Skocz do zawartości

Festiwal Sztucznych Ogni - Ustka 2009


mpiwowski

Rekomendowane odpowiedzi

Witamy Pana serdecznie na forum!

Dziękujemy za linka do filmiku w dobrej jakości. Ja swoją recenzję i film ( też kręcony obok korsarza ) dodam w najbliższym czasie. Powiem tylko że widowisko było przeprowadzone z dużym rozmachem i bardzo podobało mi się. Moim zdaniem najlepszy był początek i finał, który uważam za najefektowniejszy minionego festiwalu.

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Pana Krzysztofa :)... fajnie ze coraz wiecej pirotechnikow przyznaje sie z jakiej sa firmy :)... nie chwalac sie to chyba ja przelamalem lody ;)...

vel najlepszy bo nas tam nie bylo ;)...

tak powaznie to bardzo lubie ludzi z tej firmy i wspolpraca z nimi to nie meczarnia :)... nie bylem na miejscu i rowniez nie widzialem wszystkich filmow :( ale moge jednak powidziec w ciemno ze jak juz beda wystepowac na zagranicznych festiwalach to wstydu nam nie zrobia :D...

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Basto
szczerze mówiąc nie wyobrażam sobie pisania tu anonimowo. Musiałbym się wstydzić własnej firmy :oops: , albo mieć jakieś podstępne zamiary. A przecież znasz mnie a ja Ciebie i mimo, że jesteśmy konkurencją to wiesz, że ani jedno, ani drugie - tak z Twojej jak i z mojej strony nie występuje. Ale jeśli tacy się na tym forum trafiają to też ich pozdrawiam. :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak grupowo to grupowo.
Witam Panów i Panie jeśli takowe się tutaj pojawiają. Pełnię rolę technika i projektanta w firmie Fire Show. Nick wskazuje jak mam na imię.
Witam kolegów z Surexu i Pol-Expanca. Przebywanie w takim towarzystwie na forum (jak i na żywo) to wielka przyjemność bo obie firmy jak i sami ludzie po prostu porządni.
W Ustce deszcz nas trochę zmęczył, ale nadrobiłem popsuty aurą humor, humorystycznymi (choć czasami tragikomicznymi) opowieściami "z życia firmy pirotechnicznych" które odbyliśmy wraz z kolegami z Pol-Expance.
Do następnego spotkania!
Kapelusze z głów dla kolegów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i towarzystwo wzajemnej adoracji sie powieksza :D... a gdzie profesjonalnie nagrany film z Waszego pokazu w Ustce???... czekamy na jakis upload :)...

pozdrawiam

P.S. Musimy sobie nawzajem pomagac zeby podbijac swiat :D zamiast skakac sobie do gardel... choc moze u niektorych to taki styl bycia ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P.S. Musimy sobie nawzajem pomagac zeby podbijac swiat :D zamiast skakac sobie do gardel... choc moze u niektorych to taki styl bycia ;)


hmyyy... ja o CLICK'U różne bajki słyszałem... choć nie jestem pewien czy dobrze trafiłem... ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mnie krzywdy nie zrobil... jest ok... chyba ze ktos inny wie wiecej na ten temat, ale to raczej nie w tym temacie i wogole nie na forum tylko jak juz to PW

Pozdrawiam team CLICK i jeszcze raz gratulacje, choc z tego co slyszalem to to pierwsze miejce o wlos :) mozna nawet powidziec o iskierke ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ja tez uważam ze pierwsze miejsce jak najbardziej należy sie CLICK'owi. Zawsze to 3 lub 4 miejsce... było juz chyba jego zmorą!
Prawdę mówiąc juz przed samym festiwalem cos czułem że właśnie on stanie na pudle na samej górze.
Jeszcze raz gratuluje!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, film jakoś na dniach powinien się pojawić. Ja nie kamerowałem bo zajmowałem się Firemasterem. A jak wiadomo jest to dosłownie ciężka rzecz, a po problemach Nakaji dwa dni wcześniej czułem się cokolwiek zaniepokojony (jak widać niepotrzebnie, ale jednak kto nie odpalał pokazu ten nie wie jakie to uczucie).
Co do złośliwości między sobą - ci którzy pracują na polu naprawdę nie mają na to czasu, a tym bardziej ochoty. Pracowałem na jednym polu z różnymi firmami i nigdy z ich strony nic złego mnie nie spotkało. A to co się dzieje poza polem to naprawdę mnie nie obchodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widzę, że panowie profi rozkręcili temat. Ja jak zwykle mam swoje trzy grosze do dodania. Co do podium w Ustce wyjątkowo zgadzam się w tym roku... A co do problemów technicznych dopadły akurat moich faworytów. A o Clicku też coś słyszałem niekoniecznie dobrze....

