Skocz do zawartości

Pyromagic 2009 - 2. Międzynarodowy Festiwal Sztucznych Ogni


mpiwowski

Rekomendowane odpowiedzi

Pyromagic 2009
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Wykonawcy pokazów:

W dniu 8.08.2009 około 22:30 zapraszamy kolejno na widowiska:
Meksyk - Reyes Pirotecnia
www.piroreyes.com
Francja – Feerie
www.feerie.com
-------------------------
W dniu 9.08.2009 wystąpią:
Portugalia - Macedo’S Pirotecnia, Lda.
www.macedos.com.pt
Słowacja – Privatex–Pyro
www.privatexpyro.sk
=========================================================
O festiwalu:

Zapraszamy wszystkich fanów pirotechniki i związanymi z nią widowiskami na sierpniowy drugi weekend do Szczecina. Prezentację swych 18-minutowych fantazji pirotechnicznych przedstawią nam firmy o renomie nie tylko europejskiej, ale wręcz światowej. Widowiska będą podzielone na dwie części. Trzy minuty aranżacji wodnej i naziemnej pod szczecińskim hasłem "Floating Garden", a pozostałe piętnaście minut zgodnie z własną inwencją. Dodatkowo na estradzie muzyka elektroniczna na żywo, bitwa morska w nurcie Odry i inne atrakcje, których szczegóły są na oficjalnej stronie miasta.
=========================================================
PS: Oczywiście będę na tym festiwalu także będą filmu w full hd i duuuużo fotek :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...
  • 2 tygodnie później...

A teraz mam już oficjalne info dotyczące tegorocznej odsłony PyroMagic 2008

Festiwal odbędzie sie w dniach 08.08.2009 - 09.08.2009

Firmy które przyjadą:

Francja-FEERIE
Portugalia - MACEDO
Dubaj - FlashArt
Slovakia- PRIVATEX

Co do długości pokazów to każdy będzie trwał 20min.

Zapraszam na oficjalną stronę festiwalu: http://www.pyromagic.pl
==========================================
PS: Nocleg mam już zamówiony na tą imprezę także będą filmy w full hd i masa zdjeć :grin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się, że nie sprawdziły się moje złe proroctwa co do PyroMagic 2009. Bardzo dobrze, że pojawiła się kolejna cykliczna impreza związana z fajerwerkami. W sumie będzie to największe, a przynajmniej najdłuższe skomasowanie pokazów pirotechnicznych. 90 min. sztucznych ogni w 2 dni to robi wrażenie. Na PyroMachinie samych pokazów będzie ok. 60 min. ale dojdą do tego Malata Ground Fireworks (10 min.), pokazy dzienne (10 min.) oraz prezentacja obrazów pirotechnicznych (ok. 20 min), no i pirotechnika filmowa i sceniczna. Nie mniej jednak trzeba oddać honor i muszę przyznać, że pokazy zeszłoroczne w Szczecinie przebiły te z Krakowa, zwłaszcza finał i pokaz Parente. Szkoda, że nie będzie mnie tam, ale za to będę w Krk i myślę, że się nie zawiodę.
Wszystkim co się wybierają do Szczecina, życzę przede wszystkim ładnej pogody, no i niezapomnianych wrażeń. Oby pirotechnika widowiskowa w Polsce rozwijała się nadal tak dynamicznie jak w ostatnich 2. latach.
Ja ze swojej strony zapraszam na PyroMachinę. W tym roku ma być uzyte ok. 30 t ładunków pirotechnicznych netto, a to robi wrażenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No no chyba cię trochę posłuchali fp. sam pokaz będzie trwał 15min, ale do tego każda firmy musi przygotować Trzy minuty aranżacji wodnej i naziemnej pod szczecińskim hasłem "Floating Garden". Czyli jest lepiej niż w zeszłym roku, jest lepiej :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze wtrącę swoje trzy grosze. Skrócenie pokazów do 15 min. to wg. mnie strzał w 10. moim skromnym zdanie przy pokazach, których budżet nie przekracza 30 000 euro dłuższe pokazy mogą być nieporozumieniem. Doskonale było to widać w przypadku zeszłorocznego pokazu Rohr. nie każda firma chce dopłacać startując w dopiero co powołanym do życia konkursie. Gdy polskie festiwale zyskają już renomę to na pewno jakość widowisk jeszcze wzrośnie. Dobry pokaz powinien charakteryzować się nie tylko doskonałą synchronizacją z muzyką, ale również odpowiednią dynamiką, natężeniem efektów oraz ich różnorodnością. Niestety aby spełnić te warunki konieczny jest ogromny nakład pracy nie tylko już na miejscu, ale przede wszystkim koncepcyjnej pracy przy opracowywaniu scenariusza. Przygotować 15 min., widowisko jest o wiele łatwiej niż 20 min. Ja wolę krótszy, ale bardziej intensywny pokaz od dłuższego ale niemrawego.
Co do 3 min. prezentacji dodatkowych z pewnością będą one doskonałym urozmaiceniem pokazów, więc tym bardziej żałuję, że nie zobaczę tego wszystkiego na żywo. Myślę, że jest to pierwszy krok w kierunku dalszej rozbudowy programu festiwalu i za parę lat zarówno PyroMagic jak i PyroMachina będą miały podobną formułę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 4 tygodnie później...

