Skocz do zawartości
  • 0

Co dają do petard u nas w Europie ?


N0n4m3r

Pytanie

Witam,

Pytanie może nie do końca na to forum, ale pewnie ktoś tu też się zna. :) Od jakiegoś mniej lub bardziej długiego czasu interesuje się pirotechniką ogólnie, ale też od strony techniczneh, co tam się daje za mieszanki itd. I tak się ostatnio zastanawiam co dają do naszych petard, bo musi na pewno to być coś trwałego, w miarę mocnego nie to co czarny proch u Niemców, ale też coś stabilnego. Kiedyś gdzieś mi się o uszy i oczy obiło, że do naszych daje się Siarkę i Aluminum, ale jakoś pewności na 100% nie mam, a z czystej ciekawości chciałbym wiedzieć :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2

Co do Ad.2 wydaje mi się, że potrzebne jest małe sprostowanie. 

Mieszanki masowo wysypują się z chińskich petard i tego niestety nie jesteśmy w stanie uniknąć. Dlatego uważam, że jeśli ktoś choć trochę interesuje się fajerwerkami to posiadanie podstawowej wiedzy w tym temacie jest bardzo ważną sprawą chociażby z punktu widzenia własnego bezpieczeństwa jak i osób, które się znajdują w otoczeniu.
Krótko mówiąc trzeba mieć świadomość tego co za syf wysypuje się z opakowań, jakie zagrożenia niesie za sobą kontakt z nim i jak się tych zagrożeń wystrzegać. 

"Tak, we wszystkich petardach jest proch czarny + często dodaje się metal lub tlenek metalu dla zwiększenia mocy." - Większość petard na fotobłysku, które są dostępne w sprzedaży czarnego prochu nie posiadają nawet w loncie.

Petardy dostępne na rynku dzielą się na czarnoprochowe i te na fotobłysku. Fotobłysk nie jest żadnym "tlenkiem srebra" tylko mieszaniną utleniacza (nadchloranu lub azotanu) i metalu (aluminium lub stopu aluminiowo-magnezowego). Najczęściej właśnie w petardach chińskich trzecim składnikiem jest wspomniana siarka. Wrażliwy na ładunki elektrostatyczne, a ze względu na obecność siarki - szczególnie wrażliwy na bodźce mechaniczne.
W ramach eksperymentu polecam wziąć odrobinę prochu z wadliwej paczki i pouderzać w to młotkiem. 

Flash banger
"A non-metallic case containing metal-based pyrotechnic composition [...] Flash bangers may contain two types of
flash composition, either a nitrate/metal- or a perchlorate/metal-composition."

Liczę na to, że po przeczytaniu coniektórzy w ramach dbania o bezpieczeństwo wyczyszczą z prochu karton lub reklamówkę wypełnioną kilogramami luźno walających się petard.
Zawiało z mojej strony trochę mądraliństwem i nudą... Dosyć pierdzielenia :D  Sorki mantisie. Mam nadzieję, że czytając mój post nie poczułeś się urażony ;) 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Siarka jest już składnikiem prochu czarnego, który odpowiada za wybuch, iskry i za wzlot fajerwerku. Proch czarny jest podstawową mieszanką w prawie wszystkich rodzajach fajerwerków.

Aluminium owszem dodaje się czasem do petard w postaci pyłku, aby uczynić je mocniejszymi. Podobnie jak FB (fotobłysk = tlenek srebra) oraz ostatnio modny tytan (nie jestem pewien czy chodzi tu o czysty tytan, czy o jakiś tlenek tytanu).

Jednak to nie dodatki poszczególnych mieszanin decydują o tym, że piro w Polsce jest mocniejsze. W grę wchodzą przepisy prawne, maksymalne dopuszczalne normy wagowe dla mieszanin pirotechnicznych jakie mogą być w fajerwerkach. Te są u nas bardziej liberalne niż w Niemczech, przez co do Polski można sprowadzać pirotechnikę o trochę mocniejszych parametrach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
12 minutes ago, mantis said:

Siarka jest już składnikiem prochu czarnego, który odpowiada za wybuch, iskry i za wzlot fajerwerku. Proch czarny jest podstawową mieszanką w prawie wszystkich rodzajach fajerwerków.

