Skocz do zawartości

Poradnik: Jak połączyć lonty? Visco; Quickmatch


Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

W końcu się zebrałem i zrobiłem filmik ukazujący techniki łączenia lontów. Problem ten pojawiał się wiele razy na SB czy w tematach, jednak nikt jeszcze nie zrobił filmu. Nie jest to jakiś super hiper wykonany film ale zawsze jakiś.

Jeśli macie pytania to zapraszam...


http://www.youtube.com/watch?v=-dwXRioA-xA

Edytowane przez mantis
Przenoszę do działu "Pomoc"
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobry film który może bardzo pomóc nowym użytkownikom forum którzy jeszcze nie wiedzą zbyt dużo o pirotechnice
(ps. miło było posłuchać Tiesto - Athena :D )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

QM nie tnie się nożyczkami ;) Fajnie, że powstał taki film. Na pewno będzie pomocny, szczególnie osobom, które pierwszy raz w życiu będą przygotowywały swój pokaz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


QM nie tnie się nożyczkami ;) Fajnie, że powstał taki film. Na pewno będzie pomocny, szczególnie osobom, które pierwszy raz w życiu będą przygotowywały swój pokaz.

A to dlaczego?
Na kanale displayfireworks1 oglądałem kiedyś filmik przedstawiający qm w "ekstremalnych" warunkach.
Został tłuczony młotkiem i cięty właśnie nożyczkami.Oczywiście nic się nie stało,a więc jest to bezpieczna metoda ;)

EDIT:


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


A to dlaczego?
Na kanale displayfireworks1 oglądałem kiedyś filmik przedstawiający qm w "ekstremalnych" warunkach.
Został tłuczony młotkiem i cięty właśnie nożyczkami.Oczywiście nic się nie stało,a więc jest to bezpieczna metoda ;)
(jak znajdę to umieszczę filmik)

Ktoś kiedyś dał mi radę, żeby tego nie robić. Jak już to nożem. Między ostrzami nożyczek może powstać iskra, a tego bym nie chciał gdy np. trzymany qm kończył by się bombką...
To jest tak, że tysiąc razy utniesz i nic się nie stanie. Utniesz 1001. raz i będzie bum.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry poradnik dla początkujących.Nie wiedziałem,że qm lepiej nie ciąć nożyczkami,sam tak robiłem,a strach myśleć co by było gdyby doszło do samozapłonu z bombką na końcu :O

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, słuszna uwaga Paula, nie powinno się go ciąć nożyczkami jeżeli już to są specjalne nożyczki które nie gromadzą ładunku elektrostatycznego ale ich cena jest...


Najlepszym wyjściem jest nóż taki jak na filmie używałem lub skalpel (bo są ostre :D)



Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja rada, która uchroni niektórych od popsutego pokazu. Jeżeli lont jest nadłamany, to można wysypać troszkę prochu właśnie w to miejsce przerwania i zakleić taśmą papierową i wtedy na pewno lont nam nie zgaśnie w trakcie pokazu,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

firek, świetny film, mi będzie bardzo pomocny, pokaz robię w tym roku, ten film mi bardzo pomoże. Żeby Ci tylko do głowy nie przyszło usunięcie go :P
pzdr CraV B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakubie
Wielkie brawa za chęci oraz profesjonalne podejście do tematu.
Film na pewno pomoże wszystkim którzy interesują się pirotechniką.
U mnie za ten materiał masz OGROMNEGO PLUSA !

Pozdrawiam Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


A to dlaczego?
Na kanale displayfireworks1 oglądałem kiedyś filmik przedstawiający qm w "ekstremalnych" warunkach.
Został tłuczony młotkiem i cięty właśnie nożyczkami.Oczywiście nic się nie stało,a więc jest to bezpieczna metoda ;)

EDIT:



a myślisz że wszystkie(z jednym wyjątkiem) wypadki w Polsce które były powiązane z pirotechniką pokazową to z jakiego powodu??
Cięcie lontu(zwykły, qm) nożyczkami lub szczypcami do drutu, ze szpuli w pomieszczeniu.
Tylko i wyłącznie nożyk lub specjalne szczypce(specjalny stop metalu - nie iskrzący) jedna sztuka ponad 300zł
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi jedynie o iskrzenie, ale też o działania na materiał dużą siłą skupioną na małym obszarze. Zróbcie eksperyment z goglami na głowie - walnijcie z całej siły młotkiem w malutki kawałek visco - albo lepiej tego nie róbcie, tylko uwierzcie na słowo, że by wybuchł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


a myślisz że wszystkie(z jednym wyjątkiem) wypadki w Polsce które były powiązane z pirotechniką pokazową to z jakiego powodu??
Cięcie lontu(zwykły, qm) nożyczkami lub szczypcami do drutu, ze szpuli w pomieszczeniu.
Tylko i wyłącznie nożyk lub specjalne szczypce(specjalny stop metalu - nie iskrzący) jedna sztuka ponad 300zł

Właściwie w tym roku jak chciałem połączyc 3x2" to miałem przeciąc qm nożyczkami,ale bałem się i tego nie zrobiłem,a było to też spowodowane tym,że przygotowywałem pokaz na ostatnią chwilę i ostatecznie bombki połączyłem lontem,a jak zobaczyłem filmik z kanału displayfireworks to myślałem,że można jednak używac nożyczek,ale nie wiedziałem że były to specjalne nożyce...
W takim razie bardzo dobrze,że powstał taki filmik,dzięki czemu moja jak i innych wiedza została poszerzona o nowe bardzo ważne informacje.
A propos.
Przed sylwestrem ktoś wpadł na pomysł zrobienia tematu z najważniejszymi informacjami dotyczącymi bezpieczeństwa jakie trzeba zachowac podczas łączenia,odpalania i jakoś ucichło. Może jednak dobrze byłoby ten pomysł wdrożyc?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ok, skoro nożyczki odrzucamy całkowicie (Z czym się oczywiście zgadzam) to w takim razie nasuwa się pytanie jakich nożyków używać.Do tej pory używałem zwykłych nożów do tapet, jednak gdyby zacząć dalej rozmyślać to można dojść do wniosku, że nacisk nożyka także może wywołać zapłon.Kiedyś oglądałem film w którym pewien Pan skręcał dwie śruby, między którymi był PCZ aż w końcu nastąpił zapłon.Można tutaj powiedzieć także o iskrze powstałej w skutek tarcia dwóch metali ale dochodzi też teoria nacisku na proch.Czy mocny nacisk nożyka na proch także mogło by być powodem zapłonu? Czekam na opinie innych na ten temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.wutech.eu/grupa/narzedzia_nieiskrzace_szczypce_boczne_nieiskrzace-256.html


Jeżeli chodzi o nożyczki to teoretycznie jest szansa, bo są 2 ostrza a pomiędzy nimi tarcie, dlatego mimo wszystko uważam że najlepszym od tego celu jest nożyk do papieru albo skalpel. Są ostre i mają bardzo cienkie ostrza które nie stawiają takiego dużego nacisku. Oczywiście można zarzucać że może coś zaiskrzyć ale nie popadajmy w skrajności w skrajność. Jeżeli jednak ktoś jest skrajnie zdesperowany może zalać wodą malutki kawałeczek QM i po wsiąknięciu w niego wody przeciąć bez obawy o iskrzenie czy tarcie. Jest to metoda dla skrajnych desperatów i zapewne tak potraktowany QM nie będzie już tak niezawodny jak był przed tą operacją ale jeśli ktoś ma osiwieć z nerwów przy przecinaniu tego lontu to musi poważnie się zastanowić nad tą możliwością. Oczywiście trzeba odczekać około 48h żeby to wyschło :blush:

Prawda w moim przypadku wygląda tak że tnę tym co mam pod ręką najczęściej nożykiem do papieru (co nie wynika z filmu bo by to dłużej trwało a film i tak jest długi)


Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, jaką dyskusję wywołałem ;) Najlepsze fira jest to, że w pierwszym momencie sięgasz po nożyk, a później bierzesz nożyczki i tniesz :] Nożyk jest do tego celu najlepszy.

Zawód czy amatorska 'zabawa' z materiałami wybuchowymi jest niebezpieczna. Jest tak właśnie dlatego, że istnieje moc czynników, które mogą spowodować zapłon, wybuch, wypadek. Profesjonaliści znają szereg zasad, których dla własnego bezpieczeństwa przestrzegają. Jedną z nich jest cięcie lontów (w szczególności qm) nożykiem. Większość z nas nie zna nawet połowy tych zasad, co jest argumentem za tym, żeby materiały WP nie trafiały w niepowołane ręce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetny temat, gdzie każdy może się dowiedzieć czegoś nowego. Gratuluje wkładu pracy i jednocześnie apeluje by temat stał się podwieszony i wciaż widoczny dla userów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 miesiące temu...
  • 1 rok później...

Taka prośba do ludzi robiących pokazy ,,fachowo":
Czy moglibyście pokazać jeszcze jak łączyć zapały, QM z opóźniaczami (zarówno Pyroclock jak i chinskimi papierowymi), oraz jak ustrzec się zgaśnięcia pyroclocka...:]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Baaardzo dzekuje za ten temat gdyby nie on niemoglbym zrobic pokazu ... Teraz wiem co i jak mam nadzieje ze pokaz wyjdzie bez problemu. Aha i jeszcze jedna prosba czy moglbys udostepnic ten film na telefony ?? Bo sporo siedze w mojej pracowni gdzie lacze lonty i tak dalej a jak czegos nie pamientam to musze leciec na drugie pietro a tak w telefonie se oblukam z gory bardzo dziekuje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...