fps

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A o Clicku też coś słyszałem niekoniecznie dobrze....

fps


Ciekawe czy słyszeliśmy to samo :wink: Co do Nakaji - kolejna szansa w Ełku. Miejmy nadzieję że wszystko tam im wypali.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobra koniec... mówienia o nie miłych pogłoskach na czyjkolwiek temat... ja zacząłem i ja kończę... Przepraszam!

tez się ciesze że te wszystkie osoby weszły an forum i mam nadzieje ze tak szybko z niego nie wyjdą:)
Z każdym już rozmawiałem lub się widziałem... muszę jeszcze tylko do Surexa zagadać;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fps bez Twoich 3 groszy to czulbym sie nieswojo ;)... dobrze miec kogos takiego na forum :) kto nie przechodzi obojetnie tylko wyrazi swoje zdanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie koniec. Clickowi gratulujemy I miejsca bo faktycznie bardzo ładnie strzelił. A dopatrywanie się czegoś u zdobywcy I miejsca to już chyba narodowa tradycja bo co roku pojawia się ten sam wątek.

PS: Wapster - to miałeś niezłą okazję bo w Gdyni Surex strzelał na zlocie żaglowców.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A no miałem okazje... ale niestety z przyczyn mi niezależnych nie mogłem... się tam wybrać :( przykre ale prawdziwe...
Ale mam nadzieje że dostane zaproszenie na pole... Gdyż to nieostatni pokaz Surexu w Gdyni...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a no zgadza sie... i to jeszcze przez dwa dni :)... musze sprostowac posta z The Tall Ships' Races poniewaz pierwszy dzien to byl z okazji 100-lecia DARU POMORZA...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 dnia bylem w Ustce... 2 dnia...no właśnie niestety nie mogłem...
ale i tak nie dostałem odpowiedzi czy dostane zaproszenie na pole :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vel właśnie Ełk będzie chyba najlepszym miejscem na rehabilitację. Scenariusz będzie zapewne zbliżony do tego z Ustki, tylko pokaz ok 2 min. dłuższy. Swoją drogą nie obraziłbym się jakby miejsca na podium się odwróciły w porównaniu do zeszłego roku... A żeby ni offtopować to czekam na Twoje filmy i mpiego też :D

fps

PS Basto ja mam zawsze swoje zdanie ;), a fakt faktem w ferworze pracy to chyba nikt nie ma czasu na nieuprzejmości, przynajmniej ja nic takiego nie zaobserwowałem... Ja cenię wszystkie firmy, ale najbardziej bezpieczeństwo pokazów... i tym zakończę ten wątek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak następny festiwal na którym będziemy mogli podziwiać ekipy z Ustki i ekipę firmy GOLDREGEN jak zapewne wszystkim wiadomo to Ełk , ale nie o tym chciałem tu napisać

. Vel właśnie Ełk będzie chyba najlepszym miejscem na rehabilitację. Scenariusz będzie zapewne zbliżony do tego z Ustki, tylko pokaz ok 2 min. dłuższy. Swoją drogą nie obraziłbym się jakby miejsca na podium się odwróciły w porównaniu do zeszłego roku
.

