Skocz do zawartości

Pozwolenie na strzelanie w ciągu roku


firawerkoman

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

Mam pytanie odnośnie pozwolenia <_< tak pozwolenia! Chodzi mi o taki papier żebym mógł sobie odpalić 2-3 wyrzutnie w ciągu roku, chodzi o konkretny dzień (komunia siostry), miały by zostać użyte materiały NWP ( :P ) i odpalone miało by być to na terenie publicznym (park). Pytam się osób takich co wiedzą coś w temacie a nie co snują domysły... Gdzie mam się zwrócić, burmistrz gminy? Jak ma wyglądać i co ma być zawarte w tym papierku?

Aha i wiem że normalnie poza sylwestrem i NR nie można w Wawie strzelać


Pozdrawiam


PS nawet jak nie dostanę tego pozwolenia to i tak zrobię pokaz xD ale chcę spróbować przekonać się i nauczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Zostałem wywołany na SB do odpowiedzi :)

Jeżeli faktycznie jest taki zakaz w Warszawie (?) to jest to decyzja administracyjna na szczeblu Prezydenta Miasta.
Takie zakazy dotyczą przede wszystkim osób fizycznych, bo organizatorzy imprez masowych mają jednak zwykle możliwość ubiegania się o pozwolenie na pokaz.
Oczywiście jest ono obwarowane licznymi zastrzeżeniami i nakazami.

W takiej sytuacji sprawa jest raczej nie do załatwienia, tym bardziej, że "pokaz" miałby się odbyć w miejscu publicznym.
Jeżeli zakaz ma być skuteczny i przynieść oczekiwany efekt, to nie może być od niego żadnych wyjątków :(

Pozdrawiam,
ZK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja Ci radzę firawerkoman, sprawdź do kiedy jest owy zakaz ważny. Jeżeli usłyszałeś o nim w mediach to miej świadomość że dziennikarze jeśli już nastraszą zakazami to najczęściej nie raczą wspomnieć słowem kiedy dane rozporządzenie traci ważność. Polecam Ci napisać do Urzędu Gminy. Jeżeli urzędnicy nie raczą odpowiedzieć na maila, to tam zadzwoń albo się przejdź do urzędu, bo w końcu organy administracyjne są utrzymywane z naszych pieniędzy i mają obowiązek udzielenia informacji :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, no szkoda że nie da rady takiego pozwolenia dostać... Mimo wszystko napiszę maila a jak nie odpiszą to zadzwonię i się dowiem czy jest ten zakaz czy nie. O rezultatach mojej rozmowy poinformuję w temacie.



Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

No cóż, czekaj tatka latka :P Dziś wysyłam maila z zapytaniem czy rzeczywiście jest w Warszawie zakaz strzelania fajerwerków w ciągu roku.


Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Przedstawiam Wam rezultaty mojego maila.

Na moje zapytanie do urzędu mojej dzielnicy:

Witam,

Mam takie pytanie, czy na terenie Żoliborza w ciągu roku można używać materiałów pirotechnicznych klasy 1.4G NWP na terenie publicznym (tak jak jest to 31.12 i 1.01). Jeżeli nie to czy jest możliwość wydania pozwolenia na używanie tych materiałów pirotechnicznych, tyczy się to jednego konkretnego dnia, jeżeli jest taka konieczność to jestem w stanie sprecyzować godziny w których miało by to się odbyć. Oczywiście nie później niż cisza nocna czyli 22:00.



Z wyrazami szacunku J. R.

Po tygodniu:

Szanowny Panie,

uprzejmie informuję, iż Pańskie zapytanie wysłane do Urzędu Dzielnicy
Żoliborz dnia 18 kwietnia zostało przesłane do Wydzuału Bezpieczeństwa i
Zarządzania Kryzysowego Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego (skan pisma w
załączeniu).

Z poważaniem
Michalina Czajkowska
Wydział Organizacyjny
dla Dzielnicy Żoliborz

Po kolejnym tygodniu czekania

Pan J R



W odpowiedzi na Pana zapytanie, uprzejmie informujemy, że nie jesteśmy uprawnieni jako organ wydający pozwolenia na nabywanie,

przechowywanie lub używanie materiałów wybuchowych przeznaczonych do użytku cywilnego (zgodnie z Art. 10. ust. 1 Ustawy

z dnia 21 czerwca 2002 r. o materiałach wybuchowych przeznaczonych do użytku cywilnego) do udzielania porad prawnych w tym zakresie.