Zaszła mała z miana w drugiej odsłonie PyroMagic.

Firmę Flash Art z Dubaju zastąpi firma

Reyes Pirotecnia z Meksyku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

ja tez bylem :D... bardzo sympatyczni ludzie zrobili atrakcyjne widowiska pirotechniczne :mrgreen: w tym roku nowoscia beda ladunki wodne, które maja nawiazywac do tematu "Floating Garden"

mpi

do tego każda firmy musi przygotować Trzy minuty aranżacji wodnej i naziemnej pod szczecińskim hasłem "Floating Garden".


zapraszamy na oficjalna strone festiwalu PYROMAGIC 2009
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak tak wiem. pokazy będą mieć 18min. Oby tylko nie odbiło to się na dużej ilość takich odcinków czasowych gdzie mało co strzela.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ładne :twisted: możesz bardziej opisać jakie były ustawienia aparatu jak te fotki robiłeś??


ISO 80-100, f6 po 5-6 sec naświetlania :)

a tu filmik z zeszłorocznego IV pokazu, który niezbyt się udał



Co do festiwalu to najbardziej interesują mnie ładunki wodne :D. Oby pogoda dopisała...

[ Dodano: 2009-07-20, 01:28 ]
Wątek na skyscrapercity

http://db5.skyscrapercity.com/showthread.php?t=916296

a przy okazji podałem tam linka do forum fajerwerków :)

Na mieście widziałem billboardy reklamujące imprezę :) ciekawe czy to tylko lokalnie w Szczecinie czy będą też w innych miastach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wieści z lokalnej gazety MM

logo.gif

Wielkie widowisko pirotechniczne i muzyczne

W kolejny weekend (8-9 sierpnia) w naszym mieście odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Ogni Sztucznych Pyromagic 2009 & Music Wave – Szczecin Live 2009.

Podobny festiwal odbył się u nas już przed rokiem, połączony był z Dniami Morza. Zainteresowanie zeszłoroczną edycją sprawiło, że w teraz zostanie zorganizowany oddzielnie.
57909.3.jpg
Autor: Archiwum
Tak wygladały pokazy w zeszłym roku


- Przyjadą do nas cztery firmy zajmujące się organizowaniem takich pokazów – informuje Jerzy Raducha, kierownik Biura ds. Morskich Urzędu Miasta. – Będą to Mexico Pirotecnica Reyes z Meksyku, Macedos Pirotecnica z Portugalii, Privatex Pyro S.R.O. ze Słowacji oraz Feerie z Francji.

Firma z Meksyku powstała w 1917 roku. Na początku była tylko firmą pirotechniczną, dopiero po kilku latach działalności zaczęła zajmować się produkcją fajerwerków.

