Skocz do zawartości
  • 0

Firma a pirotechnika...


gnz87

Pytanie

Jestem w trakcie rejestrowania działalności gospodarczej, jednak zastanawia mnie jedna rzecz. Chciałbym organizować pokazy pirotechniczne - od razu zaznaczę, że na chwilę obecną nie interesuje mnie nic poza 1.4G i 1.3G NWP. Przeczytałem temat http://www.forumfajerwerki.pl/topic/3504-koncesja-na-obrot-mw/ jednak nie znalazłem w nim odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie.
Wszyscy wiemy, że posiadanie i korzystanie z 1.4G i 1.3G NWP nie wymaga od nas (amatorów) żadnych pozwoleń i koncesji. Jak to wygląda w przypadku firmy? Czy w momencie gdy korzystam z 1.4G i 1.3G NWP wystarczy samo pozwolenie wojewody?

Żeby nie było zbędnych komentarzy - działalność firmy skupia się głównie na programowaniu aplikacji dedykowanych, a pokazy pirotechniczne mają być miłym dodatkiem tak, abym mógł w przyszłości strzelić jakiś mały pokaz na weselu czy imprezie u znajomych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Aby móc wykonać usługę pokazu pirotechnicznego jako firma, musisz przedstawić odpowiednim służbom dokumentację techniczno-organizacyjną pokazu. Dokumentacja nie może być pełna, bez przeszkolonego pirotechnika prowadzącego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Żeby zostać dyplomowanym pirotechnikiem trzeba przejść szkolenie, którego program znajdziesz tutaj:
http://www.iniejawna.pl/przepisy/ochrona/05_135_1140.html
Szkolenia aktualnie organizowane są w WITU w Zielonece, AGH w Krakowie lub w Ośrodku. Tutaj formularz zgłoszeniowy i wykaz opłat: http://www.ospip.pl.dev.3c.pl/CMS/szkolenia_specjalistyczne/3szkol14.html


fps

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Aby organizować co kolwiek co się nazywa pokazem pirotechnicznym - oficjalnie. Firma musi posiadać zezwolenie od Wojewody lub pozwolenie na obrót materiałami pirotechnicznymi/wybuchowymi wydawany przez nasze cudne Państwo.
Aby zdobyć takie papiery... potrzebne jest: magazyny na materiały wybuchowe posiadające papiery kwalifikacji z witu lub innego ośrodka lub auto z papierami adr(jako magazyn przenośny) lub podpisana umowę z firmą posiadającą magazyn gdzie jest napisane ze wynajmujesz od nich przestrzeń magazynowa. Żadna z opcji nie jest tania. To tylko część malutka wymogów, reszty nie opisuje bo te są wystarczająco drogie.
Samo posiadanie papieru z witu nawet z nadzorem nie uprawnia Cie jako firmy czy osoby prywatnej do legalnego organizowania "pokazu pirotechnicznego"

Pamiętajcie papier z witu lub innej instytucji osobie prywatnej nie daje nic!!, tylko tyle ze w firmie posiadającej wszelkie papiery może organizować pokazy dotykać i uzbrajać bomby. Są 2 papiery dla szarego pracownika z nadzorem lub bez. przy każdym pokazie musi być minimum jedna osoba posiadająca papier z nadzorem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Wap wszystko co napisałeś tyczy się produktów WP. Jeśli chodzi o strzelanie NWP, jeśli nie ma odpowiedniego zakazu to pokaz można robić pod warunkiem, że jest to:
1. Zamknięty teren prywatny
2. Jest przed 22.
3. Impreza, na której jest pokaz nie ma statusu imprezy masowej

fps

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Wap wszystko co napisałeś tyczy się produktów WP. Jeśli chodzi o strzelanie NWP, jeśli nie ma odpowiedniego zakazu to pokaz można robić pod warunkiem, że jest to:
1. Zamknięty teren prywatny
2. Jest przed 22.
3. Impreza, na której jest pokaz nie ma statusu imprezy masowej

fps


Nie masz racji. Vel napisał o co konkretnie chodzi. Owszem, możesz robić coś takiego jak napisałeś, ale na pewno nie jako firma. Bez w/w wymagań nie możesz świadczyć odpłatnej usługi o nazwie organizowania pokazów pirotechnicznych i nie ma znaczenia czy WP czy NWP. To, co opisałeś dotyczy osoby prywatnej strzelającej 'u siebie' lub u znajomego/rodziny, która nie bierze za to żadnych pieniędzy