Zgodnie z Art. 4, ust 3 Ustawy z dnia 21 czerwca 2002 r. o materiałach wybuchowych przeznaczonych do użytku cywilnego

klasyfikacji substancji lub wyrobu jako materiału wybuchowego przeznaczonego do użytku cywilnego oraz nadania mu kodu

klasyfikacyjnego dokonują jednostki organizacyjne upoważnione przez ministra właściwego do spraw gospodarki, na podstawie

art. 6 pkt 5 ustawy z dnia 28 października 2002 r. o przewozie drogowym towarów niebezpiecznych (Dz. U. Nr 199, poz. 1671

oraz z 2004 r. Nr 96, poz. 959, Nr 97, poz. 962 i Nr 173, poz. 1808), do prowadzenia badań, klasyfikacji oraz określania warunków

dopuszczania do przewozu materiałów niebezpiecznych klas 1, 4.1 i 9, wymienionych w załączniku A.



Z poważaniem,

M.B.



Czyli w sumie nic się nie dowiedziałem...
Gdzie teraz mam wysłać maila o pozwolenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to tak jeżeli jest to twój teren to możesz strzelać kiedy chcesz i ile chcesz jeżeli nie to też możesz strzelać jak koś się wnerwi jakiś sąsiad co mało prawdopodobne bo jeżeli efekt będzie fajny to nikt nie zadzwoni po policję a jeżeli już przyjadą to można się łatwo wytłumaczyć jeśli będziesz miły opanowany to pouczą i pojadą :)

Lub możesz napisać maila do burmistrza lub się do niego przejść no i ostatnia możliwość idź na policję przedstaw całą sytuacje okoliczności i może Ci pozwolą odpalać

Edytowane przez Arturo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najlepiej spytać się tak jak mówiłem fpshootera. on takie pozwolenie uzyskał. Z tego co mi mówił to cała masa załatwiania :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źle prawisz Arturo. Jak jest zakaz w obrębie gminy ( a zakazy takie są praktycznie wszędzie ! ) to nie ważne czy teren jest pryw. czy nie.

Firawerkoman, możesz spróbować jeszcze w inną mańkę. Wyślij linka do tej informacji - http://radio.lublin.pl/szukaj.php?site=news_details&id=68666 - i spytaj się czy w Wawie obowiązuje coś podobnego.

http://www.forumfajerwerki.pl/topic/3576-dokumentacja-organizacyjno-techniczna-pokazu/ - tutaj są osobne regulacje obejmujące profesjonalne pokazy, ale stosując jedynie mat. NWP obowiązkowi dostarczenia takiej dokumentacji chyba nie podlegasz ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

vel wczoraj naszła mnie wena na czytanie tego, jednak, jak mówisz, nic nie znalazłem dotyczącego materiałów NWP


Spróbuję się dowiedzieć czy jest takowy zakaz u minie


Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


vel wczoraj naszła mnie wena na czytanie tego, jednak, jak mówisz, nic nie znalazłem dotyczącego materiałów NWP


Spróbuję się dowiedzieć czy jest takowy zakaz u minie


Pzdr


Ja robię takie prywatne pokazy przeszło dziesięć lat bo to takie nasze rodzinne hobby.
Załatwiłem to tak poszliśmy na policję i powiedzieliśmy że chcemy strzelać pokazy.
Powiedzieli tylko żeby było bezpiecznie i żeby niczego nie podpalić i w miarę możliwości robić to na terenach prywatnych.
Może mam szczęście ale nawet jak policja jest w pobliżu to sami obejrzą i nic nie przeszkadzają
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze strony policji problemów raczej nie powinno być. Nie słyszałem żeby za imprezę prywatną wpakowywał się policjant i prosił o okazanie dokumentacji pokazów - i tak nie się na tym nie zna ;) Problemy zaczynają się dopiero po wezwaniu służb z tytułu zakłócania spokoju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Ze strony policji problemów raczej nie powinno być. Nie słyszałem żeby za imprezę prywatną wpakowywał się policjant i prosił o okazanie dokumentacji pokazów - i tak nie się na tym nie zna ;) Problemy zaczynają się dopiero po wezwaniu służb z tytułu zakłócania spokoju.


co to za problemy prawdę mówiąc... jest to tylko mandat za zakłócanie ciszy nocnej i tyle.
Pierwszy lepszy krawężnikowy niema pojęcia na temat zezwoleń i pozwoleń...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehe... no w sumie to prawda, a orientujecie sie mniej więcej ile za taki mandat.


Skalar może u Ciebie nie ma zakazu używania materiałów pirotechnicznych w ciągu roku...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby za używanie piro jest od bodajże 500-5000zł,ale np.jak zakłócasz ciszę nocną w bloku to Ci wlepią 200zł,a jak jest z piro to tego nie wiem,ale pewnie też tak tyle musisz przyszykować kasiorki :D A może lepiej udaj się na jakiś komisariat i się zapytaj niech Ci powiedzą dokładnie o tym pozwoleniu,bo pójdziesz,a jakiś ciul powie "nie wolno strzelać chłopcze bo przyjedziemy i Ci mandacik wlepimy" takimi gatkami to sobie może podetrzeć d..e <_< ale żeby Ci jakieś paragrafy przeczytał czy coś w tym stylu :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Źle prawisz Arturo. Jak jest zakaz w obrębie gminy ( a zakazy takie są praktycznie wszędzie ! ) to nie ważne czy teren jest pryw. czy nie.


No nie wiem jak pisałem bo władz w Bydgoszczy poinformowano mnie że jeżeli jest ot teren prywatny ( mój ) to mogę sobie strzelać kiedy chce oczywiście do ciszy nocnej ;)

A co do mandatu to

Zakaz używania wyrobów pirotechnicznych obowiązuje z wyjątkiem 31 grudnia 2009 r. i 1 stycznia 2010 r. W te dni używanie petard jest dopuszczalne, jednak należy pamiętać o tym, by zachować szczególną ostrożność. Za naruszenie tego zakazu grozi kara grzywny.

– Jeżeli ktoś zostanie przyłapany na łamaniu tego zakazu może liczyć się z mandatem w wysokości 500 zł. Jeżeli odmówi jego przyjęcia wtedy kierujemy wniosek do sądu rejonowego a ten może ukarać grzywną nawet do 5 tyś złotych – mówi Sławomir Leszczyński, komendant Straży Miejskiej w Puławach.
Edytowane przez Arturo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To znaczy że zakaz nie obowiązuję w Twojej gminie ( ew. mniejszej jednostce terytorialnej ), a w przypadku kiedy w gminie Warszawa jest taki zakaz ( np. jak w woj. lubelskim, wielkopolskim ) przynależność terenu pokazu nie predestynuje możliwości strzelania. Obawiam się tylko, że urzędnicy udzielili Ci błędnej informacji, bo w 1994 w Toruniu wprowadzono w życie uchwałę tamtejszych radnych o zakazie używania piro w dniach innych niż 31 grudnia i 1 stycznia i uchwała ta nadal obowiązuje. Dziwne byłoby gdyby w Bydgoszczy było inaczej ( nie wiem dla jakiej jednostki terytorialnej wydana została uchwała z 1994 r., ale zważywszy na inny podział administracyjny niż teraz, mogę przypuszczać że w całym woj. jest podobnie ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja ze starszym bratem ciotecznym, strzelałem petardami typu la bomba, rakietami itp. we wrześniu i policja przejechała obok nas nic nie zrobili a nawet patrzyli się jak strzelamy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech będzie, że mam sporo opóźniony zapłon. Mpi ma po części rację, bo takie pozwolenie "załatwiałem" za pośrednictwem firmy z koncesją, a pokaz był na weselu jako "zestaw do samodzielnego odpalenia" z finałem Igual 3 x 6" :D Załatwiania było tyle, co zwykle przy pokazie i sam tego nie robiłem. Chociaż w sumie i bez tego by się obeszło bo impreza była w domu weselnym, który jest na wiosce a całość była odpala na terenie prywatnym. Jednak ze względu na używane materiały wolałem mieć czyste sumienie. A i byłbym zapomniał, "zabezpieczenia" pokazu podjęła się zaprzyjaźniona jednostka OSP ;)
Co do "pokazu" z NWP home made to raczej jak masz zakaz nie da się tego obejść, chyba, że za pośrednictwem osoby z koncesją. W sumie jak ktoś chce strzelać w parku w mieście, w którym jest zakaz musi się liczyć z przerwaniem pokazu i "wykupem" zezwolenia od straży miejskiej za 500 zł.

fps

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak ktoś nie przyjmie tego pięknego mandaciku w wysokości 500zł może się to skończyć sprawą w sądzie i 500zł urośnie do 5000zł :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

To ja dodam od siebie dla osób zainteresowanych ;) Również potrzebuję takowej zgody w celu zrobienia mini-pokazu na imprezie urodzinowej. Napisałem w tym celu maila z pytaniem do Urzedu Miejskiego. W odpowiedzi otrzymałem dokładne wskazówki wraz z wnioskiem do wypełnienia.

Wniosek zawiera takie dane, jak dane wnioskodawcy, miejsce, czas rozpoczęcia i trwania pokazu, cel, ilość odpalanych materiałów/wyrobów oraz zasady postępowania w przypadku wystąpienia zagrożeń i sytuacji awaryjnych.
Wypełniony wniosek należy wypełnić i dostarczyć do sekretariatu Urzędu Miejskiego oraz uiścić opłatę skarbową w wysokości 10zł za wydanie decyzji administracyjnej.

Na razie tyle. Co dalej z tego wyniknie, napiszę niebawem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...