Skocz do zawartości

[Papa striX] Zestaw pokazowy / sylwestrowy dla dzieciaków z ośrodka ^^


Papa striX

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

Z racji że jestem dość nowy na forum wypadało by się przedstawić.

Jestem Daniel z Bieszczad ( tak tak te głębokie ;) ) z pirotechnikom nigdy tak naprawdę nie miałem bezpośrednio do czynienia, jakieś małe pokazy u rodziny na weselach czy urodzinach łączone amatorsko lontem ^^ nic nadzwyczajnego. 

Od jakiegoś czasu dość mocno interesuje się zagadnieniami smart home a dokładniej ( SUPLA ) i na jej bazie + urządzenia do radiowego odpalania z chin zbudowany został sekwenser do pokazu.

Mając już zabawkę i będąc członkiem wolontariatu w jednym z ośrodków dla dzieciaków, wraz z resztą członków wpadliśmy na pomysł zorganizowania pokazu sylwestrowego dla wychowanków. Wspólnymi siłami na ile kto mógł zebraliśmy fundusze ( lub zostały podarowane ) fajerwerki które wezmą udział w pokazie.

Kilka sztuk zostało również zakupione od kolegi @Moloch za co ślicznie mu dziękuję.

 

Na dzień dzisiejszy zestaw wygląda następująco:

- TB143 MURMINA x 2szt

- TB142 COMETS x 3szt

- TB29 COLOR BALLS x 4szt

- PPB49200 PANTA x 1szt

- SS30A XXL THUNDER x 1szt

- S20-1 BORN TO ROCK x 2szt

- PXB2018 OPTIC x 4szt

- TXB604 MAGMA x 1szt

- PXB2238 STAR x 2szt

- SM2126 MACROCOSMOS x 1szt

- G012525F FIRE DRAGON x 1szt

- E5618 ONE ROW x 1szt

- B48-2001 CELEBRATE x 1szt

- B09-1801 SHARK ATACK x 4szt

- AC20-75 GIANT 5 x 4szt

- ACM49-2 F2 ORTEGA x 1szt

- AC25-10-12 MAGMA x 2szt

- AC20-10-1 ACIDO x 2szt

- P7032 URAN x 2szt

- PXB2118 ARROW x 2szt

- E5604 ONE ROW x 1szt

 

Poniżej zamieszczam schemat jak ma to wyglądać wraz z podziałem na strefy gdyż zestaw będzie podzielony na  3 strefy ustawione w pewnej odległości od siebie i pod pewnym kątem. Na schemacie pominięte są dane na temat długości lontu oraz rodzajów ( będą użyte lont 1cm/s oraz lont biały błyskawiczny), z racji że jesteście bardziej obyci w temacie , macie większe doświadczenie oraz wiedzę proszę o komentarze jak wy to widzicie oraz czy może dostrzegacie jakieś rażące błędy. Za wszystkie podpowiedzi będę wdzięczny. 

 

Nowy projekt (1).png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie z wiedzą techniczną często wykorzystują ją do swojego hobby pirotechnicznego. Widzę, że znajomość zagadnień smart home sprowadziła Cię do użycia pewnych pomysłów przy odpalaniu fajerwerków. Z tego co wiem, w systemie SH do sterowania domem używa się częściej aplikacji komórkowych niż takich pilotów jak do telewizora, czy jakie są używane w chińskich systemach do odpalania.

Cel pokazu szczytny i jeśli zorganizowałeś zbiórkę po bezpośrednich znajomych, to ciesząc się zaufaniem, udało się zebrać trochę funduszy. Ktoś z naszego forum robił już podobną zbiórkę, ale z nim to był już oddzielny temat, bo nie udokumentował projektu.