Aluminium owszem dodaje się czasem do petard w postaci pyłku, aby uczynić je mocniejszymi. Podobnie jak FB (fotobłysk = tlenek srebra) oraz ostatnio modny tytan (nie jestem pewien czy chodzi tu o czysty tytan, czy jakiś tlenek tytanu).

Jednak to nie dodatki poszczególnych mieszanin decydują o tym, że piro w Polsce jest mocniejsze. W grę wchodzą przepisy prawne, dopuszczalne maksymalne normy wagowe dla mieszanin pirotechnicznych jakie mogą być w fajerwerkach. Te są u nas bardziej liberalne niż w Niemczech, przez co można do Polski sprowadzać pirotechnikę o trochę mocniejszych parametrach.

 

1. Jeżeli chodzi o siarkę to ja wiem dobrze do czego się ją stosuje (np. Proch czarny) i tym bardziej wiem za co to odpowiada. :) 

2. Z tego co rozumiem to do petard dają proch czarny i jakiś tlenek metalu dla zwiększenia mocy? Możesz mnie poprawić bo dziwnie coś ten kawałek Ci wyszedł i chyba średnio pojmuję, a jakoś nie wydaje mi się żeby w petardach był proch czarny ( chyba że w niemczech to i owszem)

3. Przepisy (przynajmniej te Unijne), dokładniej ta sławna ustawa co to tak o niej ostatnio głośno, że CE itd. reguluje natężenie hałasu na danych odległościach dla danej kategorii F2 i F3. Przynajmniej tyle w tej ustawie widziałem.

Edytowane przez N0n4m3r
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
10 minut temu, N0n4m3r napisał:

1. Jeżeli chodzi o siarkę to ja wiem dobrze do czego się ją stosuje (np. Proch czarny) i tym bardziej wiem za co to odpowiada. :) 

2. Z tego co rozumiem to do petard dają proch czarny i jakiś tlenek metalu dla zwiększenia mocy? Możesz mnie poprawić bo dziwnie coś ten kawałek Ci wyszedł i chyba średnio pojmuję, bo jakoś nie wydaje mi się żeby w petardach był proch czarny ( chyba że w niemczech to i owszem)

3. Przepisy (przynajmniej te Unijne), dokładniej ta sławna ustawa co to tak o niej ostatnio głośno, że CE itd. reguluje natężenie hałasu na danych odległościach dla danej kategorii F2 i F3. Przynajmniej tyle w tej ustawie widziałem.

AD.1. Git.

AD.2. Tak, we wszystkich petardach jest proch czarny + często dodaje się metal lub tlenek metalu dla zwiększenia mocy.

AD.3. Tak, w całej Unii Europejskiej fajerwerki muszą mieć zgodność z certyfikatem bezpieczeństwa CE. Oprócz tego mamy własne polskie wewnętrzne przepisy określające maksymalną ilość mieszanki pirotechnicznej w przeliczeniu na jeden artykuł (te przepisy zostały dopasowane tak, aby mieścić się w CE).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

2. Szczerze mówiąc nie wiedziałem, ale i tak mamy na polskim rynku parę w miarę mocnych więc nie przeszkadza mi to zbytnio :)

3. Szukałem ostatnio ale znalazłem tylko ustawę z unii, ale tych wewnętrznych jakoś nie mogłem się doszukać.

4. Dziękuję za odpowiedzi :D

Edytowane przez N0n4m3r
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
49 minut temu, N0n4m3r napisał:

3. Szukałem ostatnio ale znalazłem tylko ustawę z unii, ale tych wewnętrznych jakoś nie mogłem się doszukać.

https://www.prawo.pl/akty/dz-u-2016-818,18315119.html

Kiedyś była fajna tabelka ile jakiej mieszaniny na jaki wyrób. Jak znajdę, albo jak ktoś ma pod ręką, to niech zapostuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Tak już latając oczami po wstępie coś mnie zastanawia

3) w przypadku wyrobów pirotechnicznych klas F4, T2 i P2 - wyrób jest zaprojektowany i przeznaczony do działania w sposób niedetonacyjny albo, jeżeli jest przeznaczony do działania w sposób detonacyjny, nie może, w formie, w jakiej został zaprojektowany i wytworzony, zainicjować wybuchu wtórnych materiałów wybuchowych.

