Skocz do zawartości
  • 0

Klasy fajerwerków


Big Bang!

Pytanie

Zawsze zastanawiałem się od czego zależy jaką produkt ma klasę (kl.1, kl.2, kl.3). Czy ktoś może zna się na tym lepiej ode mnie i może pomóc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Wszystko jest zależne od NEC czyli masy materiału wybuchowego netto w jednym ładunku. Jeżeli byście głębiej poszukali w przepisach MSWiA to tam macie napisane ile g czego to jest jaka klasa. Tak samo jak klasy G czyli materiałów wybuchowych. Przykładowo Titanium Salut 3'' to 1.1G a zwykła kulka 3'' 1.3G wszystko jest zależne od stopnia niebezpieczeństwa do jakich mogą prowadzić dane fajerwerki. Co do klas, jak wiadomo Niemcy nie puszczają u siebie klasy IV bo jest zakaz. Fabryki takie jak Weco oraz Keller robią piro na klasę I oraz II. Jednak chciałbym zważyć że to co trafia do nas ( piro ) pod Niemieckimi nalepkami jest produkowane w chinach. Część niemieckich produktów także pochodzi z chin ale rakiety i petardy muszą ( ale nie zawsze są ). Jeżeli chodzi o klasyfikacje : 1.4G produkty amatorskie, 1.3G produkty profesjonalne WP i profesjonalne NWP, 1.2G nie spotkałem się nigdy nawet na filmach, 1.1G najczęściej produkty z prochem foto błyskowym oraz bomby cylindryczne włoskie, hiszpańskie itd. Co do klas, produkty z wymaganym pozwoleniem oraz nie dostępne dla normalnego człowieka mają klasę IV ( zdarza się to także przy niektórych wiekszych wyrzutniach, klasa I, II oraz III są to prawie wszystkie produkty zaczynając od wyrzutni a kończąc na rakietach, aż po bączki samoloty i inne pierdoły. Osobiście jednak nie znalazłem jeszcze artykułu gdzie było by to ściśle określone.

http://www.arslege.pl/ustawowe-pojecie-materialow-wybuchowych-przeznaczonych-do-uzytku-cywilnego/k410/a34908/

http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:A5x4n0mmnNcJ:isap.sejm.gov.pl/Download%3Fid%3DWDU20021171007%26type%3D3+&cd=3&hl=pl&ct=clnk&gl=pl

 

 

 

JacuQM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...