Zapewne mój serdeczny kolega Paweł Zygła z którym mam okazje od kilku lat współpracować i uczestniczyć w przygotowaniach pokazów na większych imprezach , nie będzie miał mi za złe jeśli uchylę rąbka tajemnicy . Wiadomo że ekipa NAKAJA ART. miała problem z systemem Parente i najprawdopodobniej w Ełku pokaz będzie realizowany z systemu manualnego , kolega w powyższym cytacie sugeruje że może powtórzyć się scenariusz z Ustki ,ale niestety pewności nie ma, ponieważ w momencie zmieniania lub dodawania fragmentów widowiska zdarza się że do scenariusza wprowadza się tyle znacznych zmian że mamy zupełnie inne widowisko do zrealizowania . Co do długości pokazu to tu akurat czas jest zbliżony do zeszłorocznego , i faktem jest że każdy uczestnik chce stanąć na najwyższym podium , ale jak już życie udowodniło wiele razy ceną zwycięstwa jest 1 pkt . I naprawdę trzeba bardzo dużo pracy włożyć w analizę scenariuszy aby wybrać ten który daje teoretyczną szansę na wygraną , ale nie należy zapominać że uczestnicy festiwalu to mocna czołówka firm krajowych z ogromnym doświadczeniem które mają na swoim koncie wiele zwycięstw w prestiżowych konkursach i rywalizacja będzie zacięta .I wszyscy robiąc pokazy w takiej skal doskonale wiedzą że żadnej gwarancji nie ma .
Vel właśnie Ełk będzie chyba najlepszym miejscem na rehabilitację


Trudno tu mówić o rehabilitacji bo mi osobiście kojarzy się to z świadomym przewinieniem karą i szansą odkupienia winy , ale to tak na marginesie .

Wracając jeszcze do wcześniejszych wypowiedzi Krzysztofa i PawłaN odnośnie funkcji i zakresu obowiązków w firmie mogę powiedzieć że jestem osobą w ekipie która robi wszystko oprócz choreografii i scenariuszy , to robi Paweł często pokaz nadzoruje Tomek .


PS . Miło jest jak można porozmawiać z osobami otwartymi i mającymi wiedzę zawodową a w tym roku miałem okazje poznać osobiście Krzysztofa i osobę z FIRE SHOW ale niestety imienia nie znam bo dołączyłem do trwającej już rozmowy .

Pozdrawiam :grin:
Wojciech
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem bardzo ciekaw występu wszystkich firm uczestniczących w festiwalu w Ełku. Należy pamiętać że ta impreza, pomimo 2 mniej pokazów ma większy budżet, więc teoretycznie możemy się spodziewać jeszcze lepszych widowisk niż na minionej imprezie. Same pokazy również planowo mają być dłuższe, więc scenariusze mogą się różnić od tych już zaprezentowanych w Ustce. Trzeba również wziąć pod uwagę że to nie są zlecenia komercyjne, a firmy walczą głównie o prestiż więc w ich interesie leży wykonanie jak najlepszego dzieła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z_p pisząc o rehabilitacji nie miałem, broń Boże, na myśli, że coś zawaliliście. Po prostu jakoś ostatnio Nakaja nie ma szczęścia do dużych realizacji... Albo pogoda zawodzi, jak choćby w San Sebastian, czy na ostatnich Wiankach a jak aura dopisała to niestety zawiódł sprzęt...
Jedyne co nie zawodzi to ludzie z firmy, zawsze gotowi da z siebie wszystko niezależnie od warunków pogodowych czy czasem gorszego samopoczucia.
Pokazy pirotechniczne można wg. mnie porównać do skoków narciarskich, gdzie jest tak wiele zmiennych, które trzeba wziąć pod uwagę, że nigdy nie wiadomo do końca gdzie się wyląduje. Mam nadzieję, że nikt się nie załamuje i w Ełku będzie możliwość optymalnej oceny jakości widowiska. Ciekawi mnie co wygra droga elektronika czy "facet ze stoperem" ;D
Na zakończenie powodzenia i szczęścia bo ono zawsze się przydaje...
fps