Wyrzutni do pokazu masz bardzo dużo, jakoś nie umiem sobie ich sportretować na jednym obrazku w wyobraźni. Myślę, że pomocna byłaby fota całości materiałów jakie zamierzasz odpalić, to wtedy ludziom łatwiej byłoby coś doradzić w kwestii kolejności odpalania i timingu, bo wiedzieliby mniej więcej z jakiego rodzaju kalibrem i ilością strzałów mają do czynienia na podstawie rozmiaru poszczególnych wyrobów. Schemat w dużej mierze oddaje rozmiary, jednak w połączeniu z widokiem etykiet znajomych fajerwerków, byłoby to bardziej przystępne do ogarnięcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minutes ago, mantis said:

Ludzie z wiedzą techniczną często wykorzystują ją do swojego hobby pirotechnicznego. Widzę, że znajomość zagadnień smart home sprowadziła Cię do użycia pewnych pomysłów przy odpalaniu fajerwerków. Z tego co wiem, w systemie SH do sterowania domem używa się częściej aplikacji komórkowych niż takich pilotów jak do telewizora, czy jakie są używane w chińskich systemach do odpalania.

Cel pokazu szczytny i jeśli zorganizowałeś zbiórkę po bezpośrednich znajomych, to ciesząc się zaufaniem, udało się zebrać trochę funduszy. Ktoś z naszego forum robił już podobną zbiórkę, ale z nim to był już oddzielny temat, bo nie udokumentował projektu.

Wyrzutni do pokazu masz bardzo dużo, jakoś nie umiem sobie ich sportretować na jednym obrazku w wyobraźni. Myślę, że pomocna byłaby fota całości materiałów jakie zamierzasz odpalić, to wtedy ludziom łatwiej byłoby coś doradzić w kwestii kolejności odpalania i timingu, bo wiedzieliby mniej więcej z jakiego rodzaju kalibrem i ilością strzałów mają do czynienia na podstawie rozmiaru poszczególnych wyrobów.

Cyknę fotkę całości rozłożonej na płytach wedle schematu, co do pilota zrobione jest to następująco :   pilot radiowy ( 12 kanałów ten taki chiński ) został rozebrany a w jego płytkę pod guziki zostały wlutowane elementy wykonawcze, które po ułożeniu w programie z dokładnością do 1s odpalają się wiec mamy finalny efekt jak by człowiek fizycznie wcisną guzik na pilocie ^^

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minutes ago, mantis said:

Co to za program? Nie wygląda na Audacity : )

Programik do synchronizacji pokazu pod złącza modułu wykonawczego , przerobiona wersja systemu Cobra Fire Navi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, Moloch said:

Całkiem fajnie to wygląda.

Pokaż zdjęcia mechanicznych elementów jak to wygląda :)

Nie ma problemu , baza jest klon słynnego DB04r ( na zdjęciu 2 moduły , posiadam 4 ) przerobiłem je delikatnie żeby zamiast baterii był akumulator. 

Następnie rozbieramy pilot z zestawu odnotowujemy radio i switche a do ich pinów mocujemy wyprowadzenia modułu sterowania. Radio wpinamy w wzmocnienie na płytce logicznej i wsio co chodzi o zabawę z pilotem. Wszystko stawiamy na sprzęcie z mikro kontrolerem ESP8285, dajemy mu zasilanie akumulatorowe i parkujemy z telefonem po bluetooth lub GSM.

 

Co nam daje ta modyfikacja :

- zmienia manualny system odpalania w automatyczny wraz z scenami.

- sterowanie z aplikacji 

- wydłuża zasięg ( Piro + zapalnik -> do 4m przewodu + zasięg radia 100-150m do kontrolera + zasięg bluetooth od kontrolera do telefonu 200-250m

rsz_pxl_20221123_144054152mp.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dlaczego nie chcesz zastosować tradycyjnych zapalników, tylko te na klipsy ? Wtedy byś miał w idealnym czasie wystrzelone pociski zgodnie z timerami w tym programie. Podejrzewam, że lonty w wyrzutniach każdego importera się spalają w trochę różnym czasie. W dodatku, jeśli lont wystaje z wyrzutni na 5cm, to drugie tyle może być pod etykietą zanim dotrze do liftu. Chyba, że wymieniasz te lonty na swoje ?