Czy dumbumy 5g przypadkiem tego nie łamią? Czy może chodzi o coś innego.

Niby DumBumy to nie jest klasa ani F4, ani T2 czy P2, ale jak odpalisz jeden, a blisko będzie drugi to też wybuchnie. <-- to mam na myśli.

Edytowane przez N0n4m3r
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
28 minut temu, N0n4m3r napisał:

Tak już latając oczami po wstępie coś mnie zastanawia

3) w przypadku wyrobów pirotechnicznych klas F4, T2 i P2 - wyrób jest zaprojektowany i przeznaczony do działania w sposób niedetonacyjny albo, jeżeli jest przeznaczony do działania w sposób detonacyjny, nie może, w formie, w jakiej został zaprojektowany i wytworzony, zainicjować wybuchu wtórnych materiałów wybuchowych.

Czy dumbumy 5g przypadkiem tego nie łamią? Czy może chodzi o coś innego.

Tu chyba chodzi o coś innego, nawet jeśli pewne fakty by się zgadzały. Prawdopodobnie chodzi o budowę korpusu petard przy ich jednocześnie dużej mocy, dlatego jedna odpalona petarda położona obok drugiej, potrafi wysadzić również tę drugą nieodpaloną.

 

Cytat

(ENG) Secondary explosives are substances, that are not sensitive to shock/friction and requires initiating blast to explode.

(PL) Wtórne materiały wybuchowe to substancje, które nie są wrażliwe na wstrząsy/tarcie i wymagają wybuchu inicjującego wybuch

Żródło: https://chemistry.stackovernet.com/pl/q/793

Cytat

Materiały wybuchowe dzieli się z grubsza na materiały wybuchowe pierwotne i materiały wybucho-we wtórne. Materiały wybuchowe pierwotne charakteryzują się tym, że mogą dawać pełną detonację bez ogrzewania, gdy znajdują się w małych ilościach w wolnym stanie, to jest gdy nie są zamknięte. Natomiast materiały wybuchowe wtórne wymagają dla wywołania detonacji zamknięcia i większych ilości albo silnego uderzenia mechanicznego. Ze względów bezpieczeństwa często unika się stosowania pierwotnych mate-riałów wybuchowych i niniejszy wynalazek dotyczy tylko spłonek, które są wolne od pierwotnych materia-łów wybuchowych. (...) Tak jest zwłaszcza w przy-padku spłonek, które stosuje się do detonacji innych materiałów wybuchowych, ponieważ spłonki za-wierają na ogół tylko małą ilość wtórnego materiału wybuchowego, który powinien zatem wybuchać z największą możliwą szybkością w celu uzyskania maksymalnego efektu wybuchowego.

Żródło: https://mojepanstwo.pl/dane/patenty/208246,sposob-zapalania-sprasowanego-ladunku-udarowego-w-splonce-element-inicjujacy-do-stosowania-w-splonce-oraz-splonka

Cytat

Chemiczne organiczne substancje wybuchowe są klasyfikowane jako „wtórne materiały wybuchowe” (...) i stanowią składniki aktywne szeroko stosowane w produktach energetycznych takich jak dynamit czy bezdymne proszki. 

Źródło: https://ippc.mos.gov.pl/ippc/custom/BREF_OFC po weryfikacji_na strone.pdf

Cytat

 wtórne materiały wybuchowe, które są mniej wrażliwe na wpływy zewnętrzne w stosunku do pierwotnych materiałów wybuchowych. W swoim składzie chemicznym zawierają azotany i ich związki, mają silny efekt wybuchowy. Do ich wybuchu należy użyć niewielkiej ilości substancji inicjujących.

Źródło: https://pl.sodiummedia.com/4336199-blasting-agents-description-characteristics-application

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
13 godzin temu, Kamil™ napisał:

Zawiało z mojej strony trochę mądraliństwem i nudą... Dosyć pierdzielenia :D  Sorki mantisie. Mam nadzieję, że czytając mój post nie poczułeś się urażony ;) 

Nie czuję się urażony, a nawet dziękuję za jakościowy artykuł. Zdarza się coś przespać kiedy dokonuje się postęp na świecie.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...