Portugalska firma została założona w roku 1934 i uczestniczy w największych tego typu pokazach na świecie.

Pozostałe dwie są o wiele „młodsze”. Słowacka powstała w 1991 roku, a Feerie rok później. Francuzi są jednak najbardziej zaawansowani technologicznie i ich pokazy są świetnie zgrane z muzyką.

- Wybraliśmy właśnie te cztery firmy, ponieważ prezentowały się na innych tego typu imprezach i wypadły bardzo dobrze – mówił Raducha. – Pokazy będą trwały ok. 17 minut. Pierwsze trzy minuty mają być pokazem tematycznym „Floating Garden”. Fajerwerki będą wtedy wystrzeliwane z wody. Zobaczymy, jak uczestnicy poradzą sobie z interpretacją tego tematu. Pozostałe 14 minut programu jest dowolne.

Koszt zorganizowania tej imprezy to ok. 600 tys. złotych, w tym 400 tys. przeznaczono na zakup fajerwerków.

Oprócz samego festiwalu Pyromagic odbędą się także koncerty muzyki elektronicznej grane ze sceny na wodzie. Wystąpią Józef Skrzek, Krzysztof Horn, Electronic Revival, Medusa, Machine Brothers oraz Władysław Komendarek i Daniel Bloom

Program:

8 sierpnia 2009 (sobota)
20:30 Powitanie przybyłych widzów
20:35 - 21.20 I Koncert Music Wave – Szczecin Live 2009 – Krzysztof Horn
21:30 Otwarcie II Międzynarodowego Festiwalu Ogni Sztucznych PYROMAGIC 2009 i Festiwalu Music Wave – Szczecin Live 2009
21:45 Przedstawienie uczestników konkursu:
- Mexico Pirotecnica Reyes, Meksyk
- Feerie, Francja
- Privatex Pyro S.R.O., Słowacja.
- Macedos Pirotecnica, Portugalia
21:45 - 22:10 I Pokaz II Międzynarodowego Festiwalu Ogni Sztucznych PYROMAGIC 2009 – Mexico Pirotecnica Reys, Meksyk
22:10 - 23:00 II Koncert Music Wave – Szczecin Live 2009 – Electronic Revival
23:00 - 23:20 II Pokaz II Międzynarodowego Festiwalu Ogni Sztucznych PYROMAGIC 2009 – Feerie, Francja
23:20 - 24:00 III Koncert Music Wave – Szczecin Live 2009 – Władysław Komendarek i Daniel Bloom
0:10 Zakończenie pierwszego dnia festiwali

9 sierpnia 2009 (niedziela)
20:30 Powitanie przybyłych widzów
20:35 - 21:20 IV Koncert Music Wave – Szczecin Live 2009 – Medusa
21:20 - 21:40 III Pokaz II Międzynarodowego Festiwalu Ogni Sztucznych PYROMAGIC 2009 – Privatex Pyro S.R.O., Słowacja
21:40 - 22:50 V Koncert Music Wave – Szczecin Live 2009 – Machine Brothers
22:50 - 23:15 IV Pokaz II Międzynarodowego Festiwalu Ogni Sztucznych PYROMAGIC 2009 – Macedos Pirotechnica, Portugalia
23:15 - 24:00 VI Koncert Music Wave – Szczecin Live 2009 – Józef Skrzek
24:00 Ogłoszenie wyników II Międzynarodowego Festiwalu Ogni Sztucznych PYROMAGIC 2009
24:10 Cd VI Koncertu Music Wave – Szczecin Live 2009 – Józef Skrzek
24:20 Zakończenie festiwali



----------

przeglądałem widowiska Feerie i muszę powiedzieć, że szczena opada :) to chyba mój faworyt :).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No no 400k na same fajerwerki, jestem pod wrażeniem. Wyliczając sobie wszystko wychodzi na to, że pokazy trwające 17min prawdopodobnie będą bardziej intensywne niż te z Krakowa :mrgreen: albo będą miały podobną intensywność

Naprawdę wielki + gratulacje dla organizatorów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

100tys na 17 min :D normalnie rozpusta :D, ale czasami warto wydać hehe. Teraz trzeba trzymać kciuki za pogodę :). Na razie od paru dni mamy ładne słoneczko :) oby tak zostało!