Co do samego pokazu to nie zapomnij wziąć ze sobą dwa 5L baniaki wody, by po jakimś tam czasie zalać tlące się wyrzutnie :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minute ago, CHRYSTIANO0o said:

Dlaczego nie chcesz zastosować tradycyjnych zapalników, tylko te na klipsy ? Wtedy byś miał w idealnym czasie wystrzelone pociski zgodnie z timerami w tym programie. Podejrzewam, że lonty w wyrzutniach każdego importera się spalają w trochę różnym czasie. W dodatku, jeśli lont wystaje z wyrzutni na 5cm, to drugie tyle może być pod etykietą zanim dotrze do liftu. Chyba, że wymieniasz te lonty na swoje ?

Co do samego pokazu to nie zapomnij wziąć ze sobą dwa 5L baniaki wody, by po jakimś tam czasie zalać tlące się wyrzutnie :) 

Niestety nie czuje się na tyle mocny by montować samemu w wyrzutniach spłonki jakoś boje się że coś spartole :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Papa striX napisał(a):

Niestety nie czuje się na tyle mocny by montować samemu w wyrzutniach spłonki jakoś boje się że coś spartole :)

Jedynie co tam się może nie udać, to że zapalnik nie wypali, ale ponoć da się każdy sprawdzić multimetrem czy jest sprawny. Co do lontów to najlepiej je przecinaj nożykiem, nie nożyczkami. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minute ago, CHRYSTIANO0o said:

Jedynie co tam się może nie udać, to że zapalnik nie wypali, ale ponoć da się każdy sprawdzić multimetrem czy jest sprawny. Co do lontów to najlepiej je przecinaj nożykiem, nie nożyczkami. :)

Chyba kupię sobie jakieś tanie kostki i spróbuje co i jak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Papa striX napisał(a):

Chyba kupię sobie jakieś tanie kostki i spróbuje co i jak

Ewentualnie takim sposobem, ale ja go nie testowałem :) Niestety nie uzasadnił, dlaczego jego zdaniem montaż zapalnika w wyrzutni nie jest zbyt bezpieczny...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minutes ago, CHRYSTIANO0o said:

Ewentualnie takim sposobem, ale ja go nie testowałem :) Niestety nie uzasadnił, dlaczego jego zdaniem montaż zapalnika w wyrzutni nie jest zbyt bezpieczny...

 

Dzięki kolego , ale jeśli już montować na lont to talony są o wiele bardziej niezawodne do odpalenia lontu niż spłonka testowałem już to. Ale idąc za Twoją namową spróbuję montażu bezpośrednio w rurkę na jakiejś małej kostce , jedyne co mnie w tym sposobie niepokoi to jaka jest realna szansa że robiąc powoli otwór czy to śrubokrętem czy iglica dojdzie do samo zapłonu prochu bo wiadomo na spłonkę i jej kapturek robimy otwór aż do mieszanki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Papa striX napisał:

jedyne co mnie w tym sposobie niepokoi to jaka jest realna szansa że robiąc powoli otwór czy to śrubokrętem czy iglica dojdzie do samo zapłonu prochu bo wiadomo na spłonkę i jej kapturek robimy otwór aż do mieszanki.

Chociaż nie znam przypadku, aby kiedyś komuś tak się stało, to również mam pewne obawy i starałbym się nie bawić śrubokrętem.

