Skocz do zawartości
  • 0

Termit legalność?


norbert

Pytanie

Temat może nie dotyczy ściśle fajerwerków, no ale myślę, że jest pochodny. Jak to jest z odpalaniem termitu w Polsce? Legalne czy nielegalne? Póki co znalazłem tylko taką informacje:

"KK Art. 171.
§ 1. Kto, bez wymaganego zezwolenia lub wbrew jego warunkom, wyrabia, przetwarza, gromadzi, posiada, posługuje się lub handluje substancją lub przyrządem wybuchowym, materiałem radioaktywnym, urządzeniem emitującym promienie jonizujące lub innym przedmiotem lub substancją, która może sprowadzić niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia wielu osób albo mienia w wielkich rozmiarach, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. "

Wg tego 100-300g odpalone daleko od ludzi i zabudowań w celu nagrania na popularnonaukowy kanał na YT z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa będzie w porządku? Jakie jeszcze przepisy mogą regulować tę kwestię?
Muszę mieć pewność, że to legalne. Jestem w stanie nawet zapłacić za rzetelne sprawdzenie tej informacji, szczególnie w kontekście państw sąsiadujących np Czechy? Gdyż na potrzeby nagrania jestem w stanie wyjechać, ale muszę mieć pewność, że wszystko odbędzie sie legalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Znawcą nie jestem a na tym forum takowych nie brakuję ale że nikt nic nie piszę to zapodam swoją mało wartościową opinię. Odpalenie a tym bardziej wytworzenie (co przecież musiałbyś zrobić) tego materiału zapalającego, pomimo niewielkiej trudności, jest nielegalne, termit to materiał wybuchowy a nie fajerwerki mimo wszystko. Ale, ALE można to obejść, znajdź po prostu osobę z papierami pod której nadzorem to wszystko zrobisz i będzie chyba okej, tylko teoretyzuje i może to nie być prawdą ale to chyba naprostsze rozwiązanie i lepsze niż wyjazd za granicę gdzie to też jest raczej niepewne. Zapodaj link do kanału jeśli chcesz bo chyba jest mega ciekawy jak takie rzeczy robisz i jesteś gotowy dla niego na poświęcenia hehe :) Poczekaj jeszcze lepiej, na odpowiedź bardziej rozeznanych w temacie.

Pozdrawiam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Pracuję dopiero nad pierwszym odcinkiem, co do pomysłu znalezienia kogoś do nadzoru to faktycznie niegłupia myśl, aczkolwiek wolałbym zrobić wszystko "na własną rękę". Co do wyjazdu za granice to myślałem głównie o Czechach, mają tam dużo bardziej liberalne prawo np do broni i kilku innych kwestii wiec może i "kilka" gram termitu też byłoby legalne? A skłaniałbym sie ku wyjazdowi gdyż w Polsce posiadam pozwolenie na broń i najmniejszy "zatarg" z prawem oznaczałby jego utratę czego bardzo chce uniknąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

No to tak,

1) termit jako materiał wybuchowy lub niebezpieczny reguluje ustawa o "Materiałach niebezpiecznych" podmiot odpowiedzialny MSWiA

W ustawie tej masz napisane że posiadanie, nawet znikomych ilości substancji niebezpiecznych tj. materiały radiacyjne, pirotechniczne klasyfikowane jako ADR 1.0/ 1.1 /1.2 /1.3 jednak na to reguły nie ma bo w wolnej sprzedaży są nawet 1.1, jednak wracając do tematu pirotechniczne, substancje chemiczne zagrażające życiu lub zdrowiu, broń palna etc.

2) napisałeś 6 miesiecy do 8 lat, tutaj jest błąd bo kary te wynoszą od 6 miesięcy owszem ale do 12 lat. w skrócie za posiadanie pistoletu i ostrej amunicji mogą ciebie wsadzić na 12 lat jak sie ktoś mocno uprze i nie bedzie miał dobrego obrońcy. Co to piro są to najczęściej 2 lata w zawieszeniu max 3 mowie tutaj o bombach lub innych fajerwerkach ktore ktoś bez uprawnień otrzymał od kogoś kto posiada koncesje na obrót materiałami wybuchowymi na koncesję. Co do chemii, mieszanin pirotechnicznych to najczęściej wyroki są od 2 do 6 lat, bo takich przypadków było dużo i akurat takich osób policja się czepia, a jak będą chcieli to bardzo szybko ciebie znajdą, jeszcze tym bardziej jak zamierzasz coś publikować w internecie.

To jeśli chodzi o kary.

3)Przechodząc teraz do legalności w Polsce :

Spawacze oraz osoby pracujące z metalami, przykład Polskie stocznie. Teraz moge ci przedstawić podobną lukę prawną, chodzi tutaj o czarny proch, bo posiadając karte strzelecką, jesteś w stanie uzyskać go na tak zwany użytek własny do broni czaroprochowej w zwykłym sklepie albo może lepszym sklepie gdzie takie coś jest dostępne z bronią. Ilość jest ograniczona jeśli chodzi o jednorazowy zakup na okreslony czas. Myśle ze jakbys poszperał to z termitem znalazłbyś podobne luki. W skrócie jest nielegalny, ponieważ jest to niebezpieczna mieszanina pirotechniczna lub mógłbym nawet powiedzieć mieszanina chemiczna.

4) Inne kraje UE :

Zakazane również u naszych sąsiadów takich jak : Niemcy, Białoruś, Ukraina, Słowacja, Rosja ( nie mam pojęcia )

Teraz co do Czech, tam sytuacja wyglada inaczej, bo z nabyciem nie było by problemu, jednak ich prawo jest tak skonstruowane, że takie substancje jak bomby od 2'' do 12'', rzymskie ognie 2''+, wyrzutnie 2,5'', prochy fotobłyskowe, czarne, wszelkiego rodzaju mieszaniny, gwiazdki i wszystko inne co u nas jest nielegalne może kupić bez problemu po ukończeniu 21 lat. Prawo jest jednak następujące " Nie można odpalać mieszanin pirotechnicznych klasy poniżej 1.3G oraz wszystkich materiałów które są dostępne od 21 na rynku sprzedaży w duzych miastach i aglomeracjach oraz na terenach publicznych" Teraz wyjaśniając całą sytuacje możesz sobie pojechać bombe 6'' do Czech, ale nie możesz jej odpalić jeśli nie będzie to na Twoim terenie czytaj działka, ogródek itd, spełniającym odpowiednie warunki. Tak samo jest i z termitem. Tyle z mojej strony. Podsumowując lipa, w razie pytań - pytaj :)

 

edit. wspomniałeś o 100-300g odpalone z dala ludzi, mogą sie przyczepić od zanieczyszczania powietrza, stwarzanie sytuacji niebezpiecznej, możliwości podpalenia, zagrożenia życia lub zdrowia twojego jak i zarówno osób trzecich. Zresztą reguła jest jedna, jak sie przyczepią to z nimi nie wygrasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...