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

EKSKLUZYWNY REPORTAŻ TYLKO DLA TEGO FORUM

W tym roku Ustka w porozumieniu z miastem Słupsk zorganizowała już 8 edycję Festiwalu Sztucznych Ogni. Jak zawsze ta impreza przyciągnęła wielu turystów spragnionych mocnych wrażeń, w tym również mnie. Przez 3 dni mogłem obserwować przygotowania do pokazów, a wieczorem oglądać po 2 wspaniałe widowiska. Zanim przejdę do ich recenzowania chciałbym wspomnieć o organizacji i realizacji tego przedsięwzięcia. Ustka nie po raz pierwszy organizuje coś takiego, więc można było się ustrzec błędów organizacyjno-technicznych. Pokazy były strzelane z portu, natomiast przy nadmorskiej promenadzie występowały lokalne zespoły muzyczne. W oczekiwaniu na fajerwerki konferansjer rozgrzewał zgromadzoną publiczność żywą muzyką oraz informacjami o sponsorach.

Jak wspomniałem każdego dnia mogłem oglądać proces produkcyjny pokazów. Widok tylu materiałów pirotechnicznych w jednym miejscu oraz pracy pirotechników był bardzo ciekawy. Co więcej, dowiedziałem się wielu przydatnych informacji od spotkanych tam osób. Czas jednak przejść do oceny samych pokazów:

POL-EXPANCE:

Zacznę od firmy z Kobylanki, gdyż to ona zaprezentowała swój program jako pierwsza. Wstęp był bardzo udany. Mocne wejście składało się z 3 bomb cylindrycznych włoskich. Następnie były brokatowe wachlarze, punkty świetlne, wachlarze z rzymskich ogni kometowych zielonych. Wszystko to bardzo ładnie komponowało się z podkładem muzycznym. Panowała duża różnorodność wśród użytych ładunków, odpalone zostały także liczne wyrzutnie. Druga część scenariusza to synchronizacja fleszy i stroboskopów z muzyką, co na naszym rynku jest dość nietypowym, ale jakże efektownym rozwiązaniem. Duże wrażenie zrobiły na mnie baterie JW2002 o efekcie trzeszczących crossette. W połączeniu z bombami o tymże efekcie na niebie powstawał piękny widok. Finałowa część widowiska była przeprowadzona bardzo dynamicznie. Widownia mogła zobaczyć najpierw JW31, a następnie JW443, co według mnie stworzyło bardzo dobrą i efektowną kompozycję. Finał dosłownie wgniótł w ziemię. Nie spodziewałem się aż tylu multikolorowych peonii na raz. To było coś niesamowitego i myślę że na długo pozostanie w pamięci widzów.

NAKAJA-ART:

Ahh, Nakaja. Wiązałem spore nadzieje z tą firmą. Wiem jak dużo czasu Paweł wraz z resztą zespołu poświęcił na przygotowanie pokazu. Nie wspominając o scenariuszu, którego sporządzenie zajęło z pewnością masę czasu i trudu. Niestety, zawiódł system pirotechniczny FireMaster. Przez jego awarię widownia nie zobaczyła wielu bardzo ciekawych momentów, które na pewno uplasowałyby krakowską firmę na wysokim miejscu. Z pierwszej części widowiska zostało bardzo dużo materiału. W sumie nie odpaliło 20-25 % bomb. Nie odszedł też finał, w którym wybuchnąć miało 30 ładunków: 6 x 150 mm, 12 x 125 mm, 12 x 100 mm, który wprawiłby publiczność w zachwyt. Nakaja przy przygotowywaniu swojego pokazu postawiła na jakość. Ponad połowę stanowić miały bomby produkcji włoskiej i hiszpańskiej. Bardzo dobrze widać to było przy drugiej, już trochę bardziej udanej części scenariusza. Produkty z hiszpańskiej firmy Igual zaprezentowały się przepięknie i to właśnie te bomby najbardziej mi się podobały. Wachlarze TXB600 były również piękne. Ciekawa i efektowna była sekwencja z minami fireflower + red strobe. Myślę że gdybyśmy mogli obejrzeć całość widowiska Nakaji z odpalonym 100 % materiału inaczej patrzylibyśmy na jej pokaz. Liczę na to że kiedyś będę jeszcze mógł zobaczyć całość widowiska przygotowanego na Ustecki Festiwal Sztucznych Ogni.