Wap, nie trzeba mieć przestrzeni magazynowej, żeby organizować pokazy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0


Wap, nie trzeba mieć przestrzeni magazynowej, żeby organizować pokazy.



Żeby otrzymać pozwolenie od wojewody wymagany jest auto adr(magazyn przenośny) lub magazyn, niestety taka smutna prawda!
Jak uda Ci się takie pozwolenie otrzymać bez tego to przyznam Ci racje!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dzięki za odpowiedzi. Koszt szkolenia nie jest strasznie drogi, z magazynem WP też raczej nie będzie problemu (oczywiście wynajem), jednak na chwilę obecną odsunę tę gałąź działalności na dalszy (choć niezbyt odległy) plan.

A i jeszcze jedno, odnośnie magazynowania 1.4G to dokumenty z WIT'u są raczej zbędne, wszak 70-80% sklepów handlujących w sezonie 1.4G to zwykłe sklepy które dorzucają sobie do stałej oferty fajerwerki. Z tego co gdzieś mi wpadło w ucho, to na magazynie nie może się znajdować więcej niż 1.000 kilogramów materiałów pirotechnicznych (masa netto, wyroby klasy 1.4G i 1.3G NWP).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dzięki za odpowiedzi. Koszt szkolenia nie jest strasznie drogi, z magazynem WP też raczej nie będzie problemu (oczywiście wynajem), jednak na chwilę obecną odsunę tę gałąź działalności na dalszy (choć niezbyt odległy) plan.

A i jeszcze jedno, odnośnie magazynowania 1.4G to dokumenty z WIT'u są raczej zbędne, wszak 70-80% sklepów handlujących w sezonie 1.4G to zwykłe sklepy które dorzucają sobie do stałej oferty fajerwerki. Z tego co gdzieś mi wpadło w ucho, to na magazynie nie może się znajdować więcej niż 1.000 kilogramów materiałów pirotechnicznych (masa netto, wyroby klasy 1.4G i 1.3G NWP).


Aby sprzedawać i magazynować NWP(1,4G to jest oznaczenie transportowe!) nie trzeba mieć żadnych papierów. co do magazynowania NWP masz race wejdą lub już weszły przepisy o ilościach jakie mogą być w jednym magazynie/pomieszczeniu. dlatego bardzo stracą an tym hipermarkety lub firmy posiadające jedna dużą przestrzeń magazynowa. Będzie to sprawdzane z tego co pamiętam przez straż pożarna.

Co do magazynów WP? Masz aż tak dobre dojście?
Takie magazyny można wynająć z terenów wojskowych. - (musi mieć ochronę fizyczna, monitoring i inne rzeczy ujęte w przepisach)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Aby sprzedawać i magazynować NWP(1,4G to jest oznaczenie transportowe!) nie trzeba mieć żadnych papierów. co do magazynowania NWP masz race wejdą lub już weszły przepisy o ilościach jakie mogą być w jednym magazynie/pomieszczeniu. dlatego bardzo stracą an tym hipermarkety lub firmy posiadające jedna dużą przestrzeń magazynowa. Będzie to sprawdzane z tego co pamiętam przez straż pożarna.

