiał wybuchowy, aby wywołać w nim przemianę wybuchową. Po ogrzaniu materiału do temperatury pobudzenia następuje szybki rozkład, któremu towarzyszy pojawienie się płomienia i efekt dźwiękowy – wybuch. Temperatura pobudzenia nie jest temperaturą początku rozkładu, ponieważ zauważalny rozkład przebiega już w temperaturze znacznie niższej. Wartość temperatury pobudzenia niektórych materiałów przedstawia tabela nr 1.

Materiał wybuchowy Temperatura pobudzenia °C
Azydek ołowiu 330-340
Proch czarny 210-310
Trotyl 290-295
Heksogen 230
Nitrogliceryna 200
Nitroceluloza 195
Proch bezdymny 180-200

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Fira - masz tutaj opracowanie, które wydaje się być bardziej wiarygodne ;)

http://chomikuj.pl/mistrzchem/Nauka/Wojsko/Materia*c5*82y+wybuchowe+PL/Pirotechnika,613413856.pdf

Temperatura pobudzenia – temperatura, do której należy ogrzać materiał wybuchowy, aby wywołać w nim przemianę wybuchową. Po ogrzaniu materiału do temperatury pobudzenia następuje szybki rozkład, któremu towarzyszy pojawienie się płomienia i efekt dźwiękowy – wybuch. Temperatura pobudzenia nie jest temperaturą początku rozkładu, ponieważ zauważalny rozkład przebiega już w temperaturze znacznie niższej. Wartość temperatury pobudzenia niektórych materiałów przedstawia tabela nr 1.

Materiał wybuchowy Temperatura pobudzenia °C
Azydek ołowiu 330-340
Proch czarny 210-310
Trotyl 290-295
Heksogen 230
Nitrogliceryna 200
Nitroceluloza 195
Proch bezdymny 180-200

Pobrałem wszystkie artykuły na temat piro dzieki za fajny link :) bede miec co czytac
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

to bezpieczny sposób stosowany przez wszystkich pirotechników, nie masz się czego obawiać, byleby nie przeciąć lontów łączących rzędy i upewnić się by dobrze przykleić zapalnik.
nie musisz wcale wkładać osłonki zapalnika, zdarzało się nam na pokazach, ze przez to nie doszło do zapłonu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...