[ Dodano: 2009-07-29, 18:59 ]
Radio Szczecin

Sztuczne ognie i koncerty na Odrze

Międzynarodowy Festiwal Ogni Sztucznych odbędzie się w drugi weekend sierpnia w Szczecinie. Fot. Joanna Chwiłkowska [PR Szczecin]

Międzynarodowy Festiwal Ogni Sztucznych odbędzie się w drugi weekend sierpnia w Szczecinie.

Na Wałach Chrobrego swoje pirotechniczne możliwości zaprezentują Portugalczycy, Meksykanie, Francuzi i Słowacy. - Najlepszy pokaz będzie nagrodzony... statuetką - mówi Jerzy Raducha z Biura do Spraw Morskich Urzędu Miasta Szczecin.

Dwudniowemu Festiwalowi Fajerwerków towarzyszyć będą koncerty muzyki elektronicznej grane ze sceny na wodzie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Powiem szczerze dla władz miasta Szczecina daję 5+ zwiększyć budżet w dzisiejszych czasach to na prawdę nie lada wyczyn i trzeba na to sporej odwagi. Wg. moich obliczeń każda z firm otrzymała ok. 18000 - 20000 euro na wykonanie swojego widowiska, co jest kwotą wystarczającą do zapewnienia odpowiedniej dynamiki pokazu. Sądząc po jakości zeszłorocznych pokazów nie zawaham się stwierdzić, że będą to zapewne najpiękniejsze pokazy w historii Polski.
Teraz żałuję podwójnie, że mnie tam nie będzie. Szkoda, że z PM do końca nie było wiadomo bo jak bym wiedział, że imprezy nie będzie na pewno pojechałbym do Szczecina, a teraz mam już inne plany i za późno na ich zmianę :(
Wszystkim, którzy się wybierają do Szczecina, życzę wspaniałej pogody z lekkim wiaterkiem w przeciwnym kierunku niż publika. Liczę na porządne filmy. Kto pojedzie ten ma szczęście.
Na zakończenie gratulacje dla Surexa. Wyciągnęliście wnioski z roku 2007 i juz drugi rok z rzędu będą tego efekty... Szczerze powiem potwierdziła się stara zasada - mierz siły na zamiary. W Krk niestety jak to często bywa, niektórzy zbyt ambitnie podeszli do tematu, ale jak PM dojdzie do skutku w przyszłym roku to przyćmi na pewno wszystko co było prezentowane w dziedzinie pirotechniki w Polsce.

Wszystkiego wystrzałowego w Szczecinie,

fps

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fpshooter - wielkie dzięki za ciepłe słowa :).

kolejne wieści z gazety

logo_wszczecinie.gif

Światowa pirotechnika na Wałach?

Międzynarodowy Festiwal Sztucznych Ogni

Duże zainteresowanie, jakim cieszył się zeszłoroczny Festiwal Fajerwerków odbywający się w ramach Dni Morza, skłoniło miasto do organizacji samodzielnej imprezy pod nazwą Międzynarodowy Festiwal Ogni Sztuczny PYROMAGIC 2009 & Music Wave – Szczecin Live 2009. W programie wydarzenia, które odbędzie się w dniach 8 i 9 sierpnia, przewidziano cztery pokazy ogni sztucznych, w którym wezmą udział największe firmy pirotechniczne na świecie z Portugalii, Meksyku, Francji i Słowacji.

Najważniejsze z wydarzeń tegorocznego sezonu?