Niewiele rzeczy pod amatorkę ma wbudowane elektryczne zapały, aby można było uniknąć wiercenia. Jedyne znane mi przypadki, to wyrzutnie dymne od Triplex oraz fontanny sceniczne w klasie T1.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze więc zacznijmy dodawać fotki bo do tego ten dział jest ;)

Na sam początek kostki mniejsze licząc od lewej :

- Funke AC20-7-5 Giant 5 ( 7s, kal.20 )

- Piromax PXB2018 Optic ( 9s, kal.20 )

- SuperPower B09-1801 Shark Atack ( 9s, kal.18 )

- Piromax PXB2010 Bloom( 9s, kal.20 )

- Tropic TB142 Comets ( 16s, kal.16 )

- Tropic TB143 Murmina ( 13s, kal.13 )

- Triplex TBX604 Magma ( 16s, kal.20 )

- Piromax PXB2007 Selen ( 9s, kal.20 )

 

PXL-20221202-074221420-MP.jpg

Edytowane przez Papa striX
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz wlatują kosteczki średniej wielkości ;) od lewej

- Funke AC20-16-6 Firlefanz ( 16s, kal.20 )

- Funke AC20-10-1 Acido ( 10s, kal.20 )

- Funke AC25-10-12 Magma ( 10s, kal.25 )

- Gaoo S20-1 Born To Rock ( 20s, kal.20 )

- Piromax PXB2118 Arrow ( 25s, kal.20 )

- SR Pyro CL4822A Poison ( 25s, kal.20 )

- MagicTime P7032 Uran ( 25s, kal.20 )

- Jorge SM2126 Microcosmos III ( 10s, kal.20 )

 

PXL-20221202-100554936-MP.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Następnie kostki dużego gabarytu od lewej :

- Piromax PXB3613 Fireball XXL ( 16s, kal.50 )

- Piromax PXB3301 Hard ( 9s, kal.50 )

- Piromax PXB2238 Star ( 25s, kal.25 )

- Funke ACM49-2 Ortega ( 49s, kal.20,25,30 )

- SuperPower B48-2001 Celebrate ( 48s, kal.20 )

PXL-20221202-105953719-MP.jpg

 

 

Dodatkowo do tego segmentu dołączą wyrzutnie które są w drodze :

- Triplex TXB074 Viserion ( 36s, kal.25 )

- PyroCO 983L Baron ( 66s, kal.25 )

- PyroCO 984L Red Sonia ( 80s, kal.25 )

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, CHRYSTIANO0o napisał(a):

Ewentualnie takim sposobem, ale ja go nie testowałem :) Niestety nie uzasadnił, dlaczego jego zdaniem montaż zapalnika w wyrzutni nie jest zbyt bezpieczny...

 

Bo według polskiego prawa to jest ingerencja w wyrzutnię, dlatego nie jest zbyt bezpieczny.
 

3 godziny temu, mantis napisał(a):

Chociaż nie znam przypadku, aby kiedyś komuś tak się stało, to również mam pewne obawy i starałbym się nie bawić śrubokrętem.

Niewiele rzeczy pod amatorkę ma wbudowane elektryczne zapały, aby można było uniknąć wiercenia. Jedyne znane mi przypadki, to wyrzutnie dymne od Triplex oraz fontanny sceniczne w klasie T1.

Nie trzeba nic wiercić przecież.

 

Tu jest najlepiej wytłumaczone jak wrzucić zapalnik do wyrzutni:

  

15 minut temu, Papa striX napisał(a):

Następnie kostki dużego gabarytu od lewej :

- Piromax PXB3613 Fireball XXL ( 16s, kal.50 )

- Piromax PXB3301 Hard ( 9s, kal.50 )

- Piromax PXB2238 Star ( 25s, kal.25 )

- Funke ACM49-2 Ortega ( 49s, kal.20,25,30 )

- SuperPower B48-2001 Celebrate ( 48s, kal.20 )

PXL-20221202-105953719-MP.jpg

 

 

Dodatkowo do tego segmentu dołączą wyrzutnie które są w drodze :

- Triplex TXB074 Viserion ( 36s, kal.25 )

- PyroCO 983L Baron ( 66s, kal.25 )

- PyroCO 984L Red Sonia ( 80s, kal.25 )

 

Ciekawi mnie czy trafiłeś wyrzutnię Star z dobrej partii czy ze złej partii. Na FB na grupach ludzie wrzucają nagrania wyrzutni Star która jest mega klapą...