GROM-ZBIG:

Grom-Zbig był moim faworytem od początku. Jego widowiska to dzieła sztuki przeprowadzane z bardzo dużym rozmachem i polotem artystycznym. Grom niejednokrotnie stawał na najwyższym stopniu podium, więc byłem przekonany że tegoroczny występ będzie równie dobry. Pokaz rozpoczął się bardzo efektownymi cylindrami oraz wachlarzami. Single Shoty i miny doskonale komponowały się z muzyką. Z każdą minutą coraz bardziej było widać z jaką precyzją i temperamentem został przygotowany scenariusz. Były momenty zarówno wolniejsze jak i dynamiczniejsze. Cały czas widać było doskonałą synchronizację i dobór efektów. Całość składała się z 4 części. Kolejna była lepsza od poprzedniej. Publiczność mogła podziwiać coraz piękniejsze kompozycje. Bardzo podobały mi się efekty bomb, których większość była produkcji europejskiej, a nie chińskiej. Widać było perfekcyjną jakość wykonania tych ładunków. Każdy rozprysk równomiernie rozkładał się po niebie, które co chwila było rozświetlane przez kolejne wybuchy. Liczę na to, że Grom-Zbig jeszcze podbije serca widzów nie tylko polskich, ale też i europejskich. Mam nadzieję że do listy referencyjnej wkrótce będą mogli dodać kolejne sukcesy na arenie międzynarodowej.

HESTIA BALTIC:

Hestia-Baltic będzie przykładem miłego zaskoczenia. Nie spodziewałem się tak ładnego programu , mając w pamięci ubiegłoroczny występ na Wind&Fire w Ełku. Zobaczyłem jednak bardzo dobry dobór efektów i świetną synchronizację. Jeszcze przed rozpoczęciem show widziałem mnóstwo min, single shotów i małych baterii. Minusem była jakość i ilość użytych bomb. Nie było ich bardzo dużo i przeważały ładunki chińskie. Niemniej jednak nawet z małą ilością materiału można wykonać bardzo dobre widowisko. Kiedy inni stawiają na bomby, u Hestii możemy zobaczyć mniejsze, lecz bardzo efektowne baterie. Podczas finałowej części cały port co chwila był rozświetlany przez powalające ilości wyrzutni. Jeszcze nie widziałem takiego natężenia wybuchów z baterii. Całość wypadła bardzo ładnie. Z takim materiałem trudno byłoby strzelić coś lepszego. Mam nadzieję że litewska firma jeszcze kiedyś zawita do Polski, bo ma swój styl i potrafi zaprezentować ładne pokazy.

CLICK:

Wiedziałem że Click będzie strzelał z nowego systemu Galaxis. Jest to jeden z lepszych systemów pirotechnicznych w Europie i przy jego pomocy można przeprowadzać bardzo duże realizacje. Widziałem że ta firma przywiozła ze sobą bardzo dużo materiału. Warto podkreślić ciekawy system moździerzy opierający się głównie na układach FAN składających się z 4 i 5 linii. Zaprezentowanych zostało sporo brokatowych wachlarzy typu JW1006. Nietypowy podkład muzyczny spodobał się widzom. Przez całą długość pokazu panowało bardzo duże natężenie wystrzałów. Pojawiło się sporo efektów sunflower. Click poczynił duże starania aby jego występ był efektowny i spodobał się jury. Widać było dużą poprawę w stosunku do poprzednich pokazów. Miło widzieć że poziom polskiej pirotechniki z roku na rok jest coraz lepszy. Gratuluję pirotechnikom tej firmy zwycięstwa. Zaprezentowali bardzo ciekawy program i z pewnością byli dumni gdy jury doceniło ich trud pierwszym miejscem na podium.