Piotr Wachowicz z Biura Promocji i Informacji Urzędu Miejskiego, ma nadzieję, że impreza, będzie uznana, za jedno z najważniejszych wydarzeń tegorocznego sezonu w Szczecinie. Czy rzeczywiście Festiwal będzie okrzyknięty „wydarzeniem sezonu”? Ocenią to z pewnością szczecinianie, którzy przybędą na magiczne pokazy sztucznych ogni. A będzie co oglądać. Do Szczecina zaproszone zostały cztery pirotechniczne firmy, każda o światowym standardzie w swojej branży. W zeszłym roku, podczas Festiwalu brały udział trzy firmy pirotechniczne. Jedna z Włoch, druga z Kanady, i trzecia z Niemiec. W tym roku na Festiwal PYROMAGIC 2009, do Szczecina przyjedzie, aż czterech zagranicznych gości. Pierwszy z nich to rodzinna firma meksykańska działająca w branży sztucznych ogni, od 1917 roku. Drugą, tym razem pochodzącą z Europy jest założona w 1934 roku, firma portugalska. Obie biorą udział w większości światowych przedsięwzięć tego typu. Są to przede wszystkim pokazy pirotechniczne i udziały w festiwalach. Na niedzielnym pokazie fajerwerków na Wałach Chrobrego, jako trzeci zaprezentują się działający od 18 lat i prowadzący na co dzień produkcję materiałów pirotechnicznych, Słowacy. Najmłodsi przedstawiciele tej branży to, francuska firma pirotechniczna powołana w 1992 roku. Jak twierdzą jej reklamodawcy, jest jedną z najbardziej zaawansowanych technologicznie firm, gdzie zgranie elementów muzyki z pokazami pirotechnicznymi odgrywa w jej działalności ogromna rolę. Firma zajmuje się również tzw. pokazami „Światło i dźwięk”, tworząc widowiska. W tym roku, na Wałach Chrobrego, w sobotę i niedzielę drugiego weekendu sierpnia, pokazom ogni sztucznych towarzyszyła będzie także muzyka, grana ze sceny zacumowywanej przy Wałach Chrobrego. Koncerty będą naprzemiennie przeplatane z pokazami sztucznych ogni. Koncerty muzyki elektronicznej grane ze sceny na wodzie zagrają: Józef Skrzek, Krzysztof Horn, Electronic Revival, Medusa, Machine Brothers oraz Władysław Komendarek i Daniel Bloom .

Jak będzie wyglądał pokaz sztucznych ogni?

Można powiedzieć, że jest to jedyne w Polsce, tego typu przedsięwzięcie. Pierwsze trzy minuty pokazu fajerwerkowego, poświęcone będzie na tzw. Floating Garden. Jak twierdzi Jerzy Raducha z Biura ds. Morskich Urzędu Miasta: Firmy będą rzucały ładunki na wodę, bądź będą te ładunki odpalały z wody. Być może fajerwerki nie odwzorują wiernie symbolu Szczecina – Floating Garden, jednak możemy się spodziewać, iż kolorystyka powietrznych rakiet będzie przynajmniej zbliżona do szczecińskiego znaku graficznego. A zatem kolorów zieleni, błękitu i bieli. Przez pozostałe 14 do 15 minut, firmy komponują pokaz, żeby był on efektowny. Oczywiście są przy tym założenie techniczne, ile ma być wysokich ładunków, a ile średnich – dodaje Jerzy Raducha.

Imprezy towarzyszące – wyścigi na smoczych łodziach

Szczecinianie bardzo słabo zgłaszają się do wyścigów na smoczych łodziach. Do jednej łodzi, potrzebne jest 10 – 12 osób. Na łodzi będzie z pewnością obecny zawodowy sternik. Zapraszani są zatem amatorzy wyścigów morskich. W sobotę od godziny 10 do 12, 10 - osobowe drużyny, mogą zgłaszać się na nabrzeże wałów, by potem od godziny 12 do 18, wziąć udział w amatorskich wyścigach smoczymi łodziami. Ciekawostka może być, iż podczas Festiwalu Fajerwerków, na Wałach Chrobrego, wstawionych zostanie również kilkanaście motocykli typu Harley. Na zakończenie festiwalu, organizatorzy przewidzieli, wręczenie zwycięzcom pokazów pirotechnicznych nagród Festiwalu Fajerwerkowego, w postaci statuetki, o symbolice silnie związanej ze Szczecinem. Koszt przygotowania tej imprezy, wynosi około 600 tys. złotych.