Co do magazynów WP? Masz aż tak dobre dojście?
Takie magazyny można wynająć z terenów wojskowych. - (musi mieć ochronę fizyczna, monitoring i inne rzeczy ujęte w przepisach)

Jeżeli zaszłaby potrzeba posiadania magazynu WP to możliwość jest, wszystko rozbija się o pieniądze. Tak jak wspomniałem, na razie interesuje mnie pirotechnika NWP. W sumie taki mały paradoks, bo z tego co piszecie to "papierologii" przy tym jest co nie miara, a z autopsji znam przypadek, gdzie pokazy NWP strzela firma prowadząca na co dzień sklep "Wszystko po 5 PLN" a w sezonie dorzuca do tego fajerwerki. Zrozumiałbym to gdyby chodziło o pokaz na weselu ale ta firma strzela od kilku lat pokazy zlecane przez Urząd Miasta... Jakoś nie specjalnie chce mi się wierzyć, że ludzie z tej firmy (albo chociaż jedna osoba) mają papiery pirotechnika...
Dodam tylko, że chodzi o małe miasteczko (ok. 14.000 ludzi) także może i przez to tak się dzieje - każdy każdego zna, miasto przymyka oko bo ma taniej, firma i tak swoje zarobi... Ech, te układy :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Żeby otrzymać pozwolenie od wojewody wymagany jest auto adr(magazyn przenośny) lub magazyn, niestety taka smutna prawda!
Jak uda Ci się takie pozwolenie otrzymać bez tego to przyznam Ci racje!

Z tego co mi wiadomo i co czytałem w ustawie, to można dostać pozwolenie z wyłączeniem magazynowania. Należy wtedy przedstawić papier, że nie posiada się magazynu, a materiały pobiera się w dniu pokazu, w ilościach niezbędnych do jego przeprowadzenia z hurtowni. Jest to sposób dość dobry dla nowych firm, bo w połączeniu z ustawową toną nwp dopuszczoną do przechowywania daje jakieś możliwości na początek.

Z kolei pierwszy raz słyszę o automagazynie ;)


Jakoś nie specjalnie chce mi się wierzyć, że ludzie z tej firmy (albo chociaż jedna osoba) mają papiery pirotechnika...

Wątpię raczej, aby firma robiła to nielegalnie. Sam się zdziwiłem ile ludzi w okół mnie (w moim mieście) ma/miało papiery pirotechnika, a pracuje w zupełnie innym zawodzie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Z tego co mi wiadomo i co czytałem w ustawie, to można dostać pozwolenie z wyłączeniem magazynowania. Należy wtedy przedstawić papier, że nie posiada się magazynu, a materiały pobiera się w dniu pokazu, w ilościach niezbędnych do jego przeprowadzenia z hurtowni. Jest to sposób dość dobry dla nowych firm, bo w połączeniu z ustawową toną nwp dopuszczoną do przechowywania daje jakieś możliwości na początek.

Z kolei pierwszy raz słyszę o automagazynie ;)



"Automagazyn"?? To niewiele jeszcze wiesz... Magazyn przenośny w aucie z papierami ADR!

Oczywiście wystarczy się dogadać z importerem:) wiesz ile kosztuje przewiezienie WP ich autem?? 700zł
Na pewno warto samemu z pomorskiego jechać do Jorge czy triplexu po towar... hehe!(człowiek ma za dużo czasu, co nie? - i tak żeby odebrać musisz mieć auto z ADR bo inaczej oficjalnie Ci nie wydadzą! - nie oficjalnie tez nie, bo to za duże ryzyko dla nich i nie opłacalne). Pamiętaj ze jak dogadujesz się z taka firma(importer lub inna zaprzyjaźniona firma) i podpisujesz z nimi umowę, to generalnie jest klauzula o używaniu wyłącznie ich towarów!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

"Automagazyn"?? To niewiele jeszcze wiesz... Magazyn przenośny w aucie z papierami ADR!

Nie chodziło mi o to, że Ci nie wierzę, ale po prostu o to, że pierwszy raz słyszałem o czymś takim. Człowiek się całe życie uczy...

