Skocz do zawartości

Pirotechnika na imprezach sportowych


Orion

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Jak wiadomo bardzo często podczas imprez sportowych używana jest pirotechnika. Chodzi mi o używanie ich przez kibiców. Oczywiście polskie prawo zaostrzyło jakiś czas temu przepisy i odpalanie wiąże się z dużymi konsekwencjami. 

Zasatanawia mnie jakie macie zdanie o tym. Czy to może szkodzi branży, czy też pomaga? Czy promuje pirotechnikę czy daje głos przeciw?

Ostatnio można znaleźć dwa konkretne, jak na realia stadionowe, pokazy pirotechniczne.

Pierwszy film jest zrobiony od tyłu, bo początek dali pod koniec filmu :)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam miałem założyć podobny temat :D. Sam jestem kibicem, osobą, która interesuje się zarówno piłką nożną jak orientuje się w ruchu kibicowskim. Sam niejednokrotnie byłem w 'centrum wydarzeń', nie  jako ktoś kto odpala piro, ale brałem udział w oprawach poprzez chociażby machaniem flagą, gdzie obok było odpalane. Od środa może i fajnego wizualnego efektu nie ma, ale jest niepowtarzalna atmosfera. Co do Twojego pytania to wydaje mi się, że pirotechnika na stadionach raczej nie kreuje opinii ludzi na jej temat. Z resztą, 90% piro na meczach to race, stroboskopy i świece dymne a ludzie nie orientujący się w temacie poprzez pirotechnikę rozumieją głównie wyrzutnie, rakiety i petardy:P (już pomijając fakt, że większość ''ekspertów" i przeciwników używania pirotechniki czy to w sylwestra czy to na stadionie na wszystko mówi ''petarda'' :D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodziło mi o takich postronnych ludzi, bo im akurat to się podoba :) bardziej o takie wyżej postawione osoby, które mogą cos namieszać. 

Teraz wszędzie jest nagonka w mediach na pirotechnikę. Oby nie było tak jak n stadionach, że w Sylwestra trzeba będzie odpalać w kombinezonie żeby nie zostać ukaranym :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mediach to w ogóle jest nagonka na pirotechnikę jak i na kibiców :P. A co do tego odpalania w sylwka w kombinezonie to małymi kroczkami to idzie w tym kierunku. Wiesz, jeszcze parę lat temu jak się dobrze orientuję to nie było tego prawa zakazującego strzelania w inny dzień niż 31.12 i 01.01 (chociaż nie jestem pewien). Tak samo ze sprzedażą pirotechniki w marketach, jak pewnie pamiętasz kiedyś to było na półce od początku grudnia chyba i leżało koło kiełbasy w biedronce:P. A teraz wyznaczone stanowisko, a sprzedaż najczęściej zaczyna się po świętach czyli 27 grudnia. Tak samo kto mniej więcej 5 lat temu wyobrażał sobie, że w jego mieście tak nagle nie będzie pokazów na sylwestra? To samo z WOŚP'em z resztą. Nie zdziwię się jak kolejnym krokiem będzie jakieś konkretne ograniczenie dostępności fajerwerków lub nawet wycofanie ich z marketów i tak powoli do coraz większego ograniczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie do tego zmierzam. Wprowadzają masę ograniczeń, które są co jakiś czas bardziej zaostrzane. W Polsce media tak bardzo przykładają wagę i czerpią wzorce z zachodu, stawiając go za przykład. Tylko, że przykładowo pirotechnika w Niemczech wraca z przytupem na stadiony :). 

W Polsce wycofują się z pokazów noworocznych, a i tak będą się podniecać jak to inne kraje przywitały hucznie nowy rok. Takie to różne standardy oceny posiadają. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

We Francji też piro na stadionach coraz częściej się pojawia, ogólnie jak ktoś jest w temacie to wie, że za granicą prawie wszędzie wygląda to podobnie wbrew temu co niektórzy próbują udowodnić.

A co do tego ograniczenia fajerwerków to może nie będzie aż tak źle bo w sumie teraz pirotechnika żeby wejść na rynek musi mieć więcej certyfikatów. Za tym, by jej tak nie ograniczać przemawia to, że jest coraz mniej jakichś wypadków w trakcie sylwestra, a jak już są to z reguły niegroźne i na własne życzenie, jak ktoś ostro już porobiony zaczyna odpalać :P. Z resztą jakby dajmy na to jakiś nastolatek nie mógł by sobie ogarnąć jakichś petard w sklepie to zacząłby z kolegami jakieś samoróbki po piwnicach robić a to mogłoby się o wiele gorzej skończyć.Po za tym to jest też niezły biznes przecież. Piro coraz droższe a ci, którzy strzelali pewnie dalej to robią.

A wracając jeszcze do pirotechniki na stadionach to tragiczne jest to, że za odpalenie racy na stadionie ( w bezpieczny sposób, nie rzucając jej na murawę) można iść do aresztu albo dostać naprawdę nieadekwatną karę w stosunku do tego wykroczenia. Prawda jest taka, że w naszej pięknej lidze niejednokrotnie ciekawiej jest na trybunach niż na samym boisku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś jest to w stanie wytłumaczyć. Rozumiem, że piro na stadionach jest teraz ograniczone, ale kibice i tak go używają. Czego dotyczą te ograniczenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, mantis napisał:

Czy ktoś jest to w stanie wytłumaczyć. Rozumiem, że piro na stadionach jest teraz ograniczone, ale kibice i tak go używają. Jeśli piro na stadionach jest ograniczone, to czego dotyczą te ograniczenia?

Pirotechnika na stadionach jest całkowicie zakazana. Boniek kiedyś tam bajerował, że zrobi coś by była legalna, wówczas by były jakieś ograniczenia, odpowiednie osoby odpalające odpowiednią pirotechnikę. Gdzieś w Skandynawii chyba nawet coś takiego przeszło, były takie dziwne race, które były mega słabe przypominały raczej te standardowe flary z Triplexa i dawały mniej dymu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, mantis napisał:

Czy ktoś jest to w stanie wytłumaczyć. Rozumiem, że piro na stadionach jest teraz ograniczone, ale kibice i tak go używają. Czego dotyczą te ograniczenia?

Ogólnie to wynika z ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych. Za wnoszenie lub posiadanie wyrobów pirotechnicznych grozi grzywna lub pozbawienie wolności nawet do 5 lat plus do tego minimum dwa lata zakazu wstępu. 

Jest zabronione, a było od dawien dawna elementem, który gościł na stadionach. Z czasem zaczęto zaostrzać przepisy i potrafią wykorzystywać je tak ostro, że skazują ludzi za odpalenie pirotechniki w trakcie przemarszu na mecz, czy zbiórkach. 

Kolega wspomniał o Skandynawii i chyba myślę, że chodziło mu o model duński. Myślę że w Polsce by się nie sprawdził.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...