 

Edytowane przez Moloch
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Moloch napisał(a):

Bo według polskiego prawa to jest ingerencja w wyrzutnię, dlatego nie jest zbyt bezpieczny.
 

Nie trzeba nic wiercić przecież.

 

Tu jest najlepiej wytłumaczone jak wrzucić zapalnik do wyrzutni:

 

 

Mantis miał na myśli słowo "wiercenie" jako po prostu zrobienie szerszego otworu niż ten, który był utworzony na lont, by wcisnąć tam zapalnik z osłonką co dokładnie pokazuje ten facet na filmiku :)  

 

Co do filmiku z PyroTech to mógł określić ten czyn "mało legalnym" wedle polskiego prawa niż "nie zbyt bezpiecznym" 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na sam koniec ale wcale nie najgorsze ;) segment kątowy + rzymskie ognie i kilka single shotów, od lewej :

- Piromax PXB2218 Magma ( 30s, kal.20 )

- SuperPower G012525F Fire Dragon ( 25s, kal.25 )

- Pyrotechnik PPB49200 PANTA ( 49s, kal.16 )

- SuperPower E5604 One Row Flash ( 13s, kal.30 )

- SuperPower E5618 One Row Rainbow ( 13s, kal.30 )

 

PXL-20221202-115509117-MP.jpg

 

Do sekcji kątowej dołączą jeszcze 2sztuki :

- SuperPower B25-20f RainBow ( 25s, kal.20 )

 

Single shoty i rzymskie ognie :

- Klasek SS30A Thunder XXL ( 4x1s, kal.30 )

- Tropic TB29 Color Balls ( 91s, kal.8 )

- Piromax PXO206 Pirox ( 99/1s, kal.8/21 )

 

PXL-20221202-120028948-MP.jpg

Edytowane przez Papa striX
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybym miał wybierać One Row od Super Powera to też bym się zdecydował na E5604, na filmie ten efekt długo się utrzymuje, dobry wybór :) 

Z kolei efekt z E5618 mam w swojej wyrzutni od SRpyro CLE4185 :D Ale ten od Super Powera widzę, że jest nieco bogatszy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minutes ago, CHRYSTIANO0o said:

Gdybym miał wybierać One Row od Super Powera to też bym się zdecydował na E5604, na filmie ten efekt długo się utrzymuje, dobry wybór :) 

Z kolei efekt z E5618 mam w swojej wyrzutni od SRpyro CLE4185 :D Ale ten od Super Powera widzę, że jest nieco bogatszy. 

Crazy biker ładny , ile Cię kosztował ? Ja e5618 wyrwałem za 69zł aż żal było nie kupić 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Papa striX napisał(a):

Crazy biker ładny , ile Cię kosztował ? Ja e5618 wyrwałem za 69zł aż żal było nie kupić 

Z tego co pamiętam to Super Power nie robił żadnych rabatów w BF itp. Jakim cudem wyrwałeś tego One Row`a w tak śmiesznych pieniądzach ?! 😮

Mnie biker kosztował 80zł, ale to była cena w po sylwestrowej wyprzedaży na pirohit. Wtedy jeszcze wyrwałem CLE4152 za 70 zł którego z pewnością znasz pod inną etykietą jako CLE4152BS Brocade Skyterror. Wystarczyło, że w kolejnym roku SRpyro zmieniło jej etykietę, nagrali recenzje u Machonego i ludzie się rzucają za prawie 2x większą kasę. Zabawne, że wyrzutnie, której nikt prawie nie tykał, nagle jest wykupiona ze wszystkich sklepów :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...