FIRE SHOW:

Byłem bardzo ciekaw występu firmy z Lubania. Należy wspomnieć o wygranej FireShow na festiwalu w Bielsku-Białej, co jeszcze bardziej podsycało moją ciekawość. Charakterystyczny styl komponowania efektów oraz system moździerzy składający się w głównej mierze z FAN-u rozstawionego w 3 miejscach sprawiał że pokazy tej firmy były już dość rozpoznawalne. Rozpoczęło się od min brokatowych przechodzących w niebieskie gwiazdki, następnie leciały różnokolorowe wachlarze. Całe widowisko było zróżnicowane, panowała dobra równowaga między bombami, a bateriami. Nie zabrakło synchronizacji z single shotami w drugiej części pokazy. Bardzo spodobały mi się efekty bomb. Widać było sporo ładunków z firm Vaccalluzzo i Igual. Należy się duży plus za innowacje polegające na zastosowaniu punktów świetlnych. Bardzo ładnie się mieszały z innymi wybuchami. Program przygotowany przez pirotechników FireShow spodobał mi się głównie ze względu na dobrą jakość użytych bomb oraz zróżnicowane partie pokazu. Pierwsza była spokojniejsza, a druga dynamiczniejsza.

Chciałbym serdecznie pogratulować i podziękować wszystkim uczestnikom VIII Usteckiego Festiwalu Sztucznych Ogni za to, że mogłem przez 3 dni oglądać wspaniałe widowiska pirotechniczne przygotowane z wielką pieczołowitością nie raz w palącym słońcu lub ulewnym deszczu. Trzeciego dnia przez Ustkę tuż przed pokazami przeszła potężna ulewa, lecz to nie miało na szczęście dużego wpływu na odbiór widowiska. Należy podkreślić że nie ma tutaj przegranych. Jeżeli nie udało się stanąć na podium w tym roku, szczęście może się uśmiechnąć w przyszłorocznej edycji imprezy, która mam nadzieję że się odbędzie. Nawet najlepiej wykonane filmy nie są w stanie odwzorować panującej tam atmosfery i opisać trudu jaki wszyscy włożyli w przygotowanie pokazów.


Filmy:
Pokaz Pol-Expance -


Pokaz Nakaja Art -

Pokaz Grom-Zbig -

Pokaz Hestia Baltic -

Pokaz Click -

Pokaz FireShow -


Zdjęcia z przygotowań:

93687010.jpg
96832843.jpg
88232477.jpg
58316389.jpg
33419732.jpg
17860809.jpg
93146615.jpg
19524128.jpg

Więcej zdjęć w pełnej rozdzielczości
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje materiały z ustki:


Filmy:

Trailer -


Najlepsze zdjęcia fajerwerków (film) -

Pokaz Pol-Expance -

Pokaz Nakaja Art -

Pokaz Grom-Zbig -

Pokaz Hestia Baltic -

Pokaz Click - http://www.youtube.com/watch?v=5couFqTCu5k
Pokaz FireShow -



Zdjęcia fajerwerków:

Album - pokaz Pol-Expance: http://mpiwowski.fotosik.pl/albumy/661375.html
Album - pokaz Nakaja Art: http://mpiwowski.fotosik.pl/albumy/661376.html
Album - pokaz Grom-Zbig: http://mpiwowski.fotosik.pl/albumy/661377.html
Album - pokaz Hestia Baltic: http://mpiwowski.fotosik.pl/albumy/661379.html
Album - pokaz Click: http://mpiwowski.fotosik.pl/albumy/661380.html
Album - pokaz FireShow: http://mpiwowski.fotosik.pl/albumy/661381.html

img1027copym.jpg
img1138copy.jpg
p1020339copy.jpg
p1020075copy.jpg
p1020115copy.jpg
p1020448copy.jpg
p1020416copy.jpg
img1141copy.jpg

Zdjęcia z przygotowań:

Album - 2 lipca: http://mpiwowski.fotosik.pl/albumy/661372.html
Album - 3 lipca: http://mpiwowski.fotosik.pl/albumy/661373.html
Album - 4 lipca: http://mpiwowski.fotosik.pl/albumy/661374.html


p1010783p.jpg
p1010580.jpg
p1010802p.jpg
p1020140z.jpg
p1020173t.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...