Oczywiście wystarczy się dogadać z importerem:) wiesz ile kosztuje przewiezienie WP ich autem?? 700zł

Nie wiem. Nie orientowałem się w cenach, bo nie miałem takiej potrzeby. Wiem tylko, że takie rozwiązanie istnieje i jest możliwe. Tylko o to mi chodziło. Nie każda firma jest z pomorskiego, niektórzy może mają bliżej. Wszystko jest kwestią sprawdzenia opłacalności. Ja nie chcę na razie zakładać firmy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

witam
Zbliża się tak magiczna liczba 18 w moim życiu, a więc czas obrać sobie drogę w życiu :)
Przeszukałem już całą sieć, i do tej pory nigdzie nie znalazłem informacji jak krok po kroku zdobyć papiery i założyć firmę piro.Nigdzie też nie ma ile trzeba mieć lat, aby wgl się o takie pozwolenia ubiegać.Wiem, że kilka osób z forum przez te parę miesięcy poszła trochę w przód w tej sprawie, także liczę na pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jeśli chcesz mieć własną firmę i działasz na stanowisku kierowniczym (a żeby mieć własną firmę takie stanowisko musisz mieć) to 18 lat nic Ci nie daje bo potrzebne jest 3 lata więcej. ;)

Jeszcze pytanie brzmi czy chodzi ci o handel NWP czy o pokazy? Bo jeśli handel to wystarczy mieć założoną działalność gospodarczą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

ech te polskie prawa, ok dzięki za najważniejsze info odnośnie wieku.


Istnieje także duże prawdopodobieństwo, że na 1 szkoleniu nie dadzą Ci nadzoru pirotechnicznego, bo uznają, że nie masz doświadczenia w organizacji pokazów i najpierw musisz sie pouczyć od kogoś, odbyć staż, żeby startować na nadzór również. W świetle prawa nie możesz mieć doświadczenia w organizacji pokazów ani pracy przy fajerwerkach profesjonalnych bo nie miałeś 21 lat.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

witam
Zbliża się tak magiczna liczba 18 w moim życiu, a więc czas obrać sobie drogę w życiu :)
Przeszukałem już całą sieć, i do tej pory nigdzie nie znalazłem informacji jak krok po kroku zdobyć papiery i założyć firmę piro.Nigdzie też nie ma ile trzeba mieć lat, aby wgl się o takie pozwolenia ubiegać.Wiem, że kilka osób z forum przez te parę miesięcy poszła trochę w przód w tej sprawie, także liczę na pomoc :)


Taki stary koń na forum a zadaje takie pytania :) Wstyd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Cooli dopiero teraz zacząłem się tym interesować na poważnie, stwierdziłem, że bez pirotechniki moje życie będzie trochę nudne i bez sensu :) Czyli jeżeli dobrze zrozumiałem, to praktyki także mogę odbyć dopiero po ukończeniu 21 roku życia, trudno trzeba czekać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jeszcze jedna sprawa, w jakieś tam dokumentacji wyczytałem, że potrzebne jest wykształcenie średnie, natomiast przed chwilą dowiedziałem się, że trzeba mieć papiery z uczelni(studia :) ) Jak to jest ? Jeżeli tak jest to granica 21 lat uprawnia tylko do pracowania w firmie, a nie do jej założenia i bycia włascicielem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jeszcze jedna sprawa, w jakieś tam dokumentacji wyczytałem, że potrzebne jest wykształcenie średnie, natomiast przed chwilą dowiedziałem się, że trzeba mieć papiery z uczelni(studia :) ) Jak to jest ? Jeżeli tak jest to granica 21 lat uprawnia tylko do pracowania w firmie, a nie do jej założenia i bycia włascicielem.


Do WITU trzeba mieć ukonczone 21 lat czy to na nadzór czy bez nadzoru.
Aby otrzymać pozwolenie wojewody trzeba mieć szkolenie Witu oraz wiele innych rzeczy i posiadać średnie wykształcenie!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...