Artykuł powstał przy współpracy Radosława Soćko.


[ Dodano: 2009-08-02, 14:00 ]
Jest spora szansa, że festiwal będzie transmitowany na stronę www

Kamery zostały umieszczone na wysokości 100 m, w najwyższym możliwym punkcie iglicy katedry św. Jakuba, tuż pod wieńczącym ją krzyżem.

- Projekt jest w końcowej fazie - mówi Tomasz Klek z biura prasowego szczecińskiego Urzędu Miasta. - Zakończono już montaż i przygotowanie kamer oraz urządzeń transmitujących na wieży. Trwa przygotowanie obrazów do dystrybucji w internecie. Obecnie obie kamery działają i dostarczają obraz do Urzędu Miasta. Zanim go udostępnimy, potrzebujemy jeszcze około dwóch tygodni na niezbędne testy. Chcielibyśmy, żeby przez te kamery można było już oglądać festiwal fajerwerków [odbędzie się 8 i 9 sierpnia na Wałach Chrobrego - red.].

Naszym podstawowym założeniem projektu było uzyskanie najlepszego obrazu - podkreśla Tomasz Klek. - Chcemy wykorzystać dużą popularność kamer internetowych, by wysyłać w świat "aktualną pocztówkę" ze Szczecina. Zastosowaliśmy kamery o rozdzielczości 5 megapikseli. To rozdzielczość przewyższająca jakość oferowaną przez telewizje nowej generacji Full HD. Kamery mają wysoką czułość i automatycznie przełączają się po zmroku w tryb nocny, dzięki czemu można podziwiać nasze miasto nocą.

szczecin.eu

[ Dodano: 2009-08-04, 14:23 ]
karta_internetowa_0.jpg

Już w najbliższy weekend niebo nad Szczecinem rozbłyśnie milionem wielobarwnych fajerwerków.

Międzynarodowy Festiwal Fajerwerków to niesamowite pokazy ogni sztucznych z podkładem muzycznym, w którym wezmą udział największe firmy pirotechniczne na świecie. W tym roku zobaczymy pokazy uczestników z Portugalii, Meksyku, Francji i Słowacji. Festiwalowi towarzyszyć będą koncerty muzyki elektronicznej grane ze sceny na wodzie.

Tego wyjątkowego widowiska nie można przegapić! Zaproś swoich znajomych wysyłając im e-kartkę z naszej strony internetowej www.szczecin.eu.



Więcej o programie:Międzynarodowy Festiwal Ogni Sztucznych
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i już jutro zawitam do Szczecina :wink: Liczę na to, że pokazy zrobią na mnie ogromne wrażenie, a można to już stwierdzić po samym budżecie. Widowiska będą bardziej intensywne niż w Krakowie a przecież są znacznie dłuższe od tych co były na Błoniach.

PS: dodam tylko, że rozpiętość barek na Odrze wynosi 200m. Czyli tylko 1/3 mniej niż było to w wawie.

Nie pozostaje mi tylko powiedzieć do zobaczenia z powrotem w poniedziałek. Wtedy wrócę ze sporą ilością multimediów :mrgreen: Od razu wam coś tam podrzuce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

^^ A rozłożą się na 3 barkach tak jak w zeszłym roku?

Dla tych, którzy nie mogą dojechać polecam transmisję w internecie :)

aktualny podgląd
tpmlsqjmd9c2avp5nqbw.jpg
to będzie tam gdzie jest taka zielona wyspa :D

a tutaj informacja o kamerze
klik
mam nadzieję, że nocą będzie w miarę dobry obraz.

[ Dodano: 2009-08-07, 14:29 ]
prognoza pogody na weekend
usxl7omcy9j668g7zhm.jpg
